به گزارش افکارنیوز، ‌ رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در واکنش به بیانیه وزرای امور خارجه گروه هشت که در لندن برگزار شد، اظهارداشت: برنامه موشکی ایران در چارچوب دکترین دفاعی کشور جهت دفاع مشروع از حاکمیت ملی و تمامیت سرزمینی ایران می‌باشد و تهدیدی علیه هیچ کشوری نیست.

وی در خصوص برنامه هسته‌ای کشورمان افزود: همانطور که بارها تأکید کرده‌ایم برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران کاملاً صلح آمیز و تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده و به هیچ وجه نمی‌تواند مایه نگرانی باشد و در همین راستا نشست آلماتی ۲ به صورت سازنده و فعال وارد مذاکرات شدیم و پیشنهادهای خود را ارائه دادیم و همانطور که خانم اشتون پس از خاتمه مذاکرات گفت: اکنون این نمایندگان ۱ + ۵ هستند که باید در پایتخت‌هایشان این پیشنهادات را بررسی و نظرشان را اعلام کنند. بنابر این پاسخ و نحوه برخورد گروه ۱ + ۵ نشان خواهد داد که آنها خواستار مذاکرات واقعی با هدف حل و فصل قطعی مسائل براساس حقوق بین‌الملل هستند یا اهداف دیگری را دنبال می‌کنند.

مهمان‌پرست همچنین بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک حکومت دینی مبتنی بر خواست و اراده مردم به تعهدات بین‌المللی خود در زمینه حقوق بشر مبتنی بر شریعت متعالی اسلام پایبند است و استفاده ابزاری از حقوق بشر با اغراض سیاسی را مغایر با هدف و جوهره حقوق بشر می‌داند.

وی در پایان تأکید کرد: موجب تأسف است کشورهایی که با انباشت سلاحهای هستهای و کشتار جمعی، ایجاد و حمایت همه جانبه از اشکال مختلف تروریسم، اتخاذ استانداردهای متناقض و رفتارهای ضد حقوق بشری و کاربرد سیاست تهدید و تحریم در عرصه بینالمللی، منشأ اصلی نا امن سازی جهانی و تضییع حقوق ملتها هستند؛ خود را مدعی صلح و امنیت و رعایت حقوق بشر معرفی میکنند و فهم و وجدان جامعه بشری را به سخره میگیرند.