به گزارش افکارنیوز، حجت‌الاسلام علی یونسی در جمع خبرنگاران در تبریز، که یاسر هاشمی رفسنجانی نیز او را همراهی می کرد با تاکید بر لزوم حضور فعال در انتخابات، گفت: برای تشویق دوستان برای حضور فعال در عرصه انتخابات به تبریز سفر کردیم؛ چراکه این بی تفاوتی‌ها در خصوص انتخابات در بین کنشگران سیاسی می‌بایست از بین برود.

وی اظهار کرد: آقایان هاشمی و خاتمی برای ایجاد ائتلاف دربین اصلاح طلبان تلاش می‌کنند و در زمان انتخابات نیز بدون شک اصولگرایان نیز بر گزینه واحد ائتلاف می‌کنند.

وی حسن روحانی را نزدیک ترین فرد به هاشمی رفسنجانی معرفی کرد و گفت: در این سفر با دوستداران آقای روحانی نیز دیدار کردیم تا آغاز فعالیت‌ها برای کاندیداتوری ایشان باشد.

یونسی درباره کاندیداتوری یا عدم کاندیداتوری هاشمی و خاتمی در عرصه انتخابات گفت: آقای هاشمی نگفته‌اند، نمی‌آیند و در عالم سیاست هیچ چیزی غیر ممکن نیست و همینطور آقای خاتمی نیز بحثاز نیامدن نداشتند و در صورت حضور هر کدام از این دو آقای روحانی با توجه به روحیاتش کنار کشیده و از آنها حمایت خواهد کرد.

یونسی با اشاره به جریان دولت و کاندیدای احتمالی آن گفت: این موضوع معادله نامجهولی است که احتمال غیبت کاندیدای دولت زیاد است و در صورتی که انتخابات بدون حضور کاندیدای دولت و آقایان هاشمی و خاتمی باشد، رقابت آسان‌تر خواهد بود.

وی ادامه داد: در صورت اتفاق فوق الذکر بیش از ۵۰ درصد احتمال می‌دهیم که اصلاح طلبان روی کار بیایند، نه دولت اصلاحات و آقایان روحانی و قالیباف در این صورت مبارزه سنگینی خواهند داشت.

وی ادامه داد: در جریان سیاسی اصلاح طلب هیچگاه سخن از تحریم انتخابات نبوده و نخواهد بود همچنان که در موضوع شورا ها نیز با قدرت وارد شده‌ایم و در تمامی شهر‌ها لیست خواهیم داشت.

یونسی اظهار کرد: اگر نیروهای حاکمیتی بی‌طرف بمانند شور و نشاط انتخاباتی و فرمایشات رهبری در خصوص حماسه سیاسی نماد خواهد یافت.

وزیر پیشین اطلاعات درباره اتفاقات مربوط به سال ۸۸ ، اظهار کرد: آنچه که در سال ۸۸ رخ داد چیزی بود که همه از بابت آن ضرر کردند و هزینه این اقدامات را آقای خاتمی دادند.