به گزارش افکارنیوز،اسدالله بادامچیان رئیس ستاد انتخابات شوراهای جبهه پیروان موضوعات مختلفی را در مورد انتخابات شوراها، آرایش سیاسی کشور در آستانه انتخابات ۹۲ و برنامه‌های جبهه پیروان برای رسیدن به اصلح مطرح کرد.

بادامچیان با بیان اینکه انتخابات شوراها نماد یک انتخابات مردمی در نظام جمهوری اسلامی است و نقش ویژه‌ای در مسائل کشور و مردم دارد، اظهار داشت: ممکن است مردم به خوبی به نقش پراهمیت شوراها آگاهی نداشته باشند اما باید بدانیم که این نهاد در تعیین شهردار، ‌قانونگذاری، زندگی شهری و روستایی و حتی محیط زیست مؤثر است.

عضو شورای مرکزی جبهه پیروان با اشاره به تشکیل سه دوره شوراهای شهر خاطرنشان کرد: مردم در این سه دوره سوابق افراد را دیده‌اند و افراد خدوم و کسانی که چیزی برای خود نخواسته‌اند را شناخته‌اند، از این رو در این دوره انتخاب برای آنها آسان‌تر و در عین حال به دلیل تعدد نامزدها سخت است.

** اتمام کارهای مربوط به لیست شوراهای جبهه پیروان

وی از اتمام کارهای مربوط به لیست شوراهای جبهه پیروان خبر داد و افزود: جبهه پیروان در حال حاضر برای انتخابات شوراها مشغول فعالیت است و تشکل‌های عضو افراد را بر حسب نوع تشکیلاتشان به جبهه معرفی کرده‌‌اند.

بادامچیان ادامه داد: تشکل‌های عضو جبهه همچون مهندسین، ‌کارمندان، وفاداران، ورزشکاران، پزشکان و سایر تشکل‌های فراگیر همچون مؤتلفه هر کدام فهرست ۳۱ نفره مورد نظر خود را به ما ارائه دادند که ما برای ارائه نهایی آن در حال بررسی هستیم.

رئیس ستاد انتخابات شوراهای جبهه پیروان تصریح کرد ‌از همه تشکل‌ها خواسته شده بود که برای ارائه لیست ورود کنند اما از مؤتلفه خواستیم به علت کثرت حوزه‌ها افرادی را که برای خدمت در شوراها مطلوب می‌دانند معرفی کنند. لذا تعداد نفرات موتلفه بیشتر بود البته برخی تشکل‌ها کمتر از ۳۱ نفر را ارائه دادند که ما نزدیک نهایی کردن هستیم.

وی با بیان اینکه کسانی که در فهرست جبهه پیروان برای ارائه لیست قرار دارند، برای حضور در انتخابات شوراها یا باید به آنها تکلیف شود و یا احساس تکلیف کنند، افزود: با این فهرست اولیه از کسانی که ضرورت دارد در فهرست نهایی قرار گیرند و برای اداره شهر مفید هستند، خواسته شده در انتخابات ثبت‌نام کنند.

** مایل به حضور در شورای شهر نیستم

بادامچیان با بیان اینکه بنده خودم مایل به حضور در انتخابات شوراها نیستم، از نهایی شدن فهرست این جبهه تا آخر فروردین ماه خبر داد.

عضو شورای مرکزی جبهه پیروان با بیان اینکه ما تا کنون پیشرفت خوبی در لیست انتخابات شوراها داشتیم، از برنامه‌های جبهه پیروان در حوزه انتخابات شوراها اعلام رضایت کرد.

وی با تاکید بر اینکه ما می‌خواهیم از این تعاملات و تفاهم‌ها به یک وضعیت واحدی برسیم، و این مستلزم زمان زیادی است، گفت: برخی هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌اند چرا که باید با تشکیلات خود، انتخابات شوراها را مورد بررسی قرار دهند و نظر نهایی آنها را نیز لحاظ کنند.

** ائتلاف با اصولگرایان در انتخابات شورای شهر

بادامچیان در خصوص دعوت این جبهه برای ائتلاف با سایر اصولگرایان در انتخاب شوراها تصریح کرد: ما برای این کار اقدام کرده‌ایم و همواره معتقدیم هر چه تشکل‌ها و چهره‌ها به فهرست واحد برسند، این به نفع همه خواهد بود چرا که نمود وحدت است و موجب می‌شود مردم با اطمینان خاطر به افراد مورد نظر رای دهند و در حالت سوم نیز رای‌دهندگان با آراء بالا، شرایط بهتری برای خدمت خواهند داشت.

رئیس ستاد انتخابات شوراهای جبهه پیروان ادامه داد: ما با هر گروهی که فکر کنیم در ۴ اصل ولایت‌پذیری، قانون اساسی، نظام جمهوری اسلامی و همچنین اصل ولایت فقیه قابل اعتماد است و آنها را پذیرفته مشغول صحبت هستیم.

** حضور برخی دبیرکل‌های جبهه پیروان در فهرست انتخابات شوراها

وی از حضور برخی دبیرکل‌های جبهه پیروان در فهرست انتخابات شوراها خبر داد و گفت که در حال حاضر نیازی به نام بردن افراد نیست و اگر به تفاهم جمعی برسیم آن را اعلام خواهیم کرد.

بادامچیان با تاکید بر اینکه مادر صددیم که برای وحدت تا مراحل نهایی پیش برویم و پس از آن اعلام نظر کنیم، اظهار داشت: هر کس ثبت‌نام کند مشخص می‌شود که جزء لیست نهایی ماست.

عضو شورای مرکزی جبهه پیروان در خصوص نتایج این انتخابات و اینکه چه تحلیلی از فضای انتخابات شوراها دارد، گفت: انتخابات در یک نظام آزاد قابل پیش‌بینی نیست چرا که ممکن است یک نفر تا آخرین روزها رای بالایی داشته باشد اما در روز انتخابات رای نیاورد چرا که مردم در انتخابات حرف خود را قبل از رای دادن نمی‌زنند و در آخرین لحظات تصمیم نهایی خود را می‌گیرند.

وی با اشاره به برخی نظرسنجی‌ها در جبهه پیروان در مورد نتایج انتخابات این جبهه درباره نتیجه آخرین نظرسنجی‌های صورت گرفته، گفت: بنده در حال حاضر آمادگی ذهنی ندارم که سؤال شما را پاسخ دهم.

بادامچیان با بیان اینکه نظرسنجی‌ها بیشتر موقتی و برای سیاست‌گذاری تشکل‌هاست، یادآور شد: روی نتایج نظرسنجی‌ها اختلاف نظر وجود دارد.

رئیس ستاد انتخابات شوراهای جبهه پیروان در پاسخ به این سؤال که نتایج انتخابات مجلس تا چه حد به نظرسنجی‌های شما نزدیک بود، اظهار داشت: نظرسنجی‌ها بر روی اشخاص دچار اختلاف سلیقه است، در حالی که بر روی جریان‌ها اینگونه نیست.

وی در خصوص دیدارهای جبهه پیروان با علما و مراجع از جمله دیدار مؤتلفه با آیت‌الله مصباح خاطرنشان کرد: حزب مؤتلفه در ۱۰ روز گذشته با آیت‌الله مصباح و برخی دیگر از مراجع بزرگ دیدار داشت.

** آیت‌الله مصباح منحصر به یک گروه نیستند

بادامچیان دیدار مؤتلفه با آیت‌الله مصباح را دیداری بسیار خوب و صمیمانه ارزیابی کرد و گفت: بعضی سعی دارند ایشان را منحصر در یک گروه بدانند در حالی که اینچنین نیست و آیت‌الله مصباح مربوط به همه نظام اسلامی است.

رئیس ستاد انتخابات جبهه پیروان با اشاره به برخی اظهارات و سخنان آیت‌الله مصباح در دیدار مذکور ادامه داد: محبت ویژه ایشان با مؤتلفه اسلامی بسیار جالب بود که در واقع بسیار عنایت داشتند و گفتند ما کسانی مطمئن‌تر، متدین‌تر و وفادارتر از شما در انقلاب اسلامی نمی‌شناسیم و البته تاکید کردند این منحصر به شما نیست اما یاران شما در آن روزهای سخت جان بر کف گذاشتند. دیدگاه آیت‌الله مصباح برای ما بسیار ارزشمند بود و انشاالله در مجموع با نظر همه علما و مراجع محترم وظیفه یابی خواهیم کرد.

وی در خصوص برگزاری همایش جبهه پیروان برای انتخابات ریاست جمهوری و شوراها گفت: ما دو بار با استان‌ها جلسه داشتیم که با آنها مسائل مختلف را در میان گذاشتیم و نظرات آنها را گرفتیم تا با آنها به صورت مشترک پیش برویم. مسئولان استانی ما چه از جبهه پیروان و چه از مؤتلفه جلسات مشترک داشتیم.

** برنامه‌های مختلفی تا زمان ثبت‌نام نامزدها خواهیم داشت

بادامچیان با اشاره به برگزاری همایش انتخاباتی جبهه پیروان در اسفند ماه ادامه داد: ما برنامه‌های مختلفی تا زمان ثبت‌نام نامزدها خواهیم داشت و مسئولان استانی سمنان و خراسان را دعوت کرده بودیم و روز جمعه نیز به اصفهان دعوت داشتیم و در سفر اصفهان دکتر آل اسحاق نیز همراه ما بودند.

عضو شورای مرکزی جبهه پیروان در تحلیل انتخابات ریاست جمهوری و آرایش سیاسی احزاب و گروه‌ها اظهار داشت: در مجموع وضعیت ریاست‌جمهوری را در حد مرحله اولیه آن خوب ارزیابی می‌کنم اینکه تعداد قابل توجهی از افراد نامزد شده و خود را به عنوان نامزد معرفی کردند به دلیل پویندگی جامعه ماست و از سوی دیگر رسانه‌ای شدن و مصاحبه افراد ظرفیت‌های خوبی است که به تدریج شناخته می‌شود که چه کسانی باید برای این دوره مسئولیت‌ها را بر عهده گیرند که این بسیار ارزشمند است.

** برای گزینه نهایی خود به «مقبولیت» مردمی توجه داریم

وی در ارزیابی انتخابات ریاست‌جمهوری و در خصوص ائتلاف ۵گانه که از نامزدهای جبهه پیروان و حضور ابوترابی و پورمحمدی تشکیل شده است، گفت: ائتلاف‌ها مراحل آغازین است و بعد از این باید ببینیم چه کسی در بین مردم از مقبولیت بیشتری برخوردار است و در دهه چهارم انقلاب اسلامی باید ببینیم کدام یکی از چهره‌های انقلاب اسلامی و با چه ویژگی‌‌هایی مسئولیت را بر عهده خواهند گرفت.

بادامچیان با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان حماسه سیاسی و اقتصادی تصریح کرد: امسال باید آرایش سیاسی کشور طوری باشد که از آن حماسه سیاسی و اقتصادی حاصل شود و این بحثقابل توجهی است ک ما در حال کار کردن بر روی آن هستیم.

** آل اسحاق برادر شهید و فرزند روحانی است

عضو شورای مرکزی جبهه پیروان درباره مشخص شدن گزینه نهایی جبهه پیروان از بین ۵ کاندیدای مطرح خاطرنشان کرد: گزینه نهایی ما تا الان آقای آل اسحاق است و دلایل ما نیز روشن است و به نظر ما او شخصی است که می‌تواند حماسه سیاسی و اقتصادی را انجام دهد و در عین حال پاک و صالح و برادر شهید و فرزند روحانی است.

وی با اشاره به اینکه آل اسحاق فردی است که رنج فقر کشیده است، ادامه داد: برخی رنج فقر را نکشیده‌اند بنابراین ما بر اساس چنین معیارهایی وی را معرفی کرده‌ایم و بسته به نظردهی مردم و تمایل آنها در نهایت در مجموع یاران خود گزینه نهایی را انتخاب خواهیم کرد. هر چند روحانیت محترم باید نظر نهایی را بدهد.

* تشریح استراتژی کلان جبهه پیروان

بادامچیان با بیان اینکه اگر کسی در چنین شرایطی کنار برود و بر حیثیتش افزوده خواهد شد، اظهار داشت: برخی می‌گویند حالا که نامزد شده‌ایم اگر کنار برویم برایمان بد است اما اگر روحانیت برای حفظ وحدت بگوید برخی باید کنار بروند، برای افراد حیثیت‌آور است و معلوم می‌شود این افراد به دنبال مقام‌طلبی نبوده و به دنبال وظیفه خود هستند، لذا این استراتژی کلان ماست.

عضو شورای مرکزی جبهه پیروان ادامه داد: از بین مجموع اصولگرایی که در حال حاضر بیشتر مورد توجه عامه مردم هستند، یک نفر که مورد تائید روحانیت قرار می‌گیرد، فرد شاخص می‌شود و کسانی که در کنار او رای پراکنده دارند، خیلی تاثیرگذار نیستند.

وی با بیان اینکه خواهش ما از جامعتین این است که در این زمینه اظهار محبت کرده و حضور داشته باشند تاکید کرد: یکی از عوامل وحدت ما حضور این نهاد قوی و مورد اعتماد مردم در انتخابات است.

** کاندیداتوری بیش از یک نفر از ائتلاف ۵گانه را رد نمی‌کنیم

بادامچیان در پاسخ به این سؤال که چقدر احتمال دارد از ائتلاف ۵گانه بیش از یک نفر نامزد شود، تصریح کرد: هنوز در این موضوع فکر نکرده‌ایم و قرار است هر کس به صورت فردی فعالیت خود را آغاز کند و تشکل همراهش با وی همراهی کند تا در نهایت ببینیم گزینه نهایی با چه کسی است لذا نمی‌توان این موضوع را رد کرد.

** دولت از موضع انتخاباتی پرهیز کند

عضو شورای مرکزی جبهه پیروان درباره برنامه دولت که در ورزشگاه آزادی و با حضور صد هزار نفر برگزار می‌شود، یادآور شد: این برنامه این شبهه را ایجاد کرده که دولت با استفاده از امکانات دولتی به دنبال انتخابات است و این بحث‌ها مطرح می‌شود، ‌لذا آنها باید از مواضع تهمت پرهیز کنند و دولت کاری نکند که در ۲ ماهه باقیمانده به انتخابات متهم شود. اگر این گردهمایی‌ها و آنچه که در قشم با هزینه بالایی به کشور تحمیل شد، معلوم شود که با قصد انتخاباتی صورت گرفته برخلاف قانون است چرا که هر دولتی طبق قانون به دلیل مجری‌گری انتخابات، باید بی‌طرف بماند.

بادامچیان ادامه داد: استفاده از امکانات دولتی با موقعیت دولتی جرم است و هم با توجه به اینکه برنامه پنجشنبه جزء تبلیغات زودرس تلقی می‌شود جرم خواهد بود و دولت را دچار مشکلات می‌کند بنابراین امیدواریم از چنین کارهایی پرهیز کنند.

عضو شورای مرکزی جبهه پیروان با تاکید بر اینکه هزینه جمع‌آوری و اسکان این ۱۰۰ هزار نفر در تهران بسیار سنگین است، به مشکلات بودجه‌ای دولت اشاره کرد و افزود: این نشست با پوشش تشکر از دست‌اندرکاران سفرهای نوروزی است در حالی که باید به خود این افراد اختصاص پیدا کند، چرا که کمک‌های نقدی در فضایی که شاهد سیاست‌های غلط اقتصادی دولت هستیم، برای آنها بهتر است.

وی در عین حال تصریح کرد: البته کمک‌های نقدی نیز این شائبه را بوجود می‌آورد که دولت در آستانه انتخابات پول می‌دهد و به دنبال رای‌آوری برای نامزد خود است. لذا می‌تواند این بودجه را به کمیته امداد امام و یا سایر نهادها بدهد؛ بنابراین کارهایی از این جنس به دولت آسیب می‌رساند.

** گزینه داشتن دولت در انتخابات جرم است

بادامچیان درباره گزینه نهایی دولت تاکید کرد: دولت حق ندارد که در انتخابات گزینه داشته باشد و این جرم است.

این فعال اصولگرا افزود: کاری که در حال حاضر آقای احمدی‌نژاد می‌دهد یک بدعت خطرناک است و ممکن است در آینده برخی بخواهند از امکانات دولتی استفاده کنند. هرچند این موضوع در ایران به دلیل وجود ولایت فقیه نتیجه عکس می‌دهد و اگر احمدی‌نژاد بخواهد با استفاده از ابزارهای دولتی فردی را به عنوان نامزد مورد حمایت خود قرار دهد، ملت اجازه چنین کاری را نمی‌دهد.

** روزنامه ایران بزرگترین آسیب را به دولت احمدی‌نژاد وارد کرد

وی با اشاره به گمانه‌زنی روزنامه ایران در مورد برخی نامزدهای مورد حمایت دولت و مطرح شدن نام رحیمی و نیکزاد گفت: ‌ روزنامه ایران از مشکلات بزرگ دولت احمدی‌نژاد است و به نظر بنده این روزنامه بزرگترین آسیب را به دولت وارد کرده است.

بادامچیان تصریح کرد: برخی از مشکلات فعلی احمدی‌نژاد را روزنامه ایران برای وی ایجاد کرد و حاشیه و متن در این موضوع دخیل بودند.

** حضور هاشمی در انتخابات بعید است

عضو شورای مرکزی جبهه پیروان در بخش دیگری از این گفت‌‌وگو درباره حضور هاشمی در انتخابات گفت: حضور هاشمی در انتخابات را بعید می‌دانم و دلایل آن نیز پای خودم است.

«درباره مسئله ورود آقای هاشمی برخی می‌خواهند وی ابزار آنها در انتخابات شود، جریان‌هایی مثل اصلاح‌طلبان از این دسته هستند و برخی دیگر نیز درصددند وی را به ابزار دعوا تبدیل کنند. لذا بعید می‌دانم هاشمی به صحنه بیاید».

وی درباره برخی اخبار مبنی بر حضور حسن روحانی در انتخابات به نمایندگی از هاشمی تصریح کرد: این موضوع جزء تحلیل‌های افراد است مگر اینکه خود هاشمی بر حسن روحانی تاکید کند.

** مشخص نیست که هاشمی سال ۸۸ از چه کسی حمایت کرد

بادامچیان با بیان اینکه اگر هاشمی این حرف را نزند هر تحلیلی درباره حمایت وی از حسن روحانی غیرواقعی است در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه هاشمی در سال ۸۸ نیز حمایت علنی از موسوی نداشت، گفت: من نمی‌دانم که آقای هاشمی سال ۸۸ از موسوی حمایت می‌کرد یا خیر و این موضوع را نمی‌توان بدون دلیل مطرح کرد!

عضو شورای مرکزی جبهه پیروان، درباره اینکه هاشمی در سال ۸۸ به عنوان تکیه‌گاه فتنه‌گران شناخته می‌شد و هیچگاه حاضر به مرزبندی علنی با سران فتنه نشد، گفت: اگر کسی به من بگوید آنجا بودی یا خیر اینکه من حتما رد یا سکوت کنم نمی‌توان گفت که با جریانی بوده‌ام یا خیر و اگر کسی در این باره سؤالی دارد باید از خود هاشمی بپرسد.

** منتظر ورود هاشمی به انتخابات نیستیم

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه به نظر شما آیا هاشمی در انتخابات ۹۲ سکوت خواهد کرد یا خیر، تصریح کرد: اینگونه تحلیل‌ها هیچ فایده‌ای ندارد و نمی‌توانم درباره موضوعی که با هاشمی صحبت نکرده‌ام، اظهارنظر کنم؛ اصلا منتظر هاشمی و خیلی‌های دیگر نیستیم و کار خودمان را می‌کنیم و به عنوان مؤتلفه آقای آل اسحاق را قوی می‌دانیم و او را قبول داریم.

بادامچیان درباره اینکه چنانچه هاشمی به انتخابات ورود کند، گزینه مؤتلفه به نفع وی کنار خواهد کشید؟ خاطرنشان کرد: الان زمان این سؤالها نیست اما چون این نوع مواضع احتمالی است میتوان به هر شکلی که میخواهیم جواب بدهیم بنابراین مؤتلفه با همه از جمله دولت احمدینژاد و قوه مقننه به عنوان یک حزب فراگیر پیوند دارد اما نامزد نهایی آن دکتر یحیی آل اسحاق است.