به گزارش افکارنیوز به نقل از پرس تيوي، بررسي اظهارات علي اصغر سلطانيه نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران در مقر آژانس بينالمللي انرژي اتمي در دستور کار سومين روز نشست فصلي شوراي حکام آژانس قرار داشت.

اظهارات اخیر نماینده دائم ایران در آژانس بین‌ا‌لمللی انرژی اتمی در محکومیت اتهاماتی مطرح شد که از جانب آژانس بین المللی انرژی اتمی و تحت تاثیر از القائات غرب مطرح شده است.

بر اساس این گزارش، آژانس انرژی اتمی متاثر از ادعاهای غرب، اتهاماتی را علیه ایران مطرح کرده است مبنی بر این‎که برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران به سوی ابعاد نظامی نزدیک می شود.

سلطانیه چهارشنبه(۱۸ اسفند) در وین پایتخت اتریش در جمع خبرنگاران تاکید کرد که تهدیدها و تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، نمی‌تواند مانعی بر سر راه دستیابی تهران به انررژی صلح‌آمیز هسته‌ای به شمار آید.

نماینده ایران تصریح کرد: " پیام ما بسیار آشکار است؛ ما مطابق با پادمان‎های جامع به همکاری خود با آژانس ادامه می‎دهیم و همچنین فعالیت‌های غنی سازی خود را بدون هیچ گونه وقفه‎ای تحت نظارت آژانس ادامه خواهیم داد و تحریم‌ها، قطعنامه‌ها و تهدیدهای مطرح شده در رابطه با حمله، نخواهند توانست فعالیت‌های غنی سازی ایران را که با اهداف مسالمت‌آمیز دنبال می‌شود، متوقف سازند. "

سلطانیه در ادامه اظهار داشت: " امریکا و اتحادیه اروپا بار دیگر ادعاهای بی‌اساس خود را تکرار کرده و روح مسالمت‌آمیز فعالیت‌های هسته‌ای ما را بدون ارائه مدارک و شواهد موثق زیر سئوال برده‌اند.

در همین حال، گلین دیویس نماینده امریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عنوان کرده است که گزارش اخیر یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، حاوی مطالبی است که نگرانی‌های جامعه بین‌ا‌لملل را به همراه داشته است.

دیویس همچنین گفته است: " آمانو در این گزارش بهترین ارزیابی خود را درباره این مطلب که آیا برنامه غنی‌سازی اورانیوم و فعالیت‌های هسته‌ای ایران دارای ابعاد نظامی بوده، عنوان کرده است. "

این در حالی است که مقامات ایران بر مسالمت‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای این کشور تاکید و اعلام کرده‌ا‌ند که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای آژانس بین‎المللی انرژی اتمی و یکی از امضاء‌کنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای(ان پی تی) از حق دستیابی به فن‌آوری هسته‎ای صلح‎آمیز برخوردار است.

به گزارش پرس تی وی، یکی دیگر از موضوعات مورد بحثنماینده ایران در آژانس، قصد ایران برای خارج کردن سوخت از راکتور اتمی نیروگاه هسته‌ای بوشهر بود که بر مبنای درخواست متخصصان روسی و با هدف انجام آزمایش‌ها و بررسی‌های فنی مطرح شده است.

سلطانیه در گفت‌و‌گو با خبرنگار پرس تی‌وی خاطر نشان کرد: " نیروگاه هسته‌ای بوشهر بر اساس قرارداد با کشور دوست و همسایه، روسیه، در حال تکمیل شدن است. بر مبنای این قرارداد طرف روس متعهد شده است که این نیروگاه را احداثو فعالیت آن را راه‌اندازی کند. بنابراین، ما انتظار داریم که آنان طبق زمان‌بندی از پیش تعیین شده به تعهدات خود پایبند باشند. این توقع طرف ایرانی است. "

گفتنی است، پیام اصلی نماینده ایران، آغاز سرفصل جدیدی در اعتمادسازی دوجانبه و همکاری‌های جمعی به منظور دستیابی به اهداف مورد نظر از جمله ارتقاء و اشاعه استفاده مسالمت‌آمیز از انرژی هسته‌ای در جهت کمک به گسترش صلح و شکوفایی در جهان بوده است.

سلطانيه همچنين در بياينه خود که در مقر آژانس قرائت کرد، تصريح کرد که مواد هستهاي ايران تحت نظارت دقيق آژانس بينالمللي انرژي اتمي قرار دارد و تهران نيز همواره در خصوص مواد و تاسيسات هستهاي خود در راستا با توافقنامه‏هاي پادماني آژانس بينالمللي انرژي هستهاي، با اين سازمان همکاري کرده است.