آيتالله مكارم شيرازى با صدور بيانيهاي ضمن محكوم كردن فجايع ليبي از سكوت جهان اسلام در برابر اين جنايات انتقاد كرد و گفت: چرا كنفرانس اسلامى ساكت است، چرا اتحاديه عرب كارى نمىكند، چرا خاك مرده بر سر همه آنها پاشيده شده است.

به گزارش فارس در بیانیه آیت‌الله مکارم شیرازی در محکومیت فجایع لیبی آمده است: فجایعى در کشور لیبى در حال رخ دادن است که در دنیا بى‌سابقه است. مرد جنایتکار و سبک‌مغز و بیدادگرى که ۴۲ سال حکومت ظالمانه بر کشورى داشته با تمام وسایل نظامى در حال قتل‌عام ملت خود و تخریب کشورش بوده و عجیب اینکه دنیاى اسلام تماشاگر است و ساکت در برابر این جنایات هولناک نشسته است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: آیا قرآن مجید دستور نمى‌دهد هرگاه در کشورهاى اسلامى گروهى بر گروه دیگرى ظلم کند با گروه متجاوز پیکار کنید تا در برابر حکم خدا تسلیم شود.(آیه ۹ سوره حجرات)، پیکار لازم نیست چرا زعماى اسلام، دانشمندان، سیاستمداران ساکت نشسته‌اند، چرا کنفرانس اسلامى ساکت است، چرا اتحادیه عرب کارى نمى‌کند، چرا خاک مرده بر سر همه آنها پاشیده شده، آیا این اتحادیه‌ها جنبه تشریفاتى دارد.

در ادامه این بیانیه تصریح شده است: حداقل کارى که کشورهاى اسلامى مى‌توانند انجام دهند این است که همه آنها مانند بعضى از کشورهاى غربى انقلابیون را به رسمیت بشناسند و حاکم تبهکار لیبى و هم‌دستانش را به عنوان مجرمان جنگى معرفى کرده و از دادگاه‌هاى بین‌المللى مجازات آنها را بخواهند.

در این بیانیه اضافه شده است: این کار پشت انقلابیون را گرم مى‌کند و به حاکم جنایتکار لیبى خبر مى‌دهد که آینده‌اى در این کشور ندارد و همین امر تأثیر مهمى در جلوگیرى از جنایات خواهد داشت ولى به این هم بسنده نکنند.

در این بیانیه آمده است: بدیهى است حاکمى با این همه جنایت هولناک و بى‌سابقه به فرض که تمام شهرهاى لیبى بازپس ستاند و مردم را قتل عام کند، محال است در آینده بتواند در آنجا حکمرانى کند، پس منتظر چه هستند، آیا مى‌خواهند باز هم این حاکم را به رسمیت بشناسند.

در بخش دیگری از بیانیه این مرجع تقلید تصریح شده است: مسلمانان پیش از آنکه در یمن یا بعضى دیگر از کشورهاى اسلامى این کار تکرار شود، بپا خیزند و خروشى برآورند. اگر غربى‌ها تماشاگرند و مشغول وقت‌گذرانى هستند دلیل آن روشن است، آنها از ویران شدن و نابود شدن کشورهاى اسلامى و برطرف شدن موانع خودکامگى‌هاى آنها ضرر نمى‌کنند بلکه خشنودند، مسلمانان چرا؟

در پايان اين بيانيه تاكيد شده است: كشورهاى اسلامى بدانند اين سكوت مرگبار در برابر اين جنايات هولناك روزى دامن خودشان را نيز خواهد گرفت، اميدواريم پيش از آنكه آن روز فرا رسد بيدار شوند و به وظيفه انسانى و اسلامى خود اقدام كنند والله من وراء القصد.