به گزارش افکارنیوز، «پروفسور مجتبی عطاردی» دانشمند ایرانی و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف از سال ۲۰۱۲ در بازداشت آمریکا بود.

وی که در آذرماه سال ۹۰ به منظور شرکت در یک سمینار علمی به آمریکا سفر کرده بود، توسط نیروهای امنیتی این کشور بازداشت شد و دادگاه آمریکایی پس از گذشت ۱۶ ماه طولانی کردن غیرموجه پروسه بازجویی از دکتر عطاردی، ایشان را به مدت سپری شده در بازداشت خانگی محکوم و حکم آزادی وی را صادر کرد.

در همین حال، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در رابطه با آزادی سید مجتبی عطاردی گفت: بلافاصله پس از بازداشت دکتر عطاردی، تمهیدات لازم برای حمایت حقوقی از ایشان به عمل آمد که موجب تبدیل حکم بازداشت به حبس خانگی شد.

رامین مهمانپرست با تاکید بر حمایت از حقوق هموطنان زندانی در خارج از کشور و تامین آزادی آنها در اسرع وقت ممکن، افزود: وزارت امور خارجه آزادی هموطنان زندانی در خارج از کشور را از اولویت های اصلی خود می داند و در این زمینه از هیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی از همه شخصیت ها و کشورهای دوست که در آزادی دکتر عطاردی و شمار دیگری از هموطنان همکاری کرده اند، قدردانی کرد.

گفتني است، عطاردي استاد برجسته دانشگاه شريف صبح جمعه وارد فرودگاه مسقط در عمان شد و قرار است امروز به كشورمان بازگردد.