به گزارش افکارنیوز به نقل از ایرنا، عضو نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با اشاره به جنایت های رژیم صهیونیستی و زرادخانه اتمی آن و نقض حقوق بشر توسط دولت کانادا به اظهارات مغرضانه نماینده دایم کانادا در این نهاد بین المللی علیه برنامه صلح آمیز هسته ای و وضعیت حقوق بشر در ایران پاسخ گفت.

محمد علی متقی نژاد عصر چهارشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل به نقض حقوق بشر درکانادا به ویژه مردم بومی در آن کشور اشاره کرد و گفت: دولت کانادا حقوق اساسی بخش بزرگی از جامعه این کشور را زیر پاگذارده و نقض می کند.

متقی نژاد که در پاسخ به اتهام نماینده دایم کانادا به برنامه هسته ای صلح آمیز ایران سخن می گفت، تصریح کرد: حمایت همه جانبه دولت کانادا از رژیم صهیونیستی و جنایت های آن در حالی است که این رژیم به دلیل سیاست های توسعه طلبانه و جنایت علیه مردم فلسطین بارها در مجامع جهانی محکوم شده است.

عضو نمایندگی جمهوری اسلامی درسازمان ملل افزود: نماینده کانادا فراموش کرد که بگوید اسراییل تنها کشوری در منطقه خاورمیانه است که در ان پی تی عضویت نداشته ودارای جنگ افزار اتمی است.

ˈ این درحالی است که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز و اساسا برای تولید انرژی می باشد. ˈ

در جلسه روز چهارشنبه شورای امنیت که به بررسی تحولات خاورمیانه اختصاص داشت، گولورو ریشچنسکی نماینده دایم کانادا در سازمان ملل به دفاع از رژیم صهیونیستی پرداخت و مدعی شد که برنامه هسته ای ایران ماهیت نظامی داشته و تهدیدی برای امنیت جهانی است.

وی همچنین در پاسخ به اظهارات بی پایه ی رژیم کانادا در خصوص موارد نقض حقوق بشر در کشورمان گفت: ˈمایه تاسف است که دولت کانادا در راستای سیاست خارجی تنگ نظرانه خود، از شورای امنیت بعنوان تریبونی برای بیان دشمنی با مردم ایران استفاده می کند.

عضو نمایندگی کشورمان خاطر نشان کرد متاسفانه کشورهایی که خود را قهرمانان دفاع از حقوق بشر و دموکراسی تصور می کنند و سعی درسو استفاده ازموضوع حقوق بشر برای اهداف سیاسی و مغرضانه دارند، در واقع دچار بیماری پارانویا و توهم سیاسی هستند.

ˈبر خلاف تصورات غیرواقعی که این کشورها از خودشان دارند، اسناد رسمی ثبت شده در نهادهای ناظر حقوق بشری سازمان ملل، نشان دهنده وضعیت اسفبار نقض حقوق بشر در این کشورها است. بدون شک کانادا بارزترین نمونه این دسته از دولتها است. ˈ

عضو نمایندگی کشورمان افزود: ˈ انکار نظام مند و مداوم حقوق اساسی بخش های بزرگی از مردم کانادا به ویژه بومیان این کشور، برای مدت طولانی و توسط دولت های قبلی و فعلی این کشور با گرایشات سیاسی متفاوت، حقیقتی شناخته شده و غیرقابل انکار در دنیای امروز است.

ˈ مواردی چون نقض گسترده حقوق اقلیت ها و بومیان، وجود نابرابری های اجتماعی و تبعیض، نفی حقوق اساسی فردی نظیر حق زندگی، آزادی و امنیت، وجود مفاد تبعیض آمیز و ناقض حقوق بشر در قوانین اساسی و موضوعه و نظایر آن باعثناتوانی دولت کانادا در انجام تعهدات بین المللی خود در زمینه حقوق بشر شده است. ˈ

ˈ در واقع وقتی دولت کانادا با چنین کارنامه اسفباری از حقوق بشر صحبت می کند، صرفا خود را بی آبرو می کند. ˈ

اخیرا به دنبال هفته ها اعتراض و اعتصاب توسط رهبران مردم بومی کانادا که ساکنان اصلی آن کشور هستند، ˈجیمز آنایاˈ گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل از وضع حقوق بشر در کانادا انتقاد کرده بود.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل خواستار پایان دادن به سیاست تبعیض آمیز دولت کانادا در قبال ساکنان بومی آن کشور شد و گفت روند گفتگوها و نحوه برخورد دولت افراطی هارپر را با معترصان زیر نظر داشته و در آینده گزارشی در این خصوص منتشر خواهد کرد.

دولت استفان هارپر نخست وزیر کانادا که از سال ۲۰۰۶ بر سر کار آمده یکی از تندروترین دولت ها در تاریخ کشورکانادا به شمار می رود.

دولت هارپر به حمایت مطلق و آشکار از رژیم صهونیستی شناخته می شود و رکوردار حمایت و پشتیبانی علنی از صهیونیست هاست.

هفته گذشته نیز در جلسه شورای امنیت نماینده کانادا اتهاماتی را در بحثتروریسم متوجه کشورمان کرد که با پاسخ قاطع هیات نمایندگی کشورمان در شورای امنیت مواجه شد.

همچنین چندی پیش نیز نماینده دایم کانادا در سازمان ملل در جلسه کمیته سوم مجمع عمومی که به منظور طرح قطعنامه حقوق بشر علیه ایران تشکیل شده بود به بهانه ادعاهای واهی از ارایه پیش نویس این قطعنامه علیه ایران دفاع کرد.

محمد خزاعی نماینده دایم ایران در سازمان ملل که در این نشست حضور داشت، با اشاره به سرکوب اقلیت ها و رنگین پوست ها در کانادا گفت بهتر است دولت کانادا به فکر اصلاح سیاست تبعیض نژادی در داخل و وضعیت مردم بومی خود باشد.