به گزارشافکارنیوز،رضا خاتمی که به دلیل بازداشت نشدنش مورد سؤال طیفی از حامیان فتنه سبز قرار دارد، اخیراً در مصاحبه با یک وبلاگ، خواستار نامزدی برادرش در انتخابات شده و در عین حال گفته است: در مورد انتخابات نباید ساده انگاری کنیم. معتقدم هیچ گاه در جمهوری اسلامی انتخابات با آن معیارهایی که در جهان معنی پیدا می کند وجود نداشته است و شاید در آینده هم این معیارها رعایت نشود.

وی از جمله اعضای فراکسیون مشارکت در مجلس ششم بود که رد صلاحیت آنها باعثشد برخی محافل اروپایی اعلام کنند انتخابات ایران را مشروع نمی داند.

رضا خاتمی همچنین برای لاپوشانی ادعای تقلب و شرط گذاری های قبلی مبنی بر اینکه تنها با آزادی بازداشتی ها و رفع حصر موسوی و کروبی در انتخابات شرکت می کنند، مدعی شده است: اصلاح طلبان تا قدرت اجتماعی خود را نشان ندهند، موسوی و کروبی و رهنورد آزاد نخواهند شد. این یکی از دستاوردهای حضور در انتخابات است.

در واکنش به این اظهارات، آرش سیگارچی همکار فراری نشریات زنجیره ای که بعدها به صدای آمریکا پیوست، خطاب به وی نوشت: آقای محمدرضا خاتمی کدام قدرت اجتماعی؟ حزب مشارکت عملاً قدرت اجتماعی ندارد و برخی اعضای آن جذب ستادهای دیگر نامزدها شده اند. از طرف دیگر جبهه مشارکت و مشخصاً برادران خاتمی از جمله ترمزهای اعتراضات بعد از انتخابات بودند. نمی دانم موسوی به چه سمت قصد داشت برود اما آنهایی که از جبهه مشارکت بیرون ماندند و دستگیر نشدند، بطور مداوم از موسوی و کروبی خواستند که جنبش را خیابانی نکند.

سیاستمدار باید حرف و عملش یکی باشد. الان جبهه مشارکت یا آنچه به نام نمادهای این حزب در بیرون از زندان می شناسیم فاقد این ویژگی هستند. عضو مستعفی شورای مرکزی اش، مواضعی می گیرد که با مشی محبوب این حزب در سال ۸۸ همخوانی ندارد.

يادآور مي شود در بحبوحه فتنه سبز، برخي سايت ها و رسانه هاي بيگانه ادعا مي كردند كه اگر موسوي و كروبي بازداشت شوند، ايران قيامت مي شود. البته آن زمان از قيامت به پا كردن رضا خاتمي خبري نشد و ظاهراً او با چند سال تأخير مي گويد بياييد جمع شويم تا برويد و قيامت به پا كنيد!