افكار نيوز - يک فعال صلح در اعتراض به سياستهاي جنگافروزانه سياستمداران امريکايي، به سمت كارل لوين سناتور دموكرات، پاي سيب پرت کرده است.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک زن فعال صلح به نام أحلام محسن در سخنرانی دوشنبه سناتور کارل لوین رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای امریکا، با پرتاب پای سیب به سمت وی، اعتراض خود نسبت به سیاست‌های جنگ‌افروزانه سیاستمداران امریکایی را ابراز داشت.

بر پایه این گزارشِ پرس تی‌وی، پای سیب خانم أحلام محسن ۲۲ ساله که دانشجوی دانشگاه میشیگان است، به صورت سناتور لوین اصابت کرد.

أحلام محسن در توضیح این اقدام گفت: " قصد من رساندن این پیام بود که دموکرات‌ها به همان اندازه جمهوری‌خواهان به خشونت تمایل دارند. "

گزارش خبرگزاری فرانسه حاکی است، وی به دست نیروهای پلیس دستگیر شده است.

أحلام محسن پیش از این نیز در سال ۲۰۰۹ میلادی، هنگامی که در تجمع اعتراضی بر ضد سیاست‌های امریکا در کمک نظامی به رژیم اسرائیل و حمایت‌های واشنگتن از جنایت‌های این رژیم شرکت کرده بود، دستگیر شد.

پرتاب اشیا به خصوص لنگه کفش به سوی سیاستمداران امریکایی از زمان جرج بوش رئیس جمهور این کشور به نشانه مخالفت و اعتراض به سیاست‎های امریکا، مرسوم شد.

حدود دو سال پیش، منتظرالزیدی خبرنگار شبکه تلویزیونی بغدادیه هنگام مصاحبه مطبوعاتی بوش و المالکی در بغداد، در حالیکه در ردیف اول نشسته بود هردو لنگه کفش خود را از پا در آورد و آنها را یکی پس از دیگری به سوی صورت بوش پرتاب کرد.

خبرنگار عراقی ضمن این اقدام، دشنام گویان رییس جمهور امریکا را به سگ تشبیه کرد و اعلام کرد که با این اقدام قصد داشته مراتب انزجار مردم عراق را از اشغال کشورشان به دست امریکایی‎ها، به وی اعلام کند.

البته روند پرتاب کفش‎ها به نشانه اعتراض به اینجا ختم نشد و بعد از آن نیز، این حرکت به عنوان یک حرکت اعتراضی در جهان سیاست برای آن‎دسته از سیاستمدارانی که نزد جهانیان از محبوبیت برخوردار نیستند، جا افتاد.

منتظر الزیدی خبرنگار عراقی، از آن پس به سمبلی برای مخالفت با سیاست‏‌‎های جنگ طلبانه و اشغالگرانه تبدیل شد به طوریکه بسیاری از مردم جهان، در موقعیت‎های مختلف سیاستمداران مروج چنین سیاست‎هایی را هدف پرتاب کفش قرار دادند.

گفتنی است، بوش تنها رئیس جمهور امریکا نبود که هدف لنگه کفش اعتراض قرار گرفت، بلکه تصویر باراک اوباما رئیس جمهور جدید امریکا نیز در اوایل سال میلادی جاری در آستانه سفر وی به اندونزی، از سوی دانشجویان اندونزیایی مورد اصابت لنگه کفش‎های اعتراض قرار گرفت.

در تظاهرات اعتراض آمیزی که به همین مناسبت در جاکارتا و دست‎کم سه شهر بزرگ اندونزی برگزار شده بود، دانشجویان اندونزیایی به پیروی از منتظر الزیدی، کفش‌های خود را به سوی تصویر بزرگی از اوباما که به همین منظور ایجاد شده بود، پرتاب می‌کردند.

البته پرتاب کفش به نشانه اعتراض صرفا مقامات امریکایی را هدف قرار نداده است بلکه کمتر از دو سال پیش نیز بنی داگان سفیر رژیم اسرائیل در سوئد نیز هدف لنگه کفش‎های اعتراضی قرار گرفت.

این مقام اسرائیلی در حالیکه در دانشگاه استکهلم مشغول سخنرانی در مورد تهاجم اسرائیل به غزه بود، به نشانه اعتراض از سوی یک زن و مرد هدف پرتاب یک جلد کتاب و یک لنگه کفش قرار گرفت.

/ب+