به گزارش افکارنیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی طی سخنانی در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، اظهار کرد: کشور دارای ظرفیت‌های زیادی است و آن‌ها را تقویت کرده است؛ حتی در حوزه اقتصاد، زیرساخت‌ها، گردش مالی، تولید ناخالص داخلی و … وضعیت قابل توجه و تاثیرگذاری هم برای خود و هم از لحاظ بین‌المللی داریم.

وی گفت: اینکه کاندیداهای ریاست‌جمهوری آمریکا ناچارند راجع به ایران نفیا یا اثباتا موضع‌گیری کنند، نشان از جایگاه ایران دارد و این حاکی از جایگاه ایران در عرصه سیاست خارجی است و دشمنان سخت و دوستان جدی ما نشانه جایگاه ممتاز ما است. از لحاظ موقعیت علمی علی‌رغم عقب‌ماندگی‌ها، سرعت پیشرفت زیادی حسب آمارها داریم ولی هنوز فاصله ما زیاد است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: در حوزه اقتصاد، منابع را خوب مدیریت نکردیم و ظرفیت‌شناسی و توزیع درآمدی مناسبی نداشتیم. دولت هزینه‌بر اداره شده و هر روز این هزینه‌ها افزایش پیدا کرده است و دولت عملا منابع ملی را به خود اختصاص داده است و زیرساخت‌های تولید هم به روش سنتی به حیات خود ادامه داده‌اند.

وی افزود: نظام بانکداری، بیمه، گمرک، تامین اجتماعی، مالیات و … سنتی هستند و عملا بهره‌وری ما پایین آمده است. گردش هزینه‌ای دولت متاسفانه باز هم به نفت متکی است و از نفت به عنوان یک قدرت صنعتی، علمی و دیپلماسی استفاده نکرده‌ایم و این نقطه آسیب ماست. یعنی یک نقطه قدرت خود را به یک آسیب تبدیل کرده‌ایم تا دشمن بیاید از آن استفاده کند و با کاهش ارزش پول داخلی، ما را به چالش بکشاند.

پورمحمدی با بیان این‌که «با همه این تفاسیر باز هم ظرفیت‌های موجود فوق‌العاده زیاد است» گفت: در کنار ظرفیت‌ها، کاستی‌ها بیشتر ناشی از بی‌برنامگی، بی‌انضباطی و عدم توجه به نگاه‌های تخصصی و حرفه‌ای هستند و شرایط کشور را سخت کرده‌اند. نظام انتخاباتی ما برعکس دموکراسی‌های مطرح، دموکراتیک هدایت شده نیست، بلکه دموکراتیک باز است؛ یعنی هر کس می‌تواند بیاید و حتی ممکن است تا چند روز دیگر که فرصت باقی مانده افرادی بیایند.

وی گفت: وقتی در وزارت کشور بودم لایحه نظام انتخاباتی را تدوین کردم، ولی از دولت به مجلس منتقل نشد، به نظر من باید به کاستی‌های این حوزه پرداخت.

پورمحمدی درباره سوابق فعالیتی خود گفت: وقتی ۲۰ ساله بودم به عنوان جوان‌ترین قاضی کشور منصوب شدم. در حوزه قضایی، اجرایی، بخش پنهان، بخش آشکار و بخش خارجی کار کرده‌ام. در حوزه تحلیل‌گری، مسوول گروه سیاسی اجتماعی دفتر مقام معظم رهبری بوده‌ام و فکر می‌کنم آشنایی‌ام با مشکلات کشور زیاد است. با مدیران مختلف کار کرده‌ام و رده‌های دولتی را می‌شناسم.

این کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری، اظهار کرد: از من سوال می‌شود که آیا قصد نداری کشور را امنیتی اداره کنی که من در پاسخ می‌گویم اکنون فهم امنیتی دارم. وقتی به وزارت کشور رفتم همین سوال را از من پرسیدند. من گفتم رییس‌جمهور امنیت بفهمد بهتر است یا اینکه امنیت نفهمد و برای او نسخه امنیتی بنویسند و از این طریق برای کشور مشکل درست کنند؟ کشوری که با عدالت مدیریت شود تک تک شهروندان حافظ امنیت آن می‌شوند، ضمن اینکه ضریب امنیت را باید با اقتصاد سالم، فضای بانشاط سیاسی، فضای فرهنگی قوی و … بالا برد.

پورمحمدی در پاسخ به سوالی درباره راهکارهایش برای حل مشکلات اقتصادی، گفت: ساختارها را باید اصلاح کنیم. مثلا بانک مرکزی ما مستقل نیست. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی باید احیا و سر و سامان داده شود. نظام بانکی ما معیوب و ناقص است. آقای احمدی‌نژاد هم گفت که هفت حوزه را می‌خواهد اصلاح کند که یکی از آنها نظام بانکی بود.

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: نمی‌خواهم راه‌حل بدهم، یک آدم مقلد هستم. در دنیای امروز فرمول‌های اقتصاد در همه جا ثابت است. ما اگر هنر داریم همین فرمول‌ها را بیاوریم و پیاده کنیم.

وی افزود: در تفکر سیستمی، مدل‌های موفق را فراموش کرده‌ایم. مگر اداره سیستم گمرکی چقدر هزینه می‌خواهد؟ امروز با ۳۰۰ میلیارد تومان می‌توانیم سیستم گمرکی کشور را الکترونیکی کنیم تا سالانه همین مقدار ضرر ندهیم. ما تا نظام تامین اجتماعی‌مان یک نظام تعریف شده و شفاف نشود و نظارت قوی بر نظام بانکی نباشد نمی‌توانیم بگوییم اقتصاد سالمی داریم. اگر بنا باشد وام دادن به یک تولیدکننده ۸ ماه طول بکشد این تولید دیگر رقابتی نیست و اینطور می‌شود که مردم باید گران بخرند یا اینکه مجبور شویم از منابع دولتی تزریق کنیم.

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: اگر بخواهیم اقتصاد را متحول کنیم باید زیرساخت‌ها با یک روش و عملیات انقلابی متحول شوند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فکر نمی‌کنید تقلید از کشورهای دیگر در زمینه اقتصاد در کشور ما جواب نمی‌دهد؟ گفت: اینکه انتظار داشته باشید تحول زود اتفاق بیفتد نظرم این است که امکان‌پذیر نیست، اما با اینکه بگوییم نمی‌توانیم مخالفم. نظام اداری ما بزرگ و پرهزینه شده و در آن کم محصول مثبت تولید می‌شود و کم‌خاصیت یا آلوده به فساد است.

پورمحمدی یادآور شد: مسوول سهمیه‌بندی بنزین در دولت نهم بودم و حتی در مجلس هم خودم از لایحه دفاع کردم. کار بسیار سختی بود، ولی همین بحثسهمیه‌بندی بنزین را در اقصی نقاط کشور اجرا کردیم. طرح را غافلگیرانه اجرا کردم و حتی به این دلیل در دولت توبیخ شدم ولی از همان روز اول ۱۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی سوخت داشتیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره مشکلات ناشی از اجرای هدفمندی یارانه‌ها، گفت: یارانه را نظام غلط اقتصادی می‌دانم و معتقدم کشوری که یارانه می‌دهد کشوری معیوب است. البته یک عده در مملکت ما اکنون فقط با یارانه می‌توانند زندگی کنند که نمی‌توان از آنها غفلت کرد و حتما باید به آنها یارانه دهیم. معتقدم که باید طبقه متوسط را گسترش داد و اسلام هم همین را می‌گوید. هر چه طبقه ممتاز و طبقه فقیر کوچک ولی طبقه متوسط بزرگ باشد، نظام اقتصادی موفق‌تری وجود خواهد داشت.

پورمحمدی اظهار کرد: بخشی از یارانه حتما باید به سمت تولید برود. یک بخش از یارانه به تامین اجتماعی و بخش دیگر باید به اقشار ضعیف اختصاص داده شود.

به گزارش ایسنا، یکی از دانشجویان از صحت و سقم اینکه گفته می‌شود پورمحمدی در دهه ۶۰ لیستی از منافقین را که باید اعدام می‌شدند، نزد منتظری برده ولی او قبول نکرده است پرسید که رییس سازمان بازرسی کل کشور، گفت: این قطعا دروغ است. من در وزارت اطلاعات حتی یک روز اصلا پست امنیتی نداشتم. مسوولیت ضدجاسوسی که نیمه‌امنیتی است را به مدت دو سال در زمان جنگ به عهده داشتم. این یک بخش بزرگ فضاسازی است که منافقین از روز اول علیه همه ما داشته‌اند. اکنون نیز ببینید چه کسی به دروغ درباره مسائل هسته‌یی خبرسازی می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که شما در سازمان بازرسی کل کشور برای مبارزه با فساد اقتصادی چه کار کرده‌اید؟ گفت: اینکه کشور ما از لحاظ شاخص سلامت اقتصادی بالا نیست را قبول دارم. در این چند سال تمام تلاش خود را گذاشته‌ام که زیرساخت‌های نظام اداری درست شود وگرنه اگر بودجه سازمان بازرسی ۱۰ برابر افزایش پیدا کند باز هم مشکل حل نمی‌شود زیرا سیستم بانکی ما فسادزا است.

پورمحمدی در پاسخ به این سوال که مشاور اقتصادی شما کیست؟ گفت: من با تعدادی از وزرای دولت نهم و تعدادی از مدیران سابق بانک مرکزی در حال رایزنی هستم. سعی کرده‌ام از همه اساتید حتی بانکدارها نظراتشان را بپرسم.

رییس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به سوال مجری جلسه که شعارهای پورمحمدی را لیبرالی خواند و گفت همه این مطالب در دهه ۷۰ مطرح شده است، گفت: اتهام نزنید. ممکن است افرادی حرف‌های خوبی زده باشند که ما نمی‌توانیم این حرف‌ها را دور بیندازیم. مثلا اگر آقایان خاتمی، رفسنجانی و احمدی‌نژاد حرف‌های خوبی زده‌اند که نمی‌توانیم حرف‌های آنها را دور بیندازیم.

وی در پاسخ به این سوال که نقاط قوت دولت احمدی‌نژاد را در چه می‌بینید؟ گفت: آقای احمدی‌نژاد نقاط قوت خوبی دارد و ما نباید بی‌انصاف باشیم. آقای احمدی‌نژاد یک عنصر پرتلاش بودند. ایشان تفکر محرومیت‌زدایی دارد و به این تفکر هم عمل کرد. ایشان نسبت به عدالت حساس بود ولی در عمل نتوانست موفق شود. سفرهای احمدی‌نژاد واقعا یک حس ملی قوی ایجاد کرد زیرا سفر کردن و مشکلات مردم را از نزدیک دیدن بسیار موضوعیت دارد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به سوالی درباره لزوم نهادینه‌سازی قانون به منظور جلوگیری از ایجاد مباحثی میان مجلس و دولت، گفت: یکی از محوری‌ترین مسائل کشور این است که قانون باید محور جامعه باشد و در این صورت حتما موفق خواهیم شد.

پورمحمدی گفت: دولت زورش زیاد است. پول دست دولت است. نماینده مجلس می‌تواند ۲۰ روز نماینده باشد اما دولت دو دوره بیشتر نمی‌تواند باشد زیرا چرخه قدرت و ثروت باید کنترل شود وگرنه هیچ کس حریف دولت نمی‌شود. علت مخالفت من با آمدن آقای هاشمی و خاتمی هم این است که چرخه قدرت و ثروت نباید به هم بخورد.

وی افزود: من معتقدم تا مجلس و دستگاههای نظارتی قوی نشوند کشور نظم پیدا نمیکند.