به گزارش افکارنیوز به نقل از ایسنا، عملیات اجرایی این پژوهشگاه در شهر تهران از سال ۸۳ آغاز شده و مساحت آن ۳۰ هکتار است، این پژوهشگاه دارای بخشهایی از جمله بخش پژوهش است که در بخش پژوهش سه پردیس صنایع بالادستی، پایین دستی و انرژی و محیط زیست وجود دارد. در این بخش ۳۰ آزمایشگاه تحقیقاتی نیز مشغول به کار است.

گفته می‌شود این پژوهشگاه با توجه به قابلیت‌هایی که دارد در خاورمیانه دارای رتبه اول است و جزو پژوهشگاه‌های برتر دنیاست. در این پژوهشگاه نگاه ویژه‌ای به مسایل زیست محیطی شده و در این راستا پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه‌های فاضلاب صنعتی، شیمیایی و انسانی در این پژوهشگاه احداثشده است.

این پژوهشگاه دارای ۱۶ پژوهشکده و گروه‌های تحقیقاتی است و تاکنون به گفته مسوولان آن ۱۲۰ اختراع داشته است که ۷۴ عنوان اختراع به سوددهی رسیده است که از جمله این تحقیقات و اختراعات تمرکز بر احیای چاه‌های مرده، توسعه و استفاده از نانو سیمان‌های سبک، پژوهش‌های میدانی در زمینه خوردگی‌ها و رسوب‌زدایی، بودار کردن گاز و … تولید بنزین با عدد اکتان بالا از جمله این موارد است.

همچنین رییس‌جمهور در حاشیه بازدید و افتتاح رسمی این پژوهشگاه از ۸ محصول نانو ساختار کربنی که محصول این پژوهشگاه‌ است، رونمایی کرد.

این پژوهشگاه دارای پنج واحد نیمه صنعتی بزرگ شامل واحدهای نیمه صنعتی مراکز انرژی، حفاظت صنعتی و محیط زیست و پالایش نفت و فرآورده‌ها، پلیمر، تبدیل نفت خام سنگین به نفت سبک، نانو کاتولیزها، گاز و کارگاه‌ها و انبارهای مواد شیمیایی است.

در جریان افتتاح رسمی این پژوهشگاه علاوه بر رییس‌جمهور، وزیر نفت و تعدادی دیگر از مقامات مربوطه نیز حضور دارند و رییس‌جمهور تا دقایقی دیگر در جمع متخصصان و پژوهشگران شاغل در این پژوهشگاه به ایراد سخنرانی بپردازد.

اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال میشود.