به گزارشافکارنیوز،محمدرضا رحیمی که صبح امروز به منظور افتتاح چهار پروژه بزرگ گیلان وارد فرودگاه سردار جنگل رشت شده بود، لحظاتی قبل با یک فروند بالگرد وارد محوطه بندر این شهرستان مرزی شد و در بدو ورود از طرف مسئولان ارشد محلی مورد استقبال قرار گرفت.

بندر آستارا نخستین بندر بخش خصوصی شمال کشور است که با ظرفیت نهایی سالانه ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن تخلیه و بارگیری کالا طراحی شده که یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تن آن با یک اسکله اختصاصی مربوط به تخلیه و بارگیری سوخت و مواد نفتی است و ۲ میلیون تن دیگر نیز به تخلیه و بارگیری دیگر کالا اختصاص می‌یابد.

بندر آستارا با سابقه طولانی که قدمت آن به بیش از ۱۴۰ سال می‌رسد یکی از نقاط مبادلات تجاری کشور بوده که به لحاظ اقتصادی، جغرافیایی، سیاسی و فرهنگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

طبق مصوبه دولت در سال ۸۵ مقرر شد بندر متروکه آستارا به بندر باری و مسافری تبدیل شود که این امر در حال تحقق یافتن است.

هم‌مرز بودن ایران و جمهوری آذربایجان در آستارا شرایط بسیار مناسب و مساعدی را برای تجارت خارجی دو کشور و دیگر کشورهای همجوار را فراهم کرده است.

نزدیکی بندر آستارا به بندر باکو، بندر آستراخان، ماخاچ‌کالا و اولیا از ویژگی‌های ممتاز بندر آستارا است.

بندر آستارا به دلیل نزدیکی به کشورهای ارمنستان، ترکیه و عراق در بخش ترانزیت مواد نفتی، غلات و کالای عمومی نقش مهمی دارد.

همچنین با حضور رحیمی محموله ۷۰۰ تنی سیمان با کشتی نیلوفر آبی به مقصد جمهوری آذربایجان صادر می‌شود.

انجام عملیات تخلیه کانتینر محموله فولاد از مبدأ قزاقستان در اسکله آستارا از دیگر برنامه‌های حاشیه سفر رحیمی به این شهرستان مرزی است.

آستارا در ۱۷۳ کیلومتری شمال غربی رشت و ۳۵۰ کیلومتری جنوب باکو قرار دارد و تنها مرز زمینی گیلان با جمهوری آذربایجان است.

امروز با حضور رحیمی علاوه بر اسکله آستارا، همزمان ۱۰ هزار واحد مسکن مهر، بیمارستان خصوصی بینالمللی قائم (عج) و دانشکده داروسازی با اعتباری بالغ بر ۵ هزار و ۳۰ میلیارد و اشتغالزایی ۸۳۸ نفر افتتاح میشود.