افکار

- بر اساس تغییراتی که در ایین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۷ ایجاد شد دولت موظف شد که هر سال تا نیمه اول اذر ماه لایحه بودجه سال بعد را به مجلس ارائه دهد. در دولت های نهم و دهم ارایه لایحه همواره با تاخیر همراه بوده است به طوری که میانگین تاخیر در دولت نهم ۴۰ روز و دولت دهم ۵۰ روز بوده است اما اخرین لایحه بودجه دولت احمدی نژاد به دنبال رکوردشکنی است به طوری که تا به امروز ۷۴ روز تاخیر داشته است.


این در حالی است که بر اساس اخرین اعلام نظر پاستور نشینان بودجه ۹۲ در حال تدوین است. فروزنده، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: بودجه سال ۹۲ کشور اکنون تدوین و در جلسات دولت در حال بررسی نهایی است اما تا‌کنون نرخ ارز در این لایحه نهایی نشده است.


برخی کارشناسان دلایل این تاخیر را اختلاف مجلس و دولت در اجرای فازدوم یارانه ها می دانند، طرحی که دولت دهم علاقمند است در عمر کوتاه خود انرا به پایان برسانند این در حالی که نمایندگان اجرای مرحله دوم انرا باعثافزایش تورم و از بین رفتن تولید می دانند.


از طرف دیگر نوسانات قیمت ارز و نفت دلیل دیگری است که دولت برای تاخیر خود بیان می کند، با این حال بر اساس گمانه زنی های انجام شده، بودجه ۹۲ بر پایه نفت ۸۵ دلاری بسته خواهد شد.


در حالی که دولت سال گذشته با تاخیر ۵۰ روزه بودجه را تحویل داد، مجلس مجبور شد برای دو‌ ماه آغاز سال تنخواه ۲۲ هزار میلیارد تومانی درنظر بگیرد. تجربه نشان داده بررسی بودجه در مجلس بطور متوسط پنجاه روز طول می کشد که سال گذشته به مدت بی سابقه ۹۳ روز رسید. این در حالی است که خرداد سال اینده انتخابات ریاست جمهوری یازدهم هم در پیش است که قاعدتا مجلس تا زمان تبلیغات انتخاباتی باید بودجه را تصویب نماید.


البته بیست و هشت نماینده مجلس سه شنبه ۱۷ بهمن در تذکری مکتوب به محمود احمدی نژاد از دولت خواسته اند لایحه بودجه سال آینده را به صورت چند دوازدهم ارائه کند. طرحی که محمدرضا میرتاجدینی معاون رییس جمهور در خصوص ان گفته بود: قطعا دولت بنایی بر ارائه بودجه چند دوازدهم به مجلس ندارد.


به گزارش پارس، این در حالی است که محمد رضا باهنر نایب رییس مجلس تاخیر دولت را استمرار " تخلف قانونی " خوانده و دولت را مکلف دانست لایحه چند دوازدهم را زمین نگذارد.


در اخرین اظهار نظر سعید زمانیان عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس صبح دیروز، در رابطه با زمان ارائه دقیق بودجه به مجلس شورای اسلامی گفت: هنوز مشخص نیست که بودجه در چه زمان و ساعتی قرار است از سوی دولت به مجلس تقدیم شود و هرچه که تاکنون از سوی نمایندگان مطرح می شود بر پایه حدس و گمان است.
به هر حال انتظار می رود ، هرچه زودتر لایحه بودجه ۹۲ به مجلس ارایه گرددو کم بودن وقت موجب نگردد نمایندگان در بررسی بودجه تعجیل نمایند.