افکار

- رامین مهمانپرست در نشست خبری هفتگی با نمایندگان رسانه های گروهی که در محل وزارت خارجه برگزار شد در پاسخ به سئوال خبرنگار بلومبرگ که با اشاره به بیانات اخیر رهبر انقلاب در خصوص ادعای مذاکره مقامات آمریکایی سئوال کرد حسن نیت مقامات آمریکایی چگونه به ایران ثابت می شود، اظهار داشت: در رابطه با ادعای آمادگی مقامات آمریکا برای مذاکره با ایران چارچوب توسط مقام معظم رهبری به صورت روشن و شفاف ارائه شد.

وی تصریح کرد: آمریکایی ها باید دست از دخالت در مسائل داخلی ایران بردارند و دشمنی ها را ادامه ندهند و در منطقه فتنه انگیزی نکنند همچنین از گروه هایی که علیه منافع ملت ایران اقدام می کنند حمایت نداشته باشند.

مهمانپرست یادآور شد: نمونه های عدم حسن نیت طرف مقابل فراوان است و نشانه ای مبنی بر اینکه مقامات آمریکایی تصمیم گرفته باشند دست از این اقدامات بردارند دیده نمی شود.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی با بیان اینکه آمریکایی ها باید اقدام عملی برای نشان دادن حسن نیت خود داشته باشند، گفت: نشست آینده گروه ۱ + ۵ با ایران می تواند یک فرصت برای مقامات آمریکایی و غرب باشد که در دستیابی ایران به حقوقش مانع تراشی می کنند.

وی اضافه کرد: کافی است آنها بپذیرند که کشورهای مستقل حق داشتن دانش پیشرفته در مسیر فعالیت های صلح آمیز را دارند.

مهمانپرست با بیان اینکه ایران از دانش پیشرفته برای پیشرفت و رشد کشور استفاده می کند، خاطر نشان کرد: این حق ما است که در چارچوب ان پی تی که تعهداتی را برای کشورها ایجاد می کند و ایران به این تعهدات پایبندی دارد از حقوق خود نیز بهره ببریم.

دستیار ویژه وزیر خارجه ادامه داد: اگر قصد نشان دادن حسن نیت دارند باید حقوق کشور ما را به رسمیت بشناسند و دست از دشمنی بردارند و در مذاکره برابر و محترمانه نمی بایست در کنار مذاکره تهدید دنبال شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر ۱ + ۵ به ویژه کشورهای غربی و بالاخص آمریکا حقوق ایران را به رسمیت بشناسند حسن نیت خود را نشان داده اند، گفت: در مقابل ما نیز حسن نیت خود را از راههای مورد توافق طرفین در جهت رفع نگرانی های احتمالی نشان خواهیم داد.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: اقدامات ایران و ۱ + ۵ می بایست طرفینی، هم وزن و هم سطح برای رسیدن به تفاهم باشد.

خبرنگار مهر در رابطه با خبر شبکه العربیه که مدعی شده است برخی کارشناسان هسته ای ایران در آزمایش اتمی اخیر کره شمالی حضور داشته اند سئوال کرد که مهمانپرست در پاسخ با بیان اینکه منبع خبر العربیه است، گفت: منبع این خبر فاقد اعتبار است.