افکار- مصطفی افضلیفرد نماینده مردم اردبیل و سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در جلسه علنی امروز( چهارشنبه) پارلمان، در تذکری آئیننامهای، اظهار داشت: هیئت وزیران یا برخی وزارتخانهها، مأمور تدوین آئیننامههای اجرایی قوانین مصوب مجلس هستند.

وی افزود: هدف از تصویب قانون در مجلس رفع یا خلع قانونی برای حل مشکل در حوزه‌های مختلف است و اگر برای قانون، آئین‌نامه‌ اجرایی تصویب نشود، این قانون به چه روزی می‌افتد؟ رئیس سازمان بسیج مستضعفین نامه‌ای را به آقای لاریجانی ارسال کرده بود که این نامه به کمیسیون اصل ۹۰ ارجاع شده است. مبنی بر اینکه به دلیل عدم تدوین آئین‌نامه اجرایی قانونی که ۵ سال قبل مصوب شده، هم اکنون مسکوت مانده است.

افضلی‌فرد ادامه داد: وقتی عملیات قانونی اجرایی نشود یعنی ما نمایندگان مجلس کاری انجام نداده‌ایم، سؤالم این است که آیا هیئت رئیسه سازوکاری را در این زمینه درنظر گرفته است و تکلیف مردم چه خواهد بود.

در ادامه محمدرضا باهنر در پاسخ به این تذکر نماینده اردبیل گفت: ما این بحثرا مدت‌ها است مطرح می‌کنیم.

وی افزود: هر زمانی که قانون تصویب و برای اجرا به رئیس‌جمهور ابلاغ شود، رئیس‌جمهور ۱۵ روز فرصت دارد آن را به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کند مگر اینکه در خود قانون مصوب شده، مدتی مانند یک ماه یا دو ماه یا سه ماه برای اجرا در نظر گرفته شده باشد و این در واقع فرصتی است که مجلس به دولت می‌دهد اما اگر چنین فرصتی داده نشود، عملا ۱۵ روز پس از تصویب قانونی، لازم‌الاجرا است.

باهنر همچنین گفت: دولت اگر بعد از این تاریخ، آئیننامه اجرایی آن را تدوین نکند، تخلف کرده است و هیئت رئیسه در این زمینه از آقای مظفر معاون نظارت مجلس خواسته که در جدول زمانبندی به صورت مستمر این موضوع را دنبال کنند تا مشخص شود دولت چه آئیننامههایی را باید تصویب میکرده که نکرده چرا که این موضوع حق مجلس است.