افکار

- محسن رضایی ظهر امروز در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد بوشهر در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد راه حل مقابله با تحریم‌ها گفت: برای حل این مشکل از دو راه دیپلماسی و فعالیت‌های اقتصادی باید استفاده کنیم اگر دیپلماسی صورت گیرد، اما فعالیت اقتصادی که تحریم را خنثی می‌کند نداشته باشیم نتیجه نمی‌گیرم و اگر تولید را افزایش دهیم و از دیپلماسی استفاده نکنیم بازهم در مقابله با تحریم‌ها فرصت را از دست می‌دادیم.

وی با اشاره به موضوع مذاکره هسته‌ای ایران تاکید کرد: مذاکره زمانی به نتیجه می‌رسد که ثابت کنیم روی پای خود ایستاده‌ایم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه یکی از علل گرانی‌ها یارانه‌هاست، گفت: به دلیل اینکه نوع یارانه‌ها تورمی است موجب بروز گرانی شده است.

رضایی گفت: اشتباهی که در این بخش شده این است که یارانه‌های تورمی به مردم پرداخت شده ضمن اینکه کسری بودجه هم مزید بر علت شده تا مشکلات مالی در کشور افزایش یابد و عامل سوم هم وام‌های بین بانکی است که پرداخت شده است.

دولتمردانی که از مردم نمی‌ترسند از خدا هم نخواهند ترسید

وی در پاسخ به سئوالی در ارتباط گسترش اندیشکده‌ها در کشور گفت: موافق این هستیم که تولید فکر در کشور را بالا ببریم و برای هر وزارتخانه به موازات وزیر یک وزیر اتاق فکر هم داشته باشیم و در سطح استانداری‌ها هم در کنار استاندار، استاندار اتاق فکر هم به کار خواهیم گرفت و قانون را طوری می‌نویسیم که اگر مسئول اتاق فکر بعد از دو سه بار تذکر نتوانست تاثیرگذار باشد، آنان را تغییر دهیم.

رضایی با اشاره به نقشش در حوادثانتخابات ۸۸ گفت: همیشه همراه با رهبری حرکت می‌کنم و سعی دارم میلیمتری هم از ایشان فاصله نگیرم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به مطلبی از سوی یکی از دانشجویان که از نصب پلاکارد و بنرهای تبلیغاتی رضایی برای حضور در بوشهر انتقاد کرده بود، گفت: از نصب بنرهای تبلیغاتی عذرخواهی می‌کنم و در سرزمینی که این همه شهید داده خود را لایق نمی‌دانم که تصویرم نصب شود و به جای تصویر بنده باید تصاویر‌ شهدای گرانقدر این استان نصب شود.

وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: دولتمردانی که از مردم نمی‌ترسند از خدا هم نخواهند ترسید اما ما کاری می‌کنیم که با دست مردم کشور را اداره کنیم.

رضایی اظهار داشت: یکی از سیاست‌های ما این است که گفت‌وگو و تحمل‌پذیری درجامعه را گسترش دهیم و در غیر اینصورت به پیشرفت نمی‌رسیم.

باید از فرصت مذاکره با ۵ + ۱ استفاده بهتری کنیم

رضایی در پاسخ به سوالی در مورد برنامه مذاکره با غرب گفت: مذاکره با گروه ۵ + ۱ را جدی می‌دانم و برای اولین بار است که کشورهای بزرگ دنیا یک طرف و یک کشور جهان سومی هم طرف دیگر میز مذاکره نشسته‌اند اما ما از این میز استفاده درستی نکردیم.

وی با بیان اینکه تشکیل این نشست دستاورد خوبی است، اظهار داشت: ما طرح‌هایی داریم که از این میز مذاکره به نفع ملت ایران استفاده کنیم.

مهم‌ترین مسئله آزادی بیان تعامل است

رضایی در پاسخ به سئوالی در مورد آزادی بیان هم گفت: آزادی بیان مقدمه گفت‌وگوست آزادی بیان یک طرفه نتیجه ندارد و مهم‌ترین مسئله آزادی بیان تعامل است.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین نقش آزادی بیان برای گفت‌وگو نیز تعامل و همکاری است.

رضایی در پاسخ به سئوالی در مورد پروژه‌های نیمه‌تمام اظهار داشت: اقتصاد دولت تولید و اشتغال پایدار را درست نمی‌کند چرا که از ۴۸ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی، ۲۰ هزار میلیارد تا پایان سال تامین می‌شود با این وجود تلاش می کنیم فعالیت‌های عمرانی با گرایش تولید و اشتغال ادامه یابد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: تجارت، توریسم، کشاورزی و صنعت را در کنار نفت در برنامههای آینده برای توسعه اقتصادی فعال خواهیم کرد.