به گزارش افکارنیوز، در این ملاقات طرفین با ابراز خرسندی از روند گسترش روابط دو کشور، با توجه به تحولات سریع در روابط بین الملل بر تقویت هرچه بیشتر همکاری دو کشور در عرصه های بین المللی تاکید نمودند.


معاون سیاسی وزارت امور خارجه کوبا با تاکید بر حق جمهوری اسلامی ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای، برخورد دوگانه برخی کشورها با این موضوع را محکوم کرد.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امورخارجه کشورمان نیز با اشاره به برخورد مزورانه برخی از کشورهای غربی با مفاهیمی مانند حقوق بشر و افراط گری، حمایت این کشورها از تروریست ها و افراط گرایان در سوریه را مصداق روشنی از تعارض سیاست های این کشورها دانست و بر همکاری کشورهای مستقل از جمله جمهوری اسلامی ایران و کوبا در راستای افشای این رویکرد های مزورانه و سیاست هایی که صلح و امنیت بین المللی و منطقه ای را در معرض تهدید قرار می دهد، تاکید کرد.

معاونین وزرای خارجه ایران و کوبا همچنین تحولات بین المللی و روندهای سیاسی در آمریکای لاتین و خاورمیانه را مورد بررسی قرار دادند و بر ضرورت رعایت اصول حاکمیت، تمامیت ارضی، عدم مداخله در امور داخلی کشورها و توجه به مطالبات مردم تاکید کردند.

طرفین در خصوص تحولات سوریه، با یادآوری اهمیت خاتمه یافتن خونریزی و مداخله خارجی در این کشور، استفاده از ظرفیت نهادهای بین المللی در جهان سوم مانند جنبش عدم تعهد را مورد تاکید قرار دادند.