به گزارش افکارنیوز، عزیز دولتخواه در نشست خبری که امروز درباره تشکیل کمیته ICT سازمان تأمین اجتماعی برگزار شد اظهار داشت: نیمه اول سال ۹۱ برابر مصوبه هیئت مدیره سازمان کمیته ICT تشکیل شد که وظیفه این کمیته مکانیزه کردن امور سازمان در تمامی وظایف مربوطه است.

وی با اشاره به اینکه تمام معاونین و مدیران کل سازمان عضو این کمیته هستند، گفت: در این کمیته اقداماتی در خصوص الکترونیکی شدن سازمان مورد بررسی قرار گرفت و پس از آسیب‌شناسی علت توقف بعضی از این طرح‌های الکترونیکی مشخص شد و با توجه به اولویت‌های تعریف شده نسبت به اجرایی شدن بعضی از طرح‌ها اقدام شد.

دولتخواه خاطر نشان کرد: در این کمیته به تصویب رسید که مشکلات پروژه‌های آغاز شده رفع و به بهره‌برداری نزدیک شوند.

رئیس هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی به راه‌اندازی دیتا سنتر(مرکز داده‌ها) سازمان تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: اتمام دیتا سنتر قبل از تشکیل کمیته حدود ۲۰ میلیارد تومان هزینه دربر داشت و در وضعیت نامشخصی از این سیستم استفاده می‌شد.

وی به راه‌اندازی مرکز اطلاع‌رسانی ۱۴۲ اشاره کرد و گفت: این مرکز برای ارائه خدمات سریع و با کیفیت به مردم و بیمه شدگان تأمین اجتماعی تشکیل شده است.

وی ادامه داد: در گذشته بیمه شدگان هنگامی که به سامانه ۱۴۲ تماس می‌گرفتند و سؤالات خود را مطرح می‌کردند پس از دو هفته جواب سؤال‌های خود را دریافت می‌کردند که در سیستم جدید این فرآیند تسریع شده است.

وی خاطر نشان کرد: در مرکز اطلاع‌رسانی ۱۴۲ کارشناسان ارشد سازمان تأمین اجتماعی از ساعت ۸ الی ۱۶ پاسخگوی سوالات بیمه شدگان هستند.

دولتخواه با بیان اینکه ۴۷۸ شعبه تأمین اجتماعی در سراسر کشور فعال هستند، گفت: بخشی از این شعبات به پاسخگویی اختصاص یافته‌اند در صورتی که با استفاده از سامانه تلفنی ۱۴۲ دیگر نیاز به مراجعه حضوری به شعبات نیست.

رئیس هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه سامانه پاسخگویی ۱۴۲ هزینه‌ای بالغ بر یکصد میلیون تومان داشته است، گفت: این سامانه در چهارشنبه هفته جاری مصادف با ولادت حضرت فاطمه(س) راه‌اندازی می‌شود.

وی افزود: در هر هفته یکی از معاونان سازمان به همراه مدیران خود در سامانه ۱۴۲ حضور پیدا می‌کند و پاسخگوی سؤالات بیمه شدگان می‌شوند.

وی درباره تکمیل دیتا سنتر سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: در هفته ولایت فاز نخست دیتا سنتر سازمان تأمین اجتماعی افتتاح شد و در هفته جاری فاز اصلی این سیستم به بهره‌برداری می‌رسد.

دولتخواه با بیان اینکه پرونده‌های بیمه‌ شدگان ثبت الکترونیکی می‌شود، گفت: این طرح به صورت پایلوت در در استان قم به زودی آغاز می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: کمیته ICT به حدود ۵۰ میلیون نفر در کشور سرویس می‌دهد و با اجرای این طرح‌ها می‌توان در وقت و هزینه مردم صرفه‌جویی کرد.

وی به اجرای سیستم HIS(سیستم الکترونیکی ارجاع بیمار) در ۳ بیمارستان تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: با اجرای این سیستم فرآیند تبادل اطلاعات برای بیماران خیلی سریع‌تر انجام می‌شود.

رئیس هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه کارت هوشمند سلامت برای بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی چه زمانی به بهره‌برداری می‌رسد؟ گفت: سوابق گذشته این طرح را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

وی گفت: در کشور سازمان ثبت احوال سیستم کارت هوشمند را به جای کارت ملی طراحی کرده است و این امکان نیز فراهم شده است که از این کارت به جای دفترچه‌های بیمه نیز استفاده شود.

دولتخواه افزود: به دنبال تنظیم تفاهم‌نامه‌ای با سازمان ثبت‌احوال کشور هستیم تا بتوانیم از کارت هوشمند ملی به عنوان کارت‌های سلامت استفاده شود.

وی به پرداخت مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد با سازمان تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: در ابتدای سال ۹۱ بالغ بر ۷ ماه از بدهی مراکز درمانی و داروخانه‌ها را پرداخت کردیم.

دولتخواه خاطر نشان کرد: اگر بدهی‌های سال‌های گذشته به مراکز درمانی نبود می‌توانستیم نسبت به پرداخت بدهی کل سال ۹۱ اقدام کنیم.

رئیس هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه بعضی از بیمه شدگان دارای چند شماره بیمه هستند، گفت: تمامی شماره‌های بیمه جمع‌آوری و کد ملی جایگزین آن می‌شود چرا که برای هر فرد یک کد ملی تعریف شده است و امکان تکرار آن کد وجود ندارد.

دولتخواه به جمع‌آوری کارگزاری‌های سازمان تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: در آینده تمامی کارگزار‌های سازمان به دفاتر پیشخوان دولت تبدیل می‌شوند تا مردم راحت‌تر بتوانند از خدمات تأمین اجتماعی استفاده کنند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا سعید مرتضوی، سرپرست سازمان تأمین اجتماعی با توجه به پرونده قضایی و دیگر مشکلات در جلسات هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی حضور پیدا می‌کند، گفت: مدیرعامل عضو هیئت مدیره نیست؛ هیئت مدیره شامل ۷ نفر است که در هفته جلسات آنها برگزار و در کمیته‌های تخصصی نیز حضور دارد.

وی ادامه داد: پرونده‌ قضایی مرتضوی از موضوعات خارج از سازمان است.

دولتخواه خاطر نشان کرد: مرتضوی بعد از نماز صبح در سازمان حضور دارد و آخرین نفری است که از سازمان خارج می‌شود. انصافا حضور و دقت وی موجب شده که کارها به خوبی انجام شود.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان اظهار داشت: افزایش ۲۵ درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از خردادماه اعمال و با تفاوت ۲ ماه فروردین و اردیبهشت نیز پرداخت میشود.