به گزارش افکارنیوز، رییس جمهور در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه روابط دو کشور ایران و غنا روابط مستحکم و پایداری است، گفت: دیدگاه انقلابی و عدالت‌خواهانه دو دولت و ملت در طول دهه‌ها و سده‌ها این دو کشور را به هم پیوند داده است و امروز این دو کشور در مجامع بین‌المللی و جنبش عدم تعهد همکاری‌های خوبی با هم دارند.

وی افزود: دو کشور مصر هستند که روابط خود را در زمینه‌های مختلف گسترش دهند و در این ارتباط موافقتنامه‌های خوبی بین مقامات دو کشور انجام شد که راه را برای توسعه همکاری‌های هرچه بیشتر دو کشور بازخواهد کرد.

رییس جمهور با بیان اینکه ما هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با غنا نداریم و آماده انتقال تجربیات خود هستیم، ادامه داد: ما در سطح بین‌المللی مسوولیت‌های مشترکی داریم.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه دو کشور می‌توانند در زمینه تحقق اهداف جنبش عدم تعهد همکاری و نقش موثری داشته باشند، گفت: آینده درخشان متعلق به ملت‌های مستقل است و ما به صورت مشترک در این مسیر کار خواهیم کرد.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره تعامل ایران با غرب و تحریم‌های صورت گرفته علیه ایران اظهار داشت: ما هیچ‌وقت با دولت‌های غربی دعوا نداشته‌ایم، آنها دعوا داشتند، آنها به کشور ما هجمه کردند و دنبال چپاول ثروت ملت ما بودند.

احمدی‌نژاد ادامه داد: دولت و ملت ایران هیچ وقت در آمریکا دست به کودتا نزده است، ما هیچ‌وقت یک دولت دیکتاتور را در کشورهای غربی حاکم نکرده‌ و از آن حمایت نکرده‌ایم و حمله نظامی به کشورهای غربی نداشته‌ایم.

احمدی‌نژاد ادامه داد: در حال حاضر در اطراف ایران پر از نیروهای غربی است و هر روز ایران را تهدید می‌کنند.

رییس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: علی‌رغم فشارهای زیادی که از سوی غرب بر ملت ایران وارد شده ایران به سرعت در حال پیشرفت است و من برای نمونه می‌توانم به چند آمار اشاره کنم.

احمدی‌نژاد افزود: قبل از تحریم‌ها، تولید سیمان در ایران ۳۲ میلیون تن در سال بود، اما امروز علی‌رغم تمام فشارها و تحریم‌ها، میزان تولید سیمان در سال در ایران به ۸۰ میلیون تن رسیده است. و ما از وارد کنند سیمان به صادر کننده سیمان تبدیل شده‌ایم.

رییس جمهور گفت: علی‌رغم تحریم‌ها و فشارها ما هسته‌یی شدیم و اکنون از انرژی صلح‌آمیز هسته‌یی استفاده می‌کنیم و در زمینه انرژی، کشاورزی و بهداشت و درمان پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم.

احمدی‌نژاد گفت: بعد از اینکه ما را تحریم کردند ما فضایی شدیم و پیشرفت‌های خوبی در این زمینه کسب کردیم. فاصله طبقاتی کاهش پیدا کرده، در زمینه نانو تکنولوژی پیشرفت خوبی کسب کرده‌ایم و درآمد سرانه در کشورمان نزدیک به ۳۰۰۰ دلار افزایش پیدا کرده است.

احمدی‌نژاد در ادامه با تاکید بر اینکه ما از تنش استقبال نمی‌کنیم، گفت: ما معتقدیم که همکاری به نفع ملت‌هاست و باید با هم همکاری کنند.

رییس جمهور گفت: اگر ملتی تصمیم بگیرد پیشرفت کند و تمام قدرت‌های استعماری نیز در برابر او بایستند، این ایستادگی و فشارها مانع پیشرفت او نمی‌شود.

وی افزود: البته مشکلاتی داریم که حفظ استقلال نیازمند هزینه کردن است و ما برای پیشرفت باید سختی‌ها و زحمت‌هایی را تحمل کنیم.

رییس جمهور گفت: فشارها مشکلاتی را برای ما ایجاد کرد ولی روند پیشرفت ما را متوقف نکرد.

احمدی‌نژاد تاکید کرد: ما همکاری و احترام به حقوق متقابل و تلاش برای اجرای عدالت را بر تنش ترجیح می‌دهیم.

رییس جمهور گفت: روابط ملت‌ها باید براساس فرهنگ و ارزش‌های انسانی باشد.

احمدی‌نژاد در این نشست از رییس جمهور غنا برای سفر به ایران دعوت کرد.

رییس جمهور غنا نیز در این نشست مطبوعاتی مشترک با تشکر از سفر رییس جمهور ایران به این کشور آفریقایی گفت: روابط ایران و غنا روابط نزدیک و تاریخی است و دو کشور همبستگی‌های خود را در سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای بین‌المللی از جمله جنبش عدم تعهد نشان داده و به آن ادامه می‌دهند.

رییس جمهور غنا با اشاره به تلاش دو کشور جهت گسترش روابط در زمینه‌های کشاورزی، بهداشت، آموزش و ابراز امیدواری مبنی بر اینکه این همکاری‌ها گسترش پیدا کند، گفت: به جمهوری اسلامی ایران به خاطر برگزاری موفقیت‌آمیز جنبش عدم تعهد در تهران تبریک می‌گویم.

وی افزود: ما در مذاکراتی با آقای رییس جمهور داشتیم راهکارهایی که جنبش عدم تعهد را احیا کند بررسی کردیم و امیدواریم این موضوع فرصتی باشد برای نزدیکی هرچه بیشتر کشورهای در حال توسعه از جمله ایران و غنا و امیدواریم ایران و غنا به صورت مشترک پیشنهاداتی را برای تقویت و ارتقای این جنبش ارائه دهند.

رییس جمهور غنا در پایان صحبتهای خود گفت: زمینههای همکاری بین دو کشور ایران و غنا کم نیست و ما میتوانیم در زمینههای مختلف روابط خود را گسترش دهیم.