به گزارش افکارنیوز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی جلسات داغی در روزهای سرد زمستان ۹۱ سپری کردند.

پس از آنکه حمید رسایی نماینده تهران در نطق میان دستورش مسائلی را درباره خانواده هاشمی‌رفسنجانی مطرح کرد، اکبر هاشمی‌رفسنجانی بر آن شد تا جوابیه‌ای در این زمینه طبق قانون آیین‌نامه داخلی برای قرائت در صحن علنی به هیئت رئیسه پارلمان ارسال کند.

جوابیه‌ای ۹ صفحه‌ای که بخش‌هایی از آن در صحن بهارستان قرائت شد.

رسایی در بخشی از نطق خود گفته بود: «متأسفانه با تمام احترامی که برای دستگاه قضایی قائلم، باید بگویم که انگار حدس پدر نزدیک به واقعیت است، آقازاده مفسد که پرونده‌های فساد اقتصادی، سیاسی، امنیتی و موارد دیگر را از سال‌های ریاست پدر بر امور اجرایی کشور در کارنامه خود داشت و همواره از مصونیت آهنین برخوردار بود، در فتنه سال ۸۸ با تمام قدرت مدیریت کودتای آن سال را به عهده گرفت و فقط در یک قلم اسناد به دست آمده از دانشگاه آزاد نشان می‌دهد که وی در روزهای بعد از انتخابات سال ۸۸ صدها میلیون تومان به اراذل و اوباش پرداخت کرده است تا برخی از میادین تهران، ‌ بانک‌ها و امکان عمومی را به آتش بکشند و ایجاد رعب و وحشت کنند.»

در بخشی از جوابیه ۹ صفحه‌ای هاشمی‌رفسنجانی آمده بود: «اگر چه توهین و تهمت به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و یاران دیرین امام از شروع مبارزات مردمی ایران اسلامی علیه طاغوت و طاغوتیان و پیروزی آنان بر اندیشه‌های استعماری، استبدادی، سلطنت‌طلبان، منافقین سابقه ۵۰ ساله دارد اما آنچه روز سه‌شنبه مورخ ۲۸ آذر ۱۳۹۱ در صحن علنی مجلس آن هم در تریبونی باز که حداقل ۷۰ میلیون جمعیت ایران از طریق پخش زنده رادیویی امکان استماع آن را داشتند اتفاق افتاد، از جهاتی متفاوت بود و همین تفاوت خانواده آیت‌الله هاشمی را بر آن داشت تا علیرغم میل باطنی در این شرایط حساس که دشمنان داخلی و خارجی انقلاب و مردم به اختلافات خانوادگی دوستداران نظام دل خوش کرده‌اند مطالبی را نه در دفاع از یک خانواده یا شخص بلکه در دفاع از اخلاق اسلامی و انسانی و نظام مبتنی بر مکتب اهل بیت(ع) بیان دارند. مطابق قانون هیچکس حق ندارد به متهم قبل از اینکه در دادگاه‌های صالحه و به موجب حکم قطعی محکوم شود، جرایمی را منتسب کند مضافاً بر اینکه فرد مذکور هنوز به دادگاه نرفته و حتی اگر فرضاً‌ در دادگاه بدوی هم محکوم شود کسی حق ندارد او را مجرم معرفی کند و یا با این عنوان از او نام ببرد.»

قرائت گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره علت فوت ستار بهشتی وبلاگ‌نویس از دیگر اتفاقات مهم مجلس نهم در زمستان ۹۱ بود.

در این گزارش تأکید شده بود که اعمال فشارهای فیزیکی و روانی خودسرانه به متهم فاقد مجوز قانونی بوده است.

ارسال نامه معاونت نظارت مجلس به علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی برای اعلام غیرقانونی بودن ادامه سرپرستی وی بر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز از اتفاقات زمستانی مجلس بود.

محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور نیز ۲۷ دی‌ماه برای ارائه توضیحاتی درباره مسائل جاری کشور و موضوعات اقتصادی صحن علنی حضور یافت.

حضور تنها برای سخنرانی! که البته این اقدام احمدی‌نژاد با انتقادات و اعتراضات زیادی از سوی وکلای ملت مواجه شد اما رئیس‌جمهور در پایان سخنرانی‌اش گفت: مطرح کردند که بعد از سخنرانی بمانم و سخنان نمایندگان را گوش دهم، چه چیزی بهتر از این اما چون برنامه‌ام را جور دیگری تنظیم کرده‌‌ام، معذورم اما به روی چشم، هر زمانی نمایندگان بفرمایند ۴ ساعت یا هر مقدار که بخواهند در خدمتم.

احمدی‌نژاد در سخنرانی‌اش چهار ضعف اصلی اقتصادی کشور و روش‌های درمان آنها و نیز مزیت‌های هدفمندی یارانه‌ها را تشریح کرد و رئیس مجلس پس از سخنرانی احمدی‌نژاد گفت: بنده با آقای رئیس‌جمهور هم عقیده‌ام که نباید بهانه به دست دیگران داد و باید به این موضوع توجه کرد که نباید کاری کنیم که دیگران از کارهای ما سوء‌استفاده کنند.

هشت نشست مشترک بین دولت و مجلس برای ساماندهی به امور اقتصادی کشور و وضع معیشت مردم با حضور رؤسای دو قوه، وزرای اقتصادی دولت و برخی از نمایندگان اقتصاددان مجلس در محل نهاد ریاست جمهوری و پیرو توصیه‌ها و تأکیدات مقام معظم رهبری برگزار شد.

نشست‌های مشترکی که نتیجه آن توافق دو قوه برای واریز عیدانه ۸۵ هزار تومانی به حساب سرپرستان خانوار بود.

سیدشمس‌الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی ۱۷ دی‌ماه برای دومین بار از مجلس کارت زرد و اخطار گرفت.

طبق آیین‌نامه داخلی پارلمان در صورتی که تعداد اخطارهای یک دوره مجلس به وزیری به عدد ۳ برسد، زمینه استیضاح آن وزیر در مجلس فراهم می‌شود.

جلسه جنجالی استیضاح شیخ‌الاسلامی…

این جلسه ۱۵ بهمن‌ماه در نوبت صبح و عصر در مجلس با حضور رئیس‌جمهور در حالی برگزار شد که با حاشیه‌های زیادی همراه بود.

طرح استیضاح وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی به دلیل انتصاب سعید مرتضوی به سمت رئیس سازمان تأمین اجتماعی توسط محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس‌جمهور در ۶ بند و با ۱۸ امضا ارائه شده بود.

رئیس‌جمهور در این جلسه ویدئویی پخش کرد که محتوای آن مربوط به دیدار سیدسعید مرتضوی و فاضل لاریجانی برادر رئیس مجلس درباره قرارداد واگذاری شرکت‌های تأمین اجتماعی به بخش خصوصی بود، همچنین بنا به گفته فرهنگی، فاضل لاریجانی در جریان فیلمبرداری از این ملاقات نبوده است. این اقدام احمدی‌نژاد اعتراض شدید وکلای ملت را به دنبال داشت.

این فیلم حدود ۲۵ دقیقه بود اما تنها دقایق کوتاهی از آن در صحن علنی پخش شد اما چون صدای این فیلم نامفهوم بود، رئیس‌جمهور خودش به بیان جزئیاتی از مذاکرات مطرح شده بین فاضل لاریجانی و سعید مرتضوی در این جلسه پرداخت.

احمدی‌نژاد در بخشی از سخنانش با طرح این سؤال که در کجای قانون اجازه داده شده که مصوبات دولت توسط رئیس مجلس لغو بشوند، گفت: من دارم درد کشور را می‌گویم و می‌خواهم امروز برای حل مشکلات کشور از شما استمداد بطلبم، من از حقوقدانان کشور می‌پرسم، چطور از دل این قانون همچین مسئله‌ای مطرح می‌شود؛ ‌مشکلات اینجا پیدا می‌شود، فکر کنید، مگر می‌شود انتصابات دولت را با قانون و یا مصوبات لغو کرد، آن موقع چه چیزی برای دولت باقی می‌ماند، این دولت می‌خواهد مصوبات شما در کشور اجرا کند، بالاخره از اختیاراتش است؛ وقتی عزل و نصب‌ها از دولت گرفته می‌شود، این دولت چه چیزی برایش باقی می‌ماند، برای اداره کشور این یک بحثدردمندانه است، بنشینیم و برای آن راه حل پیدا کنیم، و الّا این اتهام‌زنی‌های متقابل ادامه خواهد داشت؛ من دارم ریشه درد کشور را خدمت شما عرض می‌کنم، همه باید در چارچوب قانون حرکت کنند، بالاخره اگر دیوان عدالت اشتباه کرد، من باید به چه کسی شکایت کنم؟ می‌گویند به خود ما باید شکایت کنید، من چطور می‌توانم به خود شما شکایت کنم.

وی گفت: ملت با رأی خود رئیس‌جمهور را انتخاب کرده‌اند، به ملت بگوئید که رئیس‌‌جمهوری که می‌خواهید انتخاب کنید، تحت امر رئیس مجلس است، خوب آن موقع ملت دوباره رأی بدهند؛ ما باید بر‌گردیم به قانون اساسی، مسائل را باید ریشه‌ای حل کنیم، اصلاً بحثمن دفاع از شخص آقای مرتضوی نیست، من از یک روند و حقوق اساسی بحثمی‌کنم، یک نفر بنویسد دولت در این کشور چه کاره ‌است، سه قوه مستقل داریم، استقلال قوه مجریه در کجاست؟ وقتی دیگر همه مصوباتش به راحتی لغو می‌شود، وقتی انتخاباتش لغو می‌شود، دیگر چه کار باید بکند، یک معاون می‌گذارد، می‌گویند، نباید بگذارید، یک استاندار می‌گذارد، می‌گویند نباید بگذارید، این به ضرر کشور است.

رئیس‌جمهور همچنین در بخشی از سخنانش متذکر شد: شیخ‌الاسلام را همه می‌شناسید و نیاز نیست که در مورد وی صحبت کنم، مرتضوی هم مانند یک فرد مانند دیگر افراد جامعه است، هزاران نفر در این کشور مدیر هستند، وی هم مانند دیگران، چرا تا این اندازه حساسیت است، من می‌خواستم نظری را در اینجا بگویم بالاخره به ما می‌گویند بگو، بگو، می‌خواهیم بگوییم، می‌گویند نگو، نگو، خوب، ‌ ما باید چه کار کنیم؟ من فکر می‌کنم یک مسائلی پشت صحنه می‌گذرد که نه نمایندگان خبر دارند و نه ما خبر داریم و وقتی به میدان کشور می‌آید یک عناوین دیگری پیدا می‌کند و تبدیل می‌شود به دعوای من و شما.

علی لاریجانی نیز در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهور در این جلسه گفت که: احمدی‌نژاد چرا نمی‌گذارد به پرونده یارانش رسیدگی شود؟ رئیس مجلس طبق قانون موظف است که اگر مصوبات خلاف قانون یا روح قانون باشد، تشخیص بدهد و آن را رد کند، بنابراین محدوده ما همین است نه در کار اجرا دخالت داریم.

رئیس مجلس در بخشی از سخنانش گفت: آقای رئیس‌جمهور! شما اولیات اخلاقی را رعایت نمی‌کنید و مشکل ما این است و شما در جامعه «بگم بگم» راه انداختید؛ امروز این فیلم را پخش کردید تا مردم شخصیت شما را بهتر بشناسند.

پس از اتمام سخنرانی لاریجانی، رئیس‌جمهور خواستار پاسخ دادن به این سخنان از پشت تریبون شد که باز هم لاریجانی گفت: آقای رئیس‌جمهور! شما تهمت زدید و من جواب‌تان را دادم و دیگر حق صحبت کردن ندارید. شما در یک جلسه علنی مجلس، شئونات جمهوری اسلامی ایران را رعایت نکردید؛ به سلامت! پس از این صحبت لاریجانی، احمدی‌نژاد هم سریع از صحن مجلس خارج شد.

سپس رئیس مجلس از نمایندگان درباره «عدم اعتماد به شیخ‌الاسلامی» رای‌گیری کرد که نمایندگان با ۱۹۲ رأی موافق، ۵۶ رأی مخالف و ۲۴ رأی ممتنع از ۲۷۲ نماینده حاضر در جلسه، اعتمادشان از شیخ‌الاسلامی را برداشتند.

سران قوای سه‌گانه ۵ اسفند نشست سه جانبه‌ای در دفتر رئیس مجلس برگزار کردند. نشستی ۹۰ دقیقه‌ای که رئیس مجلس درباره آن به خبرنگاران گفت: اینگونه جلسات هر از چند گاهی تشکیل می‌شود و عمدتاً درباره مسائل مختلف داخلی، بین‌المللی و منطقه‌ای است، در این جلسه نیز حوادثمهم منطقه مانند سوریه، فعالیت‌های هسته‌ای کشور، بودجه و کیفیتی که در تنظیم آن رعایت شده و موضوع گرانی‌ها صحبت شد.

وزارت ارتباطات به نام «نامی» شد

زمستان ۹۱ نمایندگان مجلس سکان‌دار بعدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را بعد از برکناری تقی‌پور تعیین کردند؛ «محمدحسن نامی».

سفر ۳ روزه رئیس مجلس به پاکستان و ۴ روزه وی به هند از دیگر اخبار داغ مجلس در روزهای سرد زمستان ۹۱ بود.

سفرهایی کاری برای گسترش روابط پارلمانی و دوجانبه و البته توسعه سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی دو طرف.

… و امّا بودجه

بالاخره دولت پس از ۸۴ روز تأخیر در نهم اسفندماه لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ کل‌کشور را به همراه لایحه بودجه سه دوازدهم برای طی مراحل قانونی تقدیم مجلس کرد.

اما آخرین بودجه کابینه دهم در حالی به قوه مقننه ارائه شد که رئیس‌جمهور در صحن علنی حضور نیافت و لایحه بودجه توسط لطف‌الله فروزنده معاون پارلمانی وی تسلیم پارلمان شد.

نمایندگان ملت یکشنبه هفته جاری ۲۰ اسفندماه کلیات لایحه بودجه سه دوازدهم را با ۱۸۸ رأی موافق، ۲۳ رأی مخالف و ۱۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۷ نماینده حاضر در صحن علنی، به تصویب رساندند و سهشنبه نیز با بررسی و تصویب جزئیات آن، تنخواه ۴۱ هزار میلیارد تومانی به دولت دادند تا در سه ماهه نخست سال آینده در دخل و خرجش دچار مشکل نشود.