به گزارش افکارنیوز، مصطفی کواکبیان در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: بنده افتخارم این است که رسانه‌ای هستم و فعالیت مطبوعاتی دارم و اکنون خود پاسخگوی خبرنگاران هستم.

*باید به فکر اصلاح معایب دولت‌های پیشین بود

وی در ادامه به اشکالات دولت‌های قبلی اشاره کرد و افزود: بیشترین این عیب‌ها را باید به دولت نهم و دهم داد، اما در دولت هاشمی رفسنجانی عدم توسعه سیاسی و همچنین بی‌ توجهی به طبقات زیر دست جامعه محرز بود.

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری ادامه داد: در دولت اصلاحات اقدامات خوبی تا حدودی صورت گرفت اما بسیاری از افراط‌گری‌ها و اقداماتی که باعثکمرنگ شدن ارزش‌های دینی در جامعه شد در این دولت اتفاق افتاد و من بر خلاف دولت خاتمی، معتقدم ما نباید این افراطی‌گری‌ها را داشته باشیم.

وی در خصوص ویژگی‌های دولت فعلی نیز گفت: بی‌برنامگی؛ باری به هر جهت حرکت کردن و روزمرگی و نقشه نداشتن، قانون ناپذیری دولتمردان در اجرای برنامه‌های مجلس، تخلفات و بی‌نظمی‌هایی که ناشی از تخلفات قانونی بود، بحثبرخورد‌های پوپولیستی و عوام گرایانه‌ در این دولت بی‌داد می‌کند.

کواکبیان در ادامه خاطرنشان کرد: وعده‌های غیر عملیاتی و یکه‌ تازی رئیس دولت، از دیگر ضعف‌های دولت احمدی‌نژاد است و این موضوع برای هر دولتی جای تاسف است که عقل و خرد جمعی به کار گرفته ‌نشود.

کواکبیان با اشاره به افزایش میزان یارانه‌ها و دادن وعده‌هایی از این دست تصریح کرد: پنج برابر شدن یارانه‌ها، برابر با بنزین ۴ هزار و ۵۰۰ تومانی است، قرار نیست اقتصاد ما با توزیع پول شکل بگیرد بلکه باید قدرت و توان خرید مردم افزایش یابد.

وی از لزوم کاهش نرخ ارز در کشور خبر داد و گفت: در سال ۱۳۹۲ باید ارز کشور یک‌هزار و ۶۰۰ تومانی باشد نه ۳ هزار و ۶۰۰ تومان، این موضوع باید در دستور کار دولت آینده قرار بگیرد.

وی در ادامه به نقاط مثبت دولت احمدی‌نژاد در هشت سال اخیر نیز اشاره کرد و افزود: احمدی‌نژاد ویژگی‌های مثبتی همچون پشتکار، ساده زیستی و سفرهای استانی را نیز در کارنامه دارد و نباید منکر خدمات مثبت دولت شد.

کواکبیان گفت: متاسفانه در دور چهارم سفرهای استانی، این سفرها به سفرهای تبلیغاتی تبدیل شده و هدف اول که خدمت به مردم و گوش دادن به درد و دل‌های مردم بوده، مخدوش شده است.

*ترویج اخلاق و گسترش عدالت از وظایف رئیس دولت است

کواکبیان در خصوص برنامه‌های خود برای ریاست جمهوری ادامه داد: نام دولت خود را «دولت اخلاق» گذاشته‌ام چرا که طبق اصل قانون ۱۲۱ رئیس جمهور باید مروج اخلاق باشد.

وی افزود: اگر رئیس جمهور اخلاقی، انتخاب کنیم، مانع افراطی‌گری‌ها و این گونه مسائل حاشیه‌ای در کشور خواهیم شد.

دبیرکل حزب مردم سالاری با اشاره به اینکه در بحثتحریم‌های بین المللی، حقوق بشر و تروریسم و روابط خارجی کشور و سایر حوزه‌ها برنامه داریم بیان داشت: ما با آمریکا در عرض شش ماه با حفظ مصلحت، عزت، منافع ملی و خطوط قرمز رهبری ارتباط برقرار خواهیم کرد.

* اینکه هر روز تحریم‌ها بیشتر شود هنر نیست

وی در خصوص تحریم‌های کشورهای غربی نیز گفت: اساسا ما نباید تحریم شویم باید تحریم‌ها برداشته شود و این‌‌‌ همان نگرشی است که در روابط ایران و آمریکا مطرح کردم دو رویکرد است اول اینکه اصلا این‌ها را بگذاریم کنار و بگوییم که اصلا نمی‌شود ارتباط ایجاد کرد و رویکرد دوم اینکه ما می‌توانیم رابطه داشته باشیم.

کواکبیان ادامه داد: ما مبنا را بر رویکرد دوم گذاشته‌ایم و با فعال سازی دستگاه دیپلماسی برای حسن روابط با همسایه‌ها، کشور‌های اسلامی و مجمع عمومی سازمان ملل تلاش خواهیم کرد، بخش دوم همین است که رهبری هم تایید کرده‌اند و فرموده‌اند؛ باید اقتصاد خودمان را از وابستگی نفتی خارج کنیم. که تحت عنوان اقتصاد مقاومتی بیان می‌شود.

*آقای خاتمی و هاشمی در انتخابات حضور نخواهند داشت

وی همچنین در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران با بیان اینکه اگر خاتمی بیاید بنده کناره گیری می‌کنم و قبلاً موضع خود را در این خصوص اعلام کرده‌ام، افزود: بر اساس اطلاعاتی که دارم قطعاً آقای خاتمی و هاشمی در انتخابات حضور نخواهند داشت.

دبیر کل حزب مردم سالاری همچنین در مورد موسوی و کروبی گفت: من برای آزادی آن‌ها از حصر خانگی تلاش خواهم کرد.

وی در پایان در جواب یکی از خبرنگاران که از مشکلات عدیده مردم خوزستان و بیتوجهی مسئولان به این استان گلهمندی کرد گفت: مردم خوزستان باید آب سالم داشته باشند و چارهای برای مشکلات محیط زیستی این استان باید اندیشید.