به گزارش افکارنیوز، عبدالرضا رحمانی فضلی در چهارمین همایش سالانه مدیران دیوان محاسبات کشور، با بیان اینکه دیوان محاسبات دارای نیروهای کارشناس، برجسته، متعهد و متدین است، تصریح کرد: دیوان محاسبات کشور با تمام قدرت و قوت در حال کمک به دستگاه‌های اجرایی و تحقق قانونی است که مجلس مصوب کرده است.

رئیس دیوان محاسبات کشور، با تاکید بر اینکه نظارت فی نفسه برای نظارت انجام نمی‌شود، گفت: دیوان محاسبات کشور نظارت را برای اجرای بهتر قوانین انجام می‌دهد.

وی افزود: سیاست دیوان محاسبات در سال‌های اخیر پیش‌گیرانه بوده است، چرا که معتقدیم نفس برخورد و نظارت نمی‌تواند هدف غایی قانون‌گذار باشد، بلکه اجرای خوب قوانین هدف نهایی قانون‌گذاران و دیوان محاسبات کشور است.

رحمانی فضلی تصریح کرد: در ابتدای ریاست خود بر دیوان محاسبات کشور خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدم و ایشان سه نکته را برای بهبود عملکرد سازمان پیشنهاد فرمودند که نخستین توصیه ایشان این بود که تفریغ بودجه به موقع به مجلس ارائه شود، دوم اینکه سیاست دیوان پیشگیرانه و در مسیر پیشگیری از تخلفات باشد و پیشنهاد دیگر ایشان پرهیز جدی از جنجالی کردن و تبلیغاتی کردن اطلاعات دیوان محاسبات بود که دیوان محاسبات کشور تلاش کرد، این سه بند را در سرلوحه کار خود قرار دهد.

رئیس دیوان محاسبات کشور تصریح کرد: در بحثپیشگیری از تخلفات نیز دیوان محاسبات کشور تلاش کرد، تا با آموزش، ارائه گزارش‌های سه ماهه، انتشار کتب و نشریات، تشکیل کمیته های تخصصی و ایجاد طرح عظیم سنا(سامانه نظارت الکترونیکی) مقررات را نهادینه کند.

وی افزود: همچنین در بحثارائه گزارش تفریغ بودجه نیز در طول پنج سال گذشته تلاش شده، تا گزارش تفریغ قبل از بودجه سالانه به مجلس تقدیم شود که البته این کار بسیار دشواری است، چرا که دیوان باید یک بار کار حسابرسی انجام دهد و سپس بررسی های خود را با صورتحساب‌های مالی که دولت به دیوان محاسبات ارائه می دهد، انطباق دهیم.

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه باید میان دیوان محاسبات کشور و دستگاه‌های اجرایی همگرایی ایجاد شود، ادامه داد: براساس این همگرایی در طول پنج سال گذشته اشکال و ایرادی در زمینه تفریغ بودجه به وجود نیامده است، اگرچه در سال ۹۰ گزارش تفریغ سه ماه دیر ابلاغ شد، اما دیوان محاسبات توانست گزارش تفریغ بودجه را در موعد مقرر به مجلس تقدیم کند.

رحمانی فضلی تصریح کرد: امسال سه هزار و ۸۰۰ گزارش درباره تفریغ بودجه تقدیم مجلس کردیم و از آنجایی که بودجه سال ۹۰،۱۸۶ جزء و بند داشت کار بزرگ و اساسی از سوی دیوان انجام شد.

وی افزود: بودجه سال ۹۰ افزایشی ۱۶ درصدی نسبت بودجه سال گذشته داشت و از آنجایی که سیاست دیوان محاسبات توجه به سیاست پیشگیرانه است دیوان موفق شد ۴۳ درصد از موارد واخواهی را در مرحله ارسال به دادسرا رفع واخواهی کند که این امر جز با همدلی و همیاری دیوان و دستگاه های اجرایی میسر نبود.

رئیس دیوان محاسبات کشور، تصریح کرد: همچنین ایجاد تهیه و تدوین بخشنامه سندسازی تخلفات اجرایی و اداری منجر به رفع واخواهی از ۴۳ درصد پرونده ها شده است که این امر به اعتماد میان دیوان و مسئولان و کاهش هزینه های نظام چنانچه موردنظر رهبر معظم انقلاب و مجلس شورای اسلامی است، میانجامد.