به گزارش افکارنیوز، سید علی خمینی در مراسم جشن میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) در کانون توحید با اشاره به مسائل جاری کشور گفت: امروز خوب یا بد، در جامعه با مشکلاتی مواجه هستیم و نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. من از ۵-۶ سال قبل گفته‌ام که راه دفاع از نظام تشکر کورکورانه از همه‌چیز نیست و کسانی که فکر می‌کنند اگر کسی از اوضاع انتقاد کند، از نظام دفاع نکرده است، معنی دفاع را به درستی نمی‌دانند.

وی ادامه داد: البته امام هم تاکید داشتند که نقد باید منصفانه باشد و مخاطبان یک نقد هم به خوبی این را می‌فهمند که یک نقد آیا منصفانه است یا مغرضانه؛ خیلی اوقات، چه کسانی که اصل نظام را نقد می‌کنند و چه آنهایی که دولت را نقد می‌کنند، انصاف را رعایت نمی‌کنند. همانطور که چهار سال پیش گفتم انصاف را در نقد دولت‌های پیشین نادیده نگیریم، امروز هم می‌گویم ‌ای کسانی که قرار است سر کار بیایید، دستاوردها و کارهای دولت فعلی را هم منصفانه ببینید، زیرا در غیر این صورت مردم بدبین خواهند شد. من نمی‌گویم مشکلات و اشتباهات زیاد نیست، اما نباید طوری نقد کنیم که انگار هیچ خدمتی انجام نشده است؛ نباید گفت هرچه انجام شده خیانت بوده است، همان‌طور که چنین حرفی درباره دولت‌های قبلی هم زده شد.

وی با بیان اینکه ما در مجموع پیشرفت‌هایی داشته‌ایم و نادیده گرفتن آنها غیرمنصفانه است، افزود: ما مشکلات اقتصادی داریم که این مشکلات بیش از همه به چشم می‌آید، زیرا جزیی از زندگی روزمره ما است و می‌بینیم که مثلا کالایی که دیروز ۵۰۰ تومان بود، امروز ۷۰۰ تومان شده و فردا ۸۰۰ تومان می‌شود. از لحاظ فرهنگی و سیاسی هم مشکلاتی داریم و هیچ کس نمی‌تواند منکر آن شود، اما باید انصاف داشت، زیرا خیلی از مشکلات دیروز حل شده و امروز به حق ما تبدیل شده است.

قهر و گوشه‌گیری چاره کار نیست

نوه امام خميني افزود: قهر و گوشهگيري و انفعال اساسا با هويت يك انقلابي و فرد معتقد به نظام سازگار نيست، كسي كه معتقد به نظام است نميتواند قهر كند و لذا بايد حرف زد. كسي كه دغدغه دارد در اين شرايط نميتواند حرف از تحريم انتخابات بزند. البته اين بدان معنا نيست كه همه به يك نفر راي دهند، اما قهر سياسي و اجتماعي اشكال دارد و برطرفكننده مشكلي نيست. گوشهگيري و قهر كردن مشكلات را حل نميكند، بلكه مشكلات را بيشتر ميكند.