غضنفر میرزابیگی روز شنبه در گردهمایی روسای هیئت مدیره های نظام پرستاری سراسر کشور در سالن همایشهای سازمان نظام پرستاری اعلام کرد: اظهارداشت: اجرای آزمایشی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری از اول اسفند در ۱۲ بیمارستان منتخب تهران برای به دست آمدن میزان K خدمات پرستاری آغاز و پس از تصویب تعرفه ها در شورای عالی بیمه زمینه برای اجرای سراسری آن در کشور فراهم می شود.

به گزارش مهر، وی با اعلام اینکه تاکنون ۸۰ مورد خدمت پرستاری برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به ثبت ملی رسیده است، گفت: امیدواریم تا روز پرستار سال آینده ثبت ملی تمام ۵۲۵ خدمت پرستاری به پایان برسد.

میرزابیگی افزود: پس از تصویب قانون تعرفه ‌گذاری خدمات پرستاری خدمات استاندارد پرستاری ثبت ملی می شوند به گونه‌ای که ۵۲۵ خدمت پرستاری احصاء شده است که هر هفته ۲۰ مورد آن را با موسسه استاندارد ثبت ‌ملی می‌کنیم تا بتوانیم بر اساس آن نظام پرداخت را به عملکرد محوری تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: پرستاری تنها گروهی است که علاوه بر استانداردسازی خدمات، فهرست های ارزیابی، چک لیستهای کنترل خدمات و تعرفه های خدمات خود را تهیه و آماده کرده و منتظر اجرای صحیح قوانین ارتقای بهره وری و تعرفه گذاری است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با اشاره به قانون ارتقای بهره وری خدمات کارکنان بالینی نظام سلامت گفت: بر اساس بند ۵ این قانون محوریت، رهبری و نظارت اجرای صحیح قانون بر عهده سازمان نظام پرستاری است و این سازمان موظف است سالی ۲ بار از روند اجرای قانون به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گزارش دهد.

وی با اعلام اینکه دستورالعمل اجرای قانون ارتقای بهره وری از اول دی ماه ۸۹ برای اجرا به دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ شده است، افزود: قانون کاهش ساعت کاری به صورت لایحه از سوی دولت در نیم بند تحت عنوان تعدیل ساعت کار پرستاران به مجلس ارائه شد که به همت کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به ویژه همکاری دکتر قاضی زاده، رئیس کمیته اصلاح ساختار کمیسیون بهداشت و با موافقت دولت این لایحه در ۵ بند به قانون جامع و کاملی تبدیل شد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با تاکید بر اینکه قانون ارتقای بهره وری به منظور افزایش کارآیی و اثربخشی سرمایه های انسانی نظام سلامت به تصویب و به مرحله اجرا رسیده است، افزود: تا قبل از تصویب این قانون ما به جز دو قانون استخدام کشوری و قانون کار هیچ گونه قانونی درباره ساعت کار پرستاران نداشتیم که بر اساس این دو قانون نیز ساعت کار همه کارکنان ۴۴ ساعت در هفته تعیین شده بود و پرستاری نیز از آن مستثنی نبود.