به گزارش افکارنیوز،جعفر قادری سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در نشست خبری با خبرنگاران نتیجه اولین جلسه کمیسیون تلفیق را تشریح کرد.

وی گفت: براساس توافق هیات رئیسه کمیسیون تلفیق و بنا به محدودیت زمانی که داریم مقرر شد در ۴ هفته کاری کار بررسی لایحه بوده ۹۲ را در کمیسیون تلفیق به انجام برسانیم.

وی ادامه داد: بنابراین در دو هفته اول به کلیات و مباحثدرآمدی پردات خواهد شد و در هفته سوم و چهارم بحثهزینه ای مورد بررسی قرار می گیرد و نهایتاً تلاش بر این است پس از تعطیلی یک هفته ای مجلس در جلسه یکشنبه ۱۵ اردیبهشت گزارش کمیسیون تلفیق در اختیار نمایندگان قرار گیرد.

قادری گفت: برخلاف سال های گذشته که حدود ۴-۵ جلسه به شنیدن توضیحات وزیر اقتصاد و معاونت برنامه ریزی و راهبردی رئیس جمهور و وزیر نفت، رئیس بانک مرکزی، وزیر صنعت و معدن اختصاص داده می شد امسال تصمیم گرفتیم این روال را تغییر دهیم و هفته آخر کمیسیون تلفیق، فرصت بیشتری به کمیسیون ها و نمایندگان داده شود بنابراین برنامه ریزی طوری انجام شد که روز گذشته ۴ ساعت توضیحات وزیر اقتصاد، رئیسی بانک مرکزی و معاونت راهبردی ریاست جمهوری را استماع کردیم. تصمیم داشتیم وارد کلیات شویم اما عده ای از نمایندگان معترض بودند که هنوز اطلاعات کافی از کلیات ندارند و در این صورت نمی توانند وارد جزئیات شوند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس ادامه داد: نمایندگان درخواست کردند رئیس کارگروه هدفمندی یارانه ها، رئیسی سازمان خصوصی سازی و مسئولان امنیتی نیز در جلسه کمیسیون تلفیق حضور یابند و اطلاعاتی درباره تحریم ها هم داده شود و سپس برای کلیات رای گیری کنیم.

وی ادامه داد: قرار شد امروز وزیر نفت، وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان خصوصی و آقای فرزین رئیس کارگروه طرح تحول اقتصادی به کمیسیون تلفیق بیایند البته ممکن است مسئولانی هم برای توضیح درباره تحریم ها در کمیسیون حضور یابند و در نهایت فردا به طور رسمی وارد بحثکلیات شویم در غیر این صورت اگر نیاز به ادامه جلسه با مسئولان مربوطه باشد ممکن است امشب نیز جلسه را تمدید کنیم و فردا ادامه آن را داشته باشیم و در نهایت تا پایان هفته و یا اول هفته آینده برای کلیات تعیین تکلیف کنیم.

قادری با اشاره به جلسه روز گذشته کمیسیون تلفیق مجلس با حضور حسینی وزیر اقتصاد و ممبینی معاون برنامه ریزی و راهبردی ریاست جمهوری و بهمنی رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: ایرادی که نمایندگان به وزیر اقتصاد داشتند این بود که گزارش خود را مکتوب ارایه نکرد همچنین گزارش آقای بهمنی نیز برای سه ماه قبل بود و به روز نبود قرار شد جلسات بعدی حتماً پیگیری کنیم که اطلاعات کامل و مکتوب در اختیار نمایندگان قرار داده شود.

وی در خصوص ارایه گزارش عملکرد سال ۹۱ از سوی مسئولان دولتی نیز گفت: طبق گزارشی که ارایه کردند عملکرد بودجه دولت در سال ۹۱ از ۱۴۴ هزار میلیارد تومان مصوب به ۱۰۷ میلیارد تومانم عملکرد داشته است و حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان آن مربوط به عمرانی و ۹۱ هزار میلیارد تومان هم بودجه جاری بوده است و باقی تفاوت تملک دارایی ها بوده است.

وی گفت: سوال نمایندگان این بود که مابه التفاوت را از کجا آورده اند که توضیح دادند بخشی از آن مربوط به مالیات تسعیر بوده که بانک مرکزی به دست آورده و بخشی هم مربوط به مابه التفاوت نرخ ارز مبادله ای بوده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس گفت: نمایندگان از نمایندگان دولت سوال کردند با توجه به این که عملکرد شما در سال ۹۱ ۱۰۷ هزار میلیارد تومان بوده چرا لایحه بودجه ۹۲ را با رقم ۱۶۶ هزار ملیارد تومان مصوب کردید که توضیح دادند از این میزان که ۱۶۶ هزار میلیارد تومان است، ۱۵ هزار میلیارد تومان از محل درآمد هدفمندی یارانه ها به بودجه عمومی تزریق می شود که اگر این رقم را کم کنیم می شود ۱۵۲ هزار میلیارد تومان.

قادری گفت: نمایندگان د ولت برای تامین این رقم از رشد درآمد معادن و مالیات که با بودجه ۹۲ پیش بینی شده است سخن گفتند البته در این خصوص سوالات زیادی مطرح شد اما اینکه نمایندگان تا چه مقدار قانع شدند در رای آنها به کلیات مشخص می شود.

وی در خصوص نگرانی نمایندگان از وابستگی بودجه به نفت گفت و ادامه داد: نمایندگان نظران این بود که وابستگی بودجه به نفت نه تنها کم نشده بلکه به لحاظ ریالی افزایش هم داشته است زیرا در بودجه هم اکنون ۶۷ هزار میلیارد تومان درآمد از محل فروش نفت پیش بینی شده است که با توجه به افزایش نرخ ارز از ۱۲۲۶ به ۲۵۰۰ میزان درآمد ریالی بخش نفت اضافه شده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس درباره رشد بودجه جاری نیز گفت: سال ۹۱ بودجه جاری ۱۰۱ هزار ملیارد توان مصوب شد که ۹۱ هزار میلیارد آن محقق شد هم اکنون بودجه جاری در لایحه ۹۲ ۱۲۱ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و این یک رشد بالایی را نشان می دهد.

وی درباره یارانه دارو و نان نیز گفت: چون قرار است دیگر نرخ ارز مرجع نداشته باشیم وقتی نرخ ارز تک نرخی می شود مجبور می شویم برای برخی اقلام مثل دارو و نان یارانه آی پیش بینی کنیم این یارانه در بودجه پیشنهادی دولت از ۱۳ هزار میلیارد تومان به ۲۳ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است.

خبرنگاران در ادامه این نشست توضیحات بیشتری درباره وضعیت اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و مرحله دوم در سال ۹۲ داشتند که قادری پاسخ داد: دولت برای هدفمندی یارانه ها در مرحله دوم ۱۲۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده است که ۱۰ هزار ملیارد آن به بخش عمرانی و ۵ هزار به بودجه جاری تزریق شود اما به نظر می رسد دولت با این پیشنهاد موافقت نخواهد کرد. طبق پیش بینی دولت ۱۰۸ هزار میلیارد تومان از این رقم از محل افزایش قیمت حامل های انرژی است. در بحثمصارف آن نیز ۹۲ هزار میلیارد تومان برای کمک به خانوار در نظر گرفته شده، ۱۵ هزار میلیارد تومان بودجه دولت و مابقی برای حمایت از تولید که البته بعید است مرحله دوم هدفمندی اجرا شود.

وی گفت: پیشنهادی در کمیسیون برنامه و بودجه مطرح شد که اگر مرحله دوم اجرا نشود در بحثاقلام حامل های انرژی تغییر قیمت داده شود به عنوان مثال پیشنهاد این است که قیمت بنزین سهمیه ای از ۴۰۰ به ۷۰۰ و قیمت بنزین آزاد از ۷۰۰ به ۸۹۰۰ افزایش یابد البته شاید در گاز سی ان جی هم تغییراتی داده شود. کمیسیون برنامه و بودجه درباره سایر اقلام انرژی پیشنهادی ندارد اما ممکن است سایر کمیسیون ها و یا کمیسیون تلفیق پیشنهادی ارایه دهد.

قادر گفت: ما در مرحله اول اجرای هدفمندی همچنان با کسری بودجه مواجه هستیم و از ۴۲ هزار میلیارد تومانی که توزیع شده ۲۸ هزار میلیارد تومان از درآمد هدفمندی و افزایش قیمت حامل های انرژی بوده و ۱۴ هزار از طریق بودجه تامین شده است البته طبق اطلاعاتی که به دست ما رسیده است دولت در پایان سال از درآمد دستگاه ها تحت عنوان یارانه گرفته است اما به دستگاه ها پرداخت نکرده و بخشی از بودجه هدفمندی را از این طریق تامین کرده است بنابراین بعید می دانیم هدفمندی مرحله دوم اجرایی شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس ادامه داد: ما در جلسات مشترک دولت و مجلس هم بررسی های که کردیم نشان می دهد که با توجه به نرخ بالا تورم، تحریم ها و شرایط اقتصادی کشور، شرایط برای اجرای مرحله دوم مناسب نیست زیرا اگر قیمت حامل ها را افزایش دهیم چون تولید کننده نمی تواند براساس تکنولوژی در استفاده از انرژی صرفه جویی کند یا ن باعثافزایش مصرف انرژی و همچنین افزایش قیمت تولید می شود.

وی گفت: دولتی ها تحلیلی دارند که بر اساس آن معتقدند اگر مرحله دوم با اعداد و ارقامی که آنها مد نظر قرار دارد اجرایی شود نرخ تورم تنها ۱۲-۱۳ درصد اضافه خواهد شد و با توجه به اینکه ما نرخ تورممان بالای ۳۰ درصد است این نرخ به ۴۰ تا ۵۰ درصد می رسد در حالی که ما معتقدیم این تحلیل دولت واقعی نیست و پیش بینی می کنیم در صورت اجرایی شدن مرحله دوم با ارقامی که مد نظر دولت است موج تورمی بعدی را در پیش خواهیم داشت.

قادر ی در خصوص تحقق درآمد نفتی و مالیاتی نیز گفت: دولت ۶۷ هزار میلیارد تومان را برای درآمد نفتی پیش بینی کرده که ممکن است محقق شود زیرا اگر نصف سال گذشته هم فروش نفت داشته باشیم این رقم با نرخ ۲۵۰۰ تومانی ارز تامین خواهد شد. درباره درآمد مالیاتی نیز دولت ۵۳ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته که بدون تغییر قانون مالیات و تنها با توسعه پایه های مالیاتی می توانیم به این رقم برسیم زیرا فرار مالیاتی زیادی داریم که اگر دولت همت کند و آن را به دست آورد به رقم پیش بینی شده می رسیم.

وی در خصوص احتمال حضور جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی در کمیسیون تلفیق نیز گفت: هنوز حضور وی قطعی نشده است و قرار است رئیس کمیسیون تلفیق هماهنگی هایی برای حضور این تلفیق انجام دهد هر چند که به نظر می رسند وضعیت مذاکرات قابل پیش بینی است. اگر گشایشی در مذاکرات انجام شود می توان در آینده بودجه را اصلاح کرد.

قادری درباره افزایش قیمت حامل های انرژی مد نظر دولت برای تحقق درآمد ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی از هدفمندی یارانه ها در مرحله دوم نیز گفت: براساس سناریوی دولت وقتی قرار است درآمد هدفمندی به ۱۲۰ هزار میلیارد تومان برسد این یعنی افزایش بیش از ۴ برابری قیمت حامل های انرژی كه البته دولتی ها نظرشان این است كه برخی اقلام را افزایش داده و برخی دیگر را بدون افزایش بگذارند.