به گزارش افکارنیوز، یک پایگاه اینترنتی آمریکایی با انتشار این مطلب نسبت به گسترش روابط تهران - بغداد هشدار داد. المانیتور نوشت: ایران با نفوذترین کشور در عراق به شمار می‌رود. میزان نفوذ ایران در عراق بسیار زیاد است و همکاری‌های دو طرف به خصوص پس از تشدید بحران در سوریه، بیشتر شده است. از سوی دیگر در ماه‌های مارس و اوایل آوریل مقامات ایران و عراق سفرهای مکرری به بغداد و تهران داشتند که در جریان آن قراردادهای متنوعی منعقد شد. در ماه مارس، وزیر امور خارجه ایران رهسپار عراق شد. صالحی با رهبران مذهبی در نجف ملاقات کرد و معاون او نیز به گفت‌وگو با مقامات عراقی بر سر موضوعات سوریه و بحرین، نشست. در دهم مارس، وزیر نفت ایران برای گفت‌وگو با نوری المالکی، نخست‌وزیر، راهی بغداد شد. آنها در خصوص پروژه‌های مشترکی شامل گاز طبیعی که از ایران به عراق صادر می‌شود، مذاکره کرده و برای صادرات گاز به عراق از تاریخ ۲۰ جولای ۲۰۱۳ توافق کردند.
المانیتور ادامه می‌دهد: در ماه آوریل وزیر اطلاعات ایران به عراق رفت و با نخست‌وزیر، رئیس مجلس، مشاور امنیت ملی و حکیم ملاقات و رایزنی کرد. در ماه فوریه نیز رئیس منطقه آزاد تجاری عراق به ایران سفر کرد و پس از ملاقات با همتای ایرانی خود در منطقه آزاد تجاری اروند، توافقنامه‌ای در زمینه ارتقای مبادله‌های دریایی و راه‌آهن بین دو کشور و همچنین همکاری‌های پالایشگاهی و پتروشیمی، منعقد کرد. در ۶ مارس نیز وزیر کشور عراق با همتای ایرانی خود ملاقات کرد. آنها در مورد همکاری‌های مرزی و آموزش نیروی پلیس عراق توسط ایران، مذاکره کردند. همان زمان ایران، عراق و سوریه توافقنامه همکاری ارتباطاتی امضا کردند که به موجب آن سه کشور تبادل اطلاعات خواهند داشت. همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که ایران خدمات اینترنتی نیز به عراق ارائه می‌کند. قرارداد دیگری نیز در تاریخ ۱۲ مارس برای تقویت همکاری‌ها بین نیروی دریایی ایران و عراق و برگزاری مانورهای نظامی مشترک منعقد شد.
این گزارش ادامه می‌دهد: روشن است که روابط ایران و عراق به سرعت در حال رشد است. ارزش روابط تجاری دو کشور در حال حاضر ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار محاسبه می‌شود و انتظار می‌رود این رقم در پایان سال ۲۰۱۳ به ۱۲ میلیارد دلار برسد. ایران به دنبال آن است که نه تنها روابط خود را با دولت مرکزی عراق، بلکه با دولت منطقه‌ای کردستان نیز تقویت کند. همچنان روابط ایران با دولت مرکزی عراق بسیار نزدیک است. در نوامبر ۲۰۱۲، ایران عملیات احداثخط لوله گاز هزار و ۵۰۰ کیلومتری را آغاز کرد که ایران را به عراق و سوریه ارتباط می‌دهد. گفته می‌شود که بخش ۲۲۵ کیلومتری این خط لوله که بنا بوده در خاک ایران احداثشود مراحل پایانی را پشت سر می‌گذارد و انتقال گاز به عراق از تابستان ۲۰۱۳، شروع می‌شود. هرچند ساخت این خط لوله دشوار است اما گامی مهم در راستای تقویت روابط تهران - بغداد و دور زدن تحریم‌ها به شمار می‌رود.
المانیتور در پایان خاطرنشان کرد: در صورتی که فشار بر مسئله ایران و سوریه افزایش یابد تلاش برای رونق هرچه بیشتر روابط تهران با بغداد دور از ذهن نخواهد بود، چرا که عراق نقشی مهم ایفا می‌کند و پلی در سیاست سوریه - ایران محسوب می‌شود. از سوی دیگر عراق می‌تواند به یک منطقه ترانزیتی برای ایران تبدیل شود که به روی بازارهای خارجی گشوده می‌شود. در همین حال، روابط ایران با عراق، نفوذ آمریکا در این کشور را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. در واقع باید گفت آمریکایی‌ها از زمانی که به عراق حمله کرده‌اند تنها زمانی توانسته‌اند اهداف خود را پیش ببرند که ایران نیز خواسته است. این روند در زمان شکل‌گیری دولت بسیار مشهود بود.