به گزارش افکارنیوز، شبکه خبری بلومبرگ با اشاره به این خبر گزارش داد: پیش‌نویس طرح ارایه شده در سنا که نسخه‌ای از آن را بلومبرگ مشاهده کرده است شرکت‌های خارجی را که با هر شرکت ایرانی تحت کنترل دولت معامله کنند، تحریم می‌کند. همچنین ایران را از استفاده از درآمدهای صادرات نفت برای خرید چیزی جز غذا و دارو منع می‌کند.

مارک دابووتیز، عضو بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در واشنگتن که درباره ایران به قانونگذاران و دولت مشاوره می‌دهد، گفت: این تدابیر جدید در دست بررسی به شکلی گسترده فشار اقتصادی بر ایران را افزایش و رژیم تحریم‌ها را به یک محاصره بالقوه تجاری و مالی ایران نزدیک‌تر می‌کند.

این پیش‌نویس که باید به تایید هر دو مجلس کنگره رسیده و توسط رییس‌جمهور آمریکا امضا شود دسترسی ایران به ارزهای رایج از جمله یورو را قطع و استفاده از موسسات تبادل ارز توسط ایران را محدود می‌کند، شرکت‌هایی که خدمات بیمه‌ای به ایران ارایه می‌دهند مجازات و نیز شرکت‌هایی که در انتقال کشتی به کشتی نفت ایران مشارکت دارند تحریم می‌کند و از رییس‌جمهور می‌خواهد هر ۶۰ روز یک بار گزارش دهد که ایران با تولید اورانیوم تسلیحاتی چقدر فاصله دارد و رییس‌جمهور باید درباره کارآمدی تحریم‌های آمریکا گزارش دهد.

این طرح در حالی مطرح میشود که ایران همواره اعلام کرده که این گونه تحریمهای یکجانبه و غیرقانونی هیچ تاثیری بر برنامههای این کشور نخواهد داشت.