چندي قبل هيلاري كلينتون وزير امور خارجه آمريكا از تخصيص بودجه ۲۵ ميليون دلاري به هكرهاي بين المللي براي هدف دادن امنيت سايبري ايران و چين خبر داده بود.تا دموكراسي و آزادي بيان را از نوع آمريكايي را به نمايش بگذارد.

به گزارش آتی نیوز به نقل از معاونت فنآوری خبرگزاری فارس، در پی ایفای نقش موثر سایت خبرگزاری فارس و برخی دیگر از سایت های اثر گذار در افشای اهداف شوم شیطان بزرگ و فتنه گران بازیچه آنها، آمریکایی ها، انگلیسی‌ها و صهیونیست ها این سایت ها را مورد حمله هکری قرار دادند. برای ساماندهی و استمرار این حملات در هر ساعت چند صد دلار هزینه لازم است.
معاونت فنآوری خبرگزاری فارس افزود: از ابتدای کار دائما مورد حمله قرار گرفته ایم و در زمان هایی که مناسبتی باشد این حملات شدت می‌گیرد. اغلب این حملات با تدابیری که اتخاذ می شود، مشکل خاصی در سرویس دهی ایجاد نمی کند و طی چند دقیقه حمله کنندگان شناسایی و بلافاصله اقدامات لازم صورت می‌گیرد.

این معاونت درباره زمان و نوع حمله یادآور شده است: روز پنج شنبه از ساعت ۱۸ حمله شدید DDOS بر روی سایت های farsnews. com و farsnews. net آغاز شد. با توجه به اینکه آدرس مبدا حمله کنندگان دستکاری شده بود، در ابتدا کنترل وضعیت مقداری دشوار بود، اما با شگردهایی که اعمال شد، مشکل برطرف گردید.
در حملات دی. دی. او. اس Distributed Denial of Service سعی می‌شود با ارسال درخواست های زیاد و اشغال منابع، دسترسی کاربران را به سایت دشوار و یا غیرممکن سازند. حملات موثر نیاز به تجهیزات خاص، پهنای باند و دانش بالا دارد.

معاونت فنآوری خبرگزاری فارس درباره اقدامات انجام شده اعلام کرد: اقداماتی جهت تسهیل دسترسی کاربران داخل کشور صورت گرفت و از ساعت ۲۰ سایت در دسترس کاربران داخل کشور قرار گرفت و بلافاصله تغییر آرایش سیستم های امنیتی و بررسی روال ها آغاز شد که در ساعت ۷ صبح روز جمعه سرویس به حالت کاملا عادی بازگشت.
وضعیت فعلی در این گزارش به شرح ذیل مطرح شده است: هم اکنون سایت پایدار است و کاربران داخل و خارج کشور می‌توانند به اخبار دسترسی داشته باشند. البته حملات با شدت ادامه دارد. احتمال دارد نوع حملات تغییر کند که کارشناسان SOC معاونت فن‌آوری مشغول بررسی اطلاعات به دست آمده هستند.

این معاونت تاکید کرد: جهت افزایش پایداری درحال راه اندازی ۲ مجموعه سرور دیگر در کشور و خارج از کشور هستیم و در مرحله بعد سرویس را به صورت منطقه ای و بر اساس توزیع جغرافیایی کاربران ارائه خواهیم کرد. همچنین اولین شبکه توزیع محتوی(CDN) را در کشور به صورت کاربردی راه اندازی خواهیم کرد.
حملاتی که از روز گذشته به خبرگزاری فارس و بر خی از سایت های پربازدید و اثرگذار نظیر صدا و سیما، ریاست جمهوری، وزارت امورخارجه، سازمان انرژی اتمی و …) و هم اکنون نیز ادامه دارد، نیازمند صرف هزینه بالااست که تامین هزینه لازم جهت اجاره پهنای باند و تجهیزات فراتر از توان کاربران عادی است. با توجه به اینکه شدت حملات از دیروز تغییر نکرده است به نظر می‌رسد با تخصیص بودجه ۲۵ میلیون دلاری علیه ایران، جهت دوره طولانی برنامه ریزی و تامین هزینه شده است.
معاونت فنآوري خبرگزاري فارس در پايان درخواست كرد: مسئولين كشور بايستي با طرح شكايت به دادگاه هاي بين المللي در پي استيفاي حقوق جمهوري اسلامي باشند.