به گزارشافکارنیوز،حسن روحانی نماینده مجلس خبرگان رهبری و رئیس مرکز مطالعات استراتژیک از جمله افرادی بود که گمانه زنی های زیادی پیرامون کاندیداتوری اش در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ وجود داشت که در نهایت قرار بر این شد تا در نشست خبری خود در انتهای همین هفته به طور رسما کاندیداتوری خود را مطرح کند.


_ حسن روحانی کیست؟
شیخ حسن فریدون روحانی در سال ۱۳۲۷ در شهر سرخه در شهرستان سمنان زاده شد. در سال ۱۳۴۰ در سن ۱۳ سالگی به قم رفت و تحصیلات حوزوی‌ خود را آغاز کرد، ایشان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران‌، نماینده‌ی‌ مردم‌ در دوره‌های‌ اول‌ تا پنجم‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ بود. از سال‌ ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۶، ریاست‌ قرارگاه‌ مرکزی‌ خاتم‌الانبیاء(ص‌) را بر عهده‌ گرفت‌ و از همان‌ سال‌(۱۳۶۴) تا پایان‌ جنگ‌، مسئولیت‌ فرماندهی‌ ستاد کل‌ پدافند هوایی‌ کشور را نیز عهده‌دار بود.

دکتر روحانی‌ از سال‌ ۱۳۶۸ که‌ " شورای‌ عالی‌ امنیت‌ ملی‌ " کشور تشکیل‌ شد، به‌ عنوان‌ نماینده‌ی‌ رهبر انقلاب‌ وارد شورا شد و هم‌ اکنون‌ نیز یکی از نماینده‌های‌ ولی‌فقیه‌ در شورای‌ عالی‌ امنیت‌ ملی‌ و نیز رئیس‌ مرکز تحقیقات‌ استراتژیک‌ مجمع‌ تشخیص‌ مصلحت‌ نظام‌ است، وی‌ از سال‌ ۱۳۷۰ تاکنون‌ عضو مجمع‌ تشخیص‌ مصلحت‌ نظام‌ و رئیس‌ کمیسیون‌ سیاسی‌ امنیتی‌ دفاعی‌ آن‌ مجمع‌ است.
همچنین‌ در دوره‌ی‌ سوم‌ مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌، نماینده‌ی‌ مردم‌ استان‌ سمنان‌ و در دوره‌ی‌ جدید، نماینده‌ی‌ مردم‌ استان‌ تهران‌ در این‌ مجلس‌ است.

_ فعالیت در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی
حسن روحانی به مدت ۱۶ سال مسئولیت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی را بر عهده داشت؛ سمتی که در دولت هاشمی به او رسید و در دولت خاتمی نیز ادامه یافت؛ اما دوران تصدی وی در پرونده هسته‌ای تنها ۶۷۸ روز(از ۱۳۸۲/۷ / ۱۴ تا ۱۳۸۴/۵ / ۲۴) بود.


با تشدید تنش‌ها و باتوجه به اختلافات موجود میان وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی، با پیشنهاد کمال خرازی وزیر امور خارجه و موافقت رئیس جمهور و همچنین سایر اعضای جلسه سران نظام، تصمیم گرفته می‌شود تا با تشکیل یک هسته قوی کارآمد سیاسی - فنی - حقوقی، مسئولیت مذاکرات برعهده حسن روحانی گذاشته شود تا با اختیارات ویژه، برنامه جامعی برای ادامه کار تهیه کند و هماهنگی لازم بین ارگان‌های ذی‌ربط را برقرار نماید. بدین ترتیب با حکم سید محمد خاتمی حسن روحانی در تاریخ ۱۳۸۲/۷ / ۱۴ مسئول پرونده هسته‌ای می‌شود و از آن تاریخ، این پرونده بطور کامل به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی محول می‌گردد. متعاقباً مذاکرات ایران با سه کشور اروپایی از تهران(سعدآباد) شروع و در ماه‌های بعد در بروکسل، ژنو و پاریس ادامه می‌یابد.

بعد از روی کار آمدن دولت نهم، روحانی در تاریخ ۱۳۸۴/۵ / ۲۴ از سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی بعد از ۱۶ سال کناره‌گیری کرد.


_ آغاز فعالیت های انتخاباتی
رئیس مرکز مطالعات استراتژیک از جمله افرادی بود که از چند ماه پیش گمانه زنی های زیادی پیرامون کاندیداتوری اش در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ وجود داشت که با حواشی زیادی همراه بود.

او پیش از این نیز در مصاحبه های خود به این نکته اشاره کرده بود که " برای کاندیداتوری‌اش به شدت تحت فشار " است.

_ تخریب حسن روحانی توسط اصلاح طلبان ساختارشکن
از آغاز زمزمه های کاندیداتوری حسن روحانی این رسانه های بیگانه و آلوده به فتنه سال ۸۸ بودند که بر طبل تخریب افرادی چون حسن روحانی و عارف کوبیدند و علناً از آنها به عنوان اصلاح طلبانی «بدلی»، «تحریک شده» و «ساخت و پاخت کرده با حاکمیت»! و… یاد کردند.

منشا این تخریب ها به شکاف اردوگاه اصلاح طلبان بعد از انتخابات سال ۸۸ بر می گردد، شکافی که آنها را به دو جریان(معتدل _ تندرو) و یا(درون نظام - اپوزیسیون) تقسیم کرد.

عبور از مرزهای قانونی، عبور از قانون اساسی، عدم التزام به ولایت فقیه، عدم التزام به حاکمیت جمهوری اسلامی به همراه تلاش از طریق راه های سیاسی و امنیتی برای تغییر نظام در ایران از ویژگی های بارز جریان تندرو و ساختارشکن است که بعد از فتنه سال ۸۸ از سوی مردم طرد شد و در انتخابات ۹۲ عزم جزم کرده است تا اصلاح طلبان میانه رو را به هر طریقی از ورود به عرصه انتخابات نهی کند، تا زمینه برای ورود مهره های اصلی این جریان فراهم شود.

حسن روحانی از جمله اصلاح طلبانی است که در سال ۸۸ صف خود را از ساختارشکنان جدا کرد و اکنون به عنوان کاندیدای معتدل و همچنین از گزینه های انتخاباتی هاشمی رفسنجانی در عرصه رقابت های ۹۲ از آن نام برده می شود.

_ آغاز دیدارهای انتخاباتی روحانی ۶۴ ساله
روحانی از اعضای جامعه روحانیت مبارز نیز محسوب می شود. او تنها عضو این تشکل نیست که حضورش در رقابت​های انتخاباتی یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، جدی شده است. مصطفی پورمحمدی و حسن ابوترابی​فرد نیز در قالب ائتلاف اکثریت اصولگرایان وارد این صحنه رقابت های انتخاباتی شده​اند. اما حسن روحانی تنها کسی است که حمایت اصلاح طلبان را نیز می تواند در سبد آراء خود داشته باشد.


فعالیت​های انتخاباتی این روحانی ۶۴ ساله درحالی شدت بیشتری می گیرد که محمدرضا نعمت زاده و اکبر ترکان، دو مدیر میانه رو در دولت​های هاشمی و خاتمی این روزها به او یاری می​رسانند. دیدار با علمای خراسان، نمایندگان ادوار مجلس، دانشجویان و دانشگاهیان، فعالان عرصه زنان و جامعه وعاظ مجموعه دیدارهای انتخاباتی وی درسال ۹۱ بود که شائبه نامزدی وی را جدی​تر می​نمود.

_ آغاز به کار ستادهای انتخاباتی
سخنگوی حزب اعتدال و توسعه از حمایت حزب متبوعش از کاندیداتوری حسن روحانی خبر داد و نامزدی روحانی در انتخابات ۹۲ را قطعی خواند. غلامعلی دهقان گفت: ستادهای انتخاباتی حسن روحانی در تهران و مراکز استان‌ها مشخص شده است و آقای نعمت‌ز‌اده وزیر صنایع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس ستاد انتخاباتی اوست و اکبر ترکان نیز به عنوان قائم مقام ستاد مشخص شده‌اند.

_ روحانی پنجشنبه اعلام نامزدی می​کند
ترکان قائم مقام ستاد روحانی با بیان اینکه روحانی در نظر دارد پنجشنبه همین هفته در جمع دوستان و همکاران خود، رسما اعلام کاندیداتوری کند، گفت: جمعی از حامیان دکتر روحانی در سراسر کشور نیز در این مراسم حضور خواهند داشت تا از این پس به عنوان اعضای ستاد انتخاباتی ایشان به فعالیت خود ادامه دهند.

وی از آغاز فعالیت جدی این عضو جامعه روحانیت مبارز برای حضور در رقابت​های یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خبر داد و با معرفی مرتضی بانک مسئول امور استان​های ستاد انتخاباتی روحانی، از تدوین برنامه منظمی برای سفرهای انتخاباتی وی سخن گفت.

_ ارائه برنامه عملیاتی با صدها محور درباره مسائل مختلف کشور
ترکان در پاسخ به سوالی که به برنامه​های روحانی برای ریاست جمهوری اشاره داشت، از تدوین برنامه​ای جامع برآمده از سال​ها تجربه وی در مصادر مختلف از نمایندگی مجلس گرفته تا دبیری شورای امنیت ملی یاد کرد و افزود: ایشان برنامه​ای در صدها محور در حوزه اقتصاد، سیاست خارجی و سیاست داخلی، فرهنگ و جامعه دارند و از آنجا که مشکل اصلی کشور مباحثهسته​ای است؛ برنامه مشخصی هم برای پیشبرد این امر تدوین کرده​اند.

وی با بیان اینکه انشالله این برنامه به موقع ارائه خواهد شد، از اشاره به جزئیات آن خودداری کرده و تنها به بیان این نکته اکتفا کرد که «محورهایی از این برنامه​ها در سخنرانی اعلام نامزدی ایشان عنوان خواهد شد».

مشاور حسن روحانی همچنین از احتمال معرفی برخی از اعضای تیم و کابینه وی تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، ابراز بی​اطلاعی کرد.


_ آیا حسن روحانی می تواند گزینه اصلاح طلبان در انتخابات ۹۲ باشد؟
با جدی شدن کاندیداتوری حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و همچنین مطرح شدن نام او به عنوان گزینه طرح وحدت ملی که هاشمی رفسنجانی در عرصه رقابت های سیاسی همواره از آن استفاده می‌کند باید دید آیا اصلاح طلبان حاضر به حمایت از این چهره سیاسی خواهند شد یا نه؟!

حسن روحانی در هفته های گذشته دیدارهایی را با برخی از چهره های دیگر اصلاح طلب نیز داشته است تا حمایت آنان را برای نامزدی خود جلب نماید. پس از این دیدارها جلسه هایی برای بررسی پیشنهاد روحانی برگزار شد که نتایج متعددی داشت.

موافقان
_ برخی از اصلاح طلبان به ۳ دلیل عمده حاظر به حمایت از حسن روحانی در انتخابات ۹۲ شدند: ۱ - آنها معتقدند حسن روحانی توان جمع آوری آراء نسبتا خوبی را در جامعه و از هر دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا دارد. ۲ - حسن روحانی توان تعامل با دوجریان اصولگرا و اصلاح طلب را دارد و می تواند دولتی مرکب از فعالان این دو جریان را تشکیل دهد. ۳ - تجربه نشان داده کاندیدای احتمالی که در نظر سنجی‌ها رای منفی پایینی دارد، در انتخابات گذشته جایگاه ممتازی را کسب کرده اند و رای منفی حسن روحانی در نظرسنجی‌های کنونی پایین است.

مخالفان
_ اما در مقابل برخی از اصلاح طلبان معتقدند به سه دلیل عمده از نامزدی حسن روحانی حمایت نمی شود: ۱ - موضع روحانی درباره جریان اصلاحات هیچ گاه شفاف نبوده و نیست. ۲ - حسن روحانی عضو جامعه روحانیت و وابسته به طیف اصولگرایان است. بنابراین این جبهه نمی تواند از کاندیدایی که در تشکل های اصولگرایی عضویت دارد حمایت کند. ۳ - وی دارای جاذبه و ادبیات لازم برای جلب آرای مردم نیست.

حال باید دید حسن روحانی که در سال ۸۸ صف خود را از طیف های ساختارشکن اصلاح طلب جدا کرده است و اکنون به عنوان کاندیدای معتدل و همچنین از گزینه های انتخاباتی هاشمی رفسنجانی در عرصه رقابت های ۹۲ از آن نام برده می شود، در اولین نشست انتخاباتی خود چه موضعی را اتخاذ می کند و کدام رویه را برای ورود به عرصه رقابت ها انتخاب می کند.