به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، مصطفی کواکبیان دبیر کل حزب مردم سالاری که در یازدهمین کنگره این حزب سخنرانی میکرد، اظهار داشت: حزب مردم سالاری در کنار حزب خانه کارگر از معدود احزاب اصلاح طلب در مجلس هشتم بودند، اعلام حضور کردند و در مجلس نهم نیز تنها حزب ما بود که لیست سراسری داد که از میان ۷۵ نفر از نامزدهایشان ۳۵ نفر آنها به مجلس نهم راه یافتند.

وی افزود: امروز در جلسه بعد از ظهر یازدهمین کنگره حزب مردم سالاری قرار است تصمیم مهمی گرفته شود و دوستان از من هم برای کاندیداتوری دعوت کردند که من موافقت نکردم و امروز می‌خواهم خودم آنها را قانع کنم که دست از سر ما بردارند و اگر هم دوستان قانع نشدند، باید برنامه‌ریزی‌ها را انجام داد.

دبیر کل حزب مردم سالاری با تاکید بر اینکه دولت فعلی به احزاب توجه نمی‌کند، ‌ گفت: خانه احزاب متاسفانه تعطیل شده است اما ما این آمادگی را داریم که خانه احزاب را مجددا فعال کنیم و از دو حیثاصولگرا و اصلاح طلب دعوت کنیم.

کواکبیان با تاکید بر اینکه ما امروز خوشحالیم که حامیان دیروز دولت منتقدان امروزشان هستند، ‌ اظهار داشت: منتقدان این دولت نمی‌توانند از برنامه حمایتی که قبلا داشتند شانه خالی کنند.

وی با بیان اینکه ما در انتخابات دور یازدهم نمی‌توانیم بی‌تفاوت باشیم، گفت: اصولا معنا ندارد احزاب در انتخابات سکوت کنند و آنهایی که منتقد هستند بیایند بگویند ما کاندیدا نمی‌شویم و دلایل‌شان را شرح دهند. البته اصلاح طلبان نیز انتخابات را تحریم نکردند.

دبیر کل حزب مردم سالاری معتقد است اصلاح طلبان واصولگرایان بهتر است سر منشور انتخاباتی توافق کنند تا جریان پوپولیستی نتواند عوام فریبی کند و با خرج کردن پول بیت‌المال رای جمع کند.

کواکبیان به معضلاتی همچون رشد نقدینگی، وضعیت نرخ ارز، نرخ تورم، نرخ اشتغال و خط فقر در زمان دولت محمود احمدی‌نژاد اشاره و تصریح کرد: طبق نشست شبانه مجلس و دولت ۱۵ میلیون نفر از ملت ایران زیر خط فقر هستند و این در حالی است که دولت هنوز ۳۰ درصد از بودجه جاری کشور و ۷۰ درصد از بودجه عمرانی را تخصیص نداده است و معوقات و ۱۴ میلیون تومان مطالبات معوقه کارمندان و ۸ هزار میلیارد تومان پول پیمانکاران را پرداخت نکرده‌اند.

وی همچنین به سفر دو روزه احمدی‌نژاد به مصر نیز انتقاد کرد و گفت: مرسی فقط سه روز به ایران آمد اما رئیس جمهور ما می‌خواهد دو روز به مصر برود، آنان سفارت‌شان را هنوز در ایران باز نکرده‌اند اما ما می‌خواهیم برای کشور مصر برنامه‌ریزی کنیم. بهتر است رئیس‌جهور کمی پرستیژ داشته باشد.

دبیر کل حزب مردم سالاری ۱۰ مؤلفه را در انتخابات ۹۲ موثر دانست و به تشریح آنها پرداخت و گفت: مهمترین مسئله مجریان انتخابات و معتمدانی هستند که فرمانداری‌ها از آنان دعوت به عمل می‌آورد. اگر فرمانداری‌ها در دعوت معتمدان خطی عمل کنند و بگوید حتما بایستی معتمدان طرفدار دولت باشد ما قطعا با آنان به مشکل می‌خوریم.

کواکبیان افزود: دومین جریانی که در انتخابات ۹۲ موثر است، ‌ ناظران هستند و ما به اعضای شورای نگهبان احترام می‌گذاریم و می‌خواهیم اعضای این شورا از یک کاندیدای مشخص حمایت نکنند چرا که نمی‌شود یکی هم سوت بزند هم شوت. چرا که باید اعتماد عمومی تقویت شود.

دبیر کل حزب مردم سالاری با تاکید بر اینکه نامزدها باید منابع پولی و مالی تبلیغاتی خود را مشخص کنند، گفت: نامزدها باید در مورد منابع پولی و مالی رسما به مردم بگویند از کجا تامین می‌شود.

کواکبیان نخبگان و ائمه جمعه سراسر کشور را نیز برای انتخابات ۹۲ موثر دانست و گفت: خطبای نماز جمعه بدانند که مردم می‌فهمند که در نمازهای جمعه از چه جریاناتی دعوت می‌شود بنابراین اگر قرار است مشارکت جمعی داشته باشیم باید از همه جریا‌ن‌ها در نماز جمعه حضور داشته باشند و این را نیز باید دانست که خطبای نماز جمعه جنبه پدری دارند بنابراین نباید مانند فرزندان عمل کنند.

وی در مورد ستادهای انتخاباتی نامزدها نیز گفت: مسئله ستادهای انتخاباتی بسیار مهم است چرا که گاهی بعضیها سبب فریب کاندیدا میشوند. بنده تاکید میکنم عواملی که سر صندوقهای رای حضور مییابند، نباید عناصر نظامی باشند.