ايسنا: منطقه خزر - روح الله قهرماني چابك در هفتمين جلسه ستاد دايمي سفرهاي نوروزي كه در سالن اجتماعات استانداري برگزار شد،

توضیح داد: با توجه به محدود شدن سهمیه سوخت در سال جاری انتظار آن می رود که به دلیل نزدیکی و گردشگر پذیر بودن استان گیلان و جاذبه‌های فراوان این استان خیل عظیمی از جمعیت در ایام نوروز استان گیلان را برای گذراندن اوقات فراغت خود انتخاب نمایند و این امر می طلبد که تمامی نیروهای خود را بسیج نماییم تا بتوانیم شرایطی ایده آلی برای این عزیزان فراهم کرده و خاطره‌ای خوش برای آنان ایجاد نماییم.

عزیزی، مدیرکل میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان نیز در این نشست اظهار داشت: در ایام نوروز جشنواره جهانی نوروز با حضور ۷۰ کشور برگزار می‌شود؛ این جشنواره نقش بسزایی در جذب گردشگران خارجی به کشور دارد؛ مرحله اول این جشنواره با شعر گیلکی آغاز شده و گیلان در این جشنواره با کسب مقام دوم بسیار خوب درخشیده است.

عزیزی خاطرنشان کرد: ورود گردشگر به گیلان در نوروز سال ۸۹ نسبت به ایام نوروز سال ۸۸،۴. ۲۵ درصد رشد داشته است و همچنین ماندگاری این گردشگران نیز ۷۵.۲۴ درصد بوده است.

همچنین در این نشست، امینی، رییس سازمان بازرگانی استان نیز ضمن بیان گزارش‌ عملکرد، افزود: چادرهای توزیع میوه از ۲۵ اسفند در سراسر استان، میوه‌های ذخیره شده را با قیمت مناسب در اختیار شهروندان قرار می‌دهند؛ ما تلاش داریم با کمترین استفاده از یارانه‌های دولت شرایط مناسبی را در بازار فراهم کنیم.

رضوانی، مدیرکل فرودگاه رشت نیز افزود: با توجه به این‌که صنعت هوایی نقش قابل ملاحظه ای در ورود و خروج مسافران به استان دارد تلاش کرده‌ایم با انجام پروازهای فوق العاده شرایط بهتری را برای عزیزانی که قصد دارند از این وسیله حمل و نقل استفاده کنند فراهم کنیم.

حسن ظهیری، قائم مقام صدا و سیمای استان گیلان نیز خاطرنشان کرد: صدا و سیمای استان گیلان در سه بخش صدا، سیما و خبر تلاش کرده با اجرای برنامه‌های متنوع، گزارش‌های مستمری از اداره‌ها و نهادهای درگیر بدهد و همچنین برنامه‌هایی نیز برای معرفی مناطق مناسب گردشگران در نظر دارد و بالغ بر ۱۸۴۵ دقیقه برنامه‌های شاد همچون جنگ شبانه و عیدانه در نظر گرفته است؛ در بخش صدا نیز ۹ هزار و ۹۴۵ دقیقه برنامه با سرودهای دلنشین گیلکی برای ایام نوروز آماده پخش است.

همچنين فرمانداران شهرستانها با بيان مشكلات خود در هر شهرستان، خواستار تخصيص اعتبار به ستادهاي نوروزي شدند.