به گزارشافکارنیوز،علی اصغر شعردوست، سفیر ایران در تاجیکستان گفته بود که شعار اجلاس یازدهم وزیران خارجه مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا «نیل به رفاه، پیشرفت و ثبات در آسیا از طریق توسعه پایدار» انتخاب شده است و صالحی دراین سفر دیداگاه‌های کشورمان را در سخنانی بیان می کند. وی همچنین با مقامات شرکت کننده در این اجلاس نیز دیدار و گفت وگو می کند.

وی افزود: پیش نشست اجلاس وزیران خارجه با حضور کارشناسان ارشد برگزار شده است و وزیران و دیگر رییسان‌ هیأت‌های شرکت کننده قرار است ضمن بحثو بررسی درباره موضوعات پیش‌بینی شده، متن اعلامیه اجلاس که از قبل مورد بحثو مذاکره کارشناسی قرار گرفته است را بررسی و به تصویب برسانند.

سفیر ایران در تاجیکستان گفت: وزیر امورخارجه کشورمان قرار است، ضمن شرکت در این اجلاس، در نخستین روز از ورود خود به شهر دوشنبه، در نشستی صمیمانه با جمعی از اقشار ایرانیان مقیم در تاجیکستان، در محل خانه ایران دیدار کنند.

درحال حاضر این مجمع ۳۱ عضو دارد که عبارتند از: ایران، تایلند، چین، ‌اندونزی، مالزی، ژاپن، کره جنوبی، لائوس، میانمار، ویتنام، فیلیپین، سنگاپور، کامبوج، برونئی، مغولستان، بوتان، هند، پاکستان، بنگلادش، سریلانکا، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، عربستان، کویت‌، قطر، عمان، امارات متحده عربی و بحرین.

ایران در سومین اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو در تاریخ ۲۰ ژوئن ۲۰۰۴ در چین رسما به عضویت این مجمع پذیرفته شد و در سال ۱۳۸۸ نیز ریاست این مجمع را برعهده داشت.

ریاست فعلی مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا، هم اکنون به عهده تاجیکستان است.

انتهای پیام