سفر اسفندیار رحیم مشایی به نیویورک لغو شد. ظهر امروز معاون اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور دلیل لغو سفر مشایی را تغییر در برنامه دبیرکل سازمان ملل دانست. اما خبرگزاری مهر اعلام کرد سفر مشایی به دلیل مخالفت های صورت گرفته لغو شده است.

به گزارش فرارو، در اواسط اسفند ماه برخی منابع خبری خارجی به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی در وزارت خارجه این کشور خبر دادند که یک هیات سیاسی دولت ایران برای سفر به نیویورک تقاضای ویزا کرده است.

هر چند که این مقام ارشد وزرات خارجه آمریکا از افشای نام اعضای این هیات خودداری کرد اما منابع خبری گمانه زنی کردند که احتمالا افراد تقاضاکننده شامل مشاورین و اعضای دفتر ریاست جمهوری و احتمالا اسفندیار رحیم مشائی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد هستند.

در همان زمان برخی رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه در واشنگتن اعلام کردند که ممکن است هیات ایرانی در کنار شرکت در این مراسم، نسبت به انجام ملاقات‌ با مقامات آمریکایی به منظور بهبودی روابط میان دو کشور تمایل نشان دهند.

با گذشت چند ساعت از انتشار این اخبار هیچ مرجع رسمی ان را تائید نکرد تا این که در روز ۱۷ اسفند رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه این خبر را تائید کرد.

وی گفت: «متاسفانه چون محل مجمع عمومی سازمان ملل در آمریکاست هر اجلاسی که بنا است در این سازمان برگزار شود باید به ناچار از این کشور ویزا گرفت و اینکه هیات‌های ما برای شرکت در اجلاس‌های بین‌المللی سازمان ملل از آمریکا ویزا دریافت می‌‌کنند در چارچوب‌های تعریف شده موازین بین‌المللی است.»

همچنین او در ادامه توضیحاتی درباره اهداف هیات ایرانی از انجام این سفر داد که می‌شود از آن به پاسخ به گمانه‌زنی‌های موجود تعیبر کرد.

مهانپرست گفت: «هر از چندگاهی شاهد تفسیرهای و اظهارنظرهایی هدفدار هستیم که رفت و آمدهای هیات‌های ایرانی برای حضور فعال در مجامع عمومی سازمان ملل را به نوعی مرتبط با سایر مسائل می‌داند و ابهامی که شاید پشت سر این سفرها قرار گرفته است.»

وی با یادآوری این نکته که اجلاس زمین سازمان ملل همزمان با عید نوروز برگزار خواهد شد، سفر هیات ایرانی به نیویورک را طبیعی ارزیابی کرد و گفت: «نوروز و تاریخ آن متعلق به کشورمان و همه کشورهای منطقه است و بنابراین نباید از این سفرهای عادی که برای حضور در اجلاس‌های سازمان ملل صورت گیرد تفسیر دیگری داشت.»

در همین ۲۱ اسفند ماه معاون سیاسی دفتر رییس‌جمهور با بیان این که ' اسفندیار رحیم مشایی '، ۲۷ اسفند ماه امسال برای شرکت در جشن نوروز ایرانیان مقیم آمریکا به این کشور سفر فرهنگی می کند، گفت که این سفر در جهت تامین و تقویت اهداف و منافع ملی است.

محمدجعفر بهداد درباره برنامه مشایی در این سفر گفت: «رییس دفتر رییس جمهوردر سفر سه روزه خود در جشن نوروز ایرانیان مقیم آمریکا شرکت و با ' بان کی مون ' دبیرکل سازمان ملل نیز دیدار خواهد کرد.»

معاون سیاسی دفتر رییس جمهور خاطرنشان کرد: «این سفر به دعوت سازمان ملل متحد صورت می گیرد و دبیرکل سازمان ملل نیز در یکی از برنامه ها حضور خواهد یافت.»

وی برخی ادعاها در خصوص این که مشایی در سفر خود به آمریکا می خواهد با مقامات سیاسی آمریکا ملاقات کند را کذب دانست و گفت: «هدف رییس دفتر رییس جمهور از این سفر دیدار با ایرانیان است.»

یک روز پس از انتشار این خبر رحیم مشایی ضمن اعلام اهدافش از سفر به امریکا گفت که این سفر هنوز قطعی نشده است. وی با بیان این‌که امسال در سازمان ملل توسط ایران و چند کشور دیگر مراسمی به مناسبت نوروز برگزار خواهد شد، از شرکت در این مراسم که ایران نیز به آن دعوت شده به عنوان دلیل سفر خود به آمریکا در ۲۷ اسفند، نام برد.

با این حال امروز در حالی که انتظار می رفت مشایی عازم نیویورک شود معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری اعلام کرد که با توجه به تغییرات ایجاد شده در برنامه های دبیر کل سازمان ملل متحد، سفر آقای رحیم مشایی به نیویورک به زمان دیگری موکول شد.

محمد حسن صالحی مرام روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: «جشن نوروز ایرانیان مقیم آمریکا برقرار است و با حضور نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل و نمایندگان دبیرخانه شورای عالی ایرانیان برگزار خواهد شد.»

با وجود این که صالحی مرام دلیل لغو سفر مشایی را تغییر در برنامه دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد اما خبرگزاری مهر روایت دیگری از دلیل لغو این سفر ارائه کرد.

این خبرگزاری نوشت: در پی مخالفت های صورت گرفته با سفر اسفندیار رحیم مشایی مشاور و مسئول دفتر رئیس جمهور به آمریکا که قرار بود در ایام عید نوروز و برای شرکت در جشن ایرانیان مقیم آمریکا انجام شود، این سفر لغو شد.