افکار

- آخرین خبر رسمی از دیدار اصلاح‌طلبان با رهبری و گفت وگو با ایشان مربوط به ۲۶ خرداد ۸۸ بود که نمایندگان کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به بیان دیدگاه های خود پرداختند. از آن روز دیگر خبری از دیدارهای رهبری با اصلاح طلبان منتشر نشد.

حال اما به نظر می رسد شرایط تغییر کرده است. پس از سه سال و ۸ ماه از آخرین گفت وگوی رو در رو بین اصلاح طلبان و رهبری نظام، سه فعال سیاسی اصلاح طلب به دیدار رهبری رفتند. مجید انصاری، عبدالواحد موسوی لاری و اسحاق جهانگیری سه نفری بودند که شاید به نمایندگی از اصلاحات رفتند تا گزارش دهند. این خبری بود که در میان حجم ترکش های ادامه دار ماجرای مجلس و احمدی نژاد کمتر مورد توجه قرار گرفت.

بنابر گزارش روزنامه اعتماد، آن طور که روز گذشته انصاری به این روزنامه گفت این دیدار در فضایی مناسب انجام شده است. این عضو مجمع روحانیون گفت: دیداری داشته ایم که خوب بود. به هر حال خدمت ایشان رسیدیم و در رابطه با مسائل کلی کشور صحبت کردیم. وی درباره جزییات این دیدار افزود: ملاقات بسیار خوبی بود که درباره جزییات آن فعلاحرفی نمی زنیم اما اصل این دیدار انجام شده است. عضو مجمع روحانیون مبارز درباره نقطه نظرات مقام معظم رهبری پیرامون گزارش های ارائه شده تنها به همین که در چند بند صحبت کردیم بسنده کرد. انصاری با رد هرگونه صحبت در این دیدار پیرامون انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تاکید کرد که این دیدار به هیچ وجه انتخاباتی نبوده و صرفا پیرامون مسائل جاری کشور صورت پذیرفته است.

عبدالواحد موسوی لاری نیز در تماسی، دیدار با رهبری را تایید کرد و گفت: درباره بیان جزییات این دیدار باید مشورت هایی صورت گیرد که پس از آن می تواند جزییات را در اختیار رسانه ها قرار دهد.

عباس عبدی نیز در گفت وگویی با روزنامه اعتماد تحلیل خود از دیدار سه فعال سیاسی اصلاح طلب با رهبری را اینگونه بیان کرد: به نظر من دوستان اصلاح طلب کار بسیار خوبی کرده اند که البته دیر هم انجام شد. وی ادامه داد: حتی می توان این جلسات را در سطح بالاتری در اصلاح طلبان انجام داد و هیچ مانعی برای آن نیست. چه بسا اگر دیدارها توسط رهبران اصلاح طلب انجام شود در بهبود وضعیت موجود جامعه موثرتر باشد. این کار را البته آقای خاتمی و برخی دیگران باید انجام دهند. عبدی با بیان اینکه اساسا در سیاست نفس موضوع شکل گرفتن گفت وگو یک هدف است، اظهار داشت: ایجاد گفت وگو بین دو طرف که اختلاف نظر هایی دارند می تواند هدف تلقی شود و آنچه در پی آن می آید موضوع ثانویه است.

این آغازی است که می تواند حفظ شود و در آستانه انتخابات این دیدارها می تواند به تلطیف فضای عمومی میان طرفین بینجامد. این تحلیلگر اصلاح طلب البته پیش فرض هایی را هم متصور است که درباره آن گفت: باید اراده یی برای از میان برداشتن اختلاف های موجود بین دو طرف وجود داشته باشد. حال کیفیت برداشتن موانع موضوع دیگری است اما اصل این است که وضعیت موجود برای کشور مطلوب نیست و کسی هم از آن سود نمی برد.

اصلاح‌طلبان وقتی تعامل سازنده با حاکمیت نداشته باشند بنیه سیاسی کشور ضعیف می شود و این به نفع حاکمیت نیست. البته عده یی هنوز تصور می کنند حذف یک گروه می تواند موفقیت را تضمین کند اما وضعیتی که میان دولت و مجلس به وجود آمده باید درس بزرگی برای آنها باشد. عبدی با توصیه به اصلاح طلبان برای کنار نکشیدن از عرصه سیاسی کشور بیان کرد: از سوی دیگر اصلاح طلبان هم باید به این موضوع توجه داشته باشند که با کنار کشیدن از صحنه سیاسی نمی توانند اهداف خود را در خدمت به جامعه محقق کنند. ساخت های قدرت معمولاطرف مقابل را تا این حد به رسمیت نمی شناسند که درباره قدرت با یکدیگر گفت وگو کنند.

بنابراين اگر به اين نقطه برسيم كمال مطلوب است. وي با بيان اينكه گفت و گو در سطحي از عرصه عمومي در حال وقوع است، گفت: اصلاح طلبان بايد تلاش كنند به عرصه عمومي بازگردند. وقتي اين اتفاق رخ دهد خود به خود مي توان به گفت و گو در اتاق هاي در بسته فكر كرد. در واقع بايد اصل تفاهم در عرصه عمومي شكل گيرد تا بتوان آن را در مذاكرات پيگيري كرد.