افکار -

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران در پنجشنبه هفته جاری به دو استان هرمزگان و بوشهر سفر خواهد کرد.

احمدی نژاد در هرمزگان با سفر به جزیره سیری مهم ترین طرح LNG کشور را افتتاح خواهد کرد؛ کارخانه LNG سیری به عنوان بزرگترین مجتمع جمع‌آوری گازهای همراه نفت در منطقه خلیج فارس شناخته می شود.

با بهره برداری و راه اندازی نهایی و تکمیلی از این کارخانه، مشعل‌های گاز در ۴ میدان نفتی ایران در منطقه خلیج فارس خاموش می شود و با خاموش شدن این مشعل‌ها روزانه به طور متوسط حدود ۱۰۰ تا ۱۰۴ میلیون فوت مکعب گاز خشک به جای سوزاندن، جمع آوری می شود.

علاوه بر گاز خشک، روزانه ۱۰ هزار بشکه مایعات و میعانات گازی تولید می‌شود، ضمن آنکه گاز جمع آوری شده از مسیر خطوط لوله زیر دریایی به جزیره قشم و کیش منتقل خواهد شد.

کارخانه LNG سیری از ظرفیت اسمی تولید روزانه ۱۴۳ میلیون فوت مکعب گاز طبیعی و ۱۵ هزار بشکه انواع محصولات گازی همچون میعانات و مایعات گازی برخوردار است.

این کارخانه از ظرفیت تولید روزانه ۱۵۰۰ بشکه پتان، ۴۰۰۰ بشکه بوتان، ۱۴۰۰ بشکه میعانات گازی و ۸۰۰۰ بشکه پروپان برخوردار بوده که هر بشکه از این محصولات بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار در بازارهای جهانی خرید و فروش می شوند.

همچنین احمدی نژاد در سفر به استان بوشهر چندین پروژه در حوزه های گوناگون از جمله طرح مسکن مهر و یک پروژه در حوزه راه سازی را افتتاح خواهد کرد.

افتتاح ششمین رادار هواشناسی کشور در بوشهر یکی از پروژههایی است که در سفر رئیسجمهور به این استان افتتاح خواهد شد،با افتتاح این رادار هواشناسی امکان پیش بینی دقیق آب و هوا و طوفان های جوی فراهم می شود.