به گزارش خبرنگار بينالملل "افكار" ، العالم گزارش داد: دبيركل حزبالله لبنان با اشاره به اينكه هنوز نفوذي از سوي رژيم صهيونيستي در حزبالله لبنان صورت نگرفته است، سيستم ضدجاسوسي اين حزب را بزرگترين سيستم در نوع خود در جهان دانست.

سید " حسن نصرالله " که دیشب در مراسم افطاری فعالان زن در هیئت حمایت از مقاومت اسلامی از طریق ویدئو کنفرانس سخن می‌گفت، خطر رژیم صهیونیستی را یکی از مهم‌ترین خطرات پیش روی لبنان خواند و خواستار تجهیز ارتش لبنان به سلاح شد.

سیدحسن نصرالله که سخنانش به طور مستقیم از شبکه المنار و العالم پخش می‌شد، تصریح کرد که اتفاقات " العدیسه " نشان داد که‌ آمریکایی‌ها از طریق سلاحی که به این کشور می‌دهند، قصد دارند، آنها در درگیری‌های داخلی میان لبنانی‌ها استفاده شود، نه اینکه آنها را در مبارزه با رژیم صهیونیستی به کار گیرند.

دبیرکل حزب‌الله گفت: ما همه بر ضرورت مسلح کردن ارتش لبنان اتفاق نظر داریم؛ زیرا پس از درگیری " عدیسه " مشخص شد که آمریکایی‌ها سلاحی به ارتش لبنان می دهند که مطمئن باشند از آن علیه اسرائیل استفاده نمی‌شود، آنان سلاحی می‌دهند که کابرد داخلی داشته باشد و به زعم آنها در برابر تروریست‌ها استفاده شود.

وی افزود: پس از درگیری عدیسه میان کنگره آمریکا و پنتاگون در این خصوص اختلاف افتاد؛ به طوری که برخی از اعضای کنگره آمریکا خواهان اجرای تحقیقاتی برای مشخص شدن این مساله شدند که آیا سلاح مورد استفاده در درگیری عدیسه آمریکایی بوده است یا خیر و آیا دادن سلاح به ارتش لبنان باید متوقف شود یا خیر؟

سید حسن نصرالله گفت: آمریکایی‌ها با این بهانه که اگر از ارتش لبنان حمایت تسلیحاتی نکنند لبنان به دست حزب‌الله خواهد افتاد، به حمایت از ارتش ادامه خواهند داد.

نصرالله مهم‌ترین اولویت برای تجهیز ارتش لبنان را خرید سلاح دانست و البته بعد از آن بر کمک‌های مردمی به ارتش لبنان نیز توجه کرد، وی در تشریح سومین اولویت برای تجهیز ارتش به سلاح گفت که کشورهای عربی بخشی از این سلاح‌ها را به جای اموال مختلف برای لبنانی‌ها تامین کنند.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین خواستار این شد که لبنان تصمیم خود را درباره پیشنهاد ایران برای کمک تسلیحاتی به این کشور بگیرد.
وی گفت که حزب الله از تمام توان خود استفاده خواهد کرد و از تمام دوستان خود استفاده خواهد کرد تا ایران به تجهیز ارتش لبنان اقدام کند.

وی با درخواست از دولت این کشور برای تصمیم گیری در خصوص پیشنهاد ایران برای تسلیح ارتش لبنان تاکید کرد: ایران که در بیست و هشت سال گذشته بدون حد و مرز به لبنان کمک کرده است، از کمک به ارتش لبنان دریغ نیز نخواهد کرد.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به کمک‌های گسترده مقاومت برای لبنان و رویارویی با بسیاری از خطرات، تاکید کرد، حمایت از مقاومت لبنانی‌ها را قادر می سازد همه توطئه ها را پشت سر بگذارند.
وی تصریح کرد: ما در لبنان با مشکلات داخلی و خارجی بسیاری مواجه هستیم و مسئولیت داریم بر این مشکلات چیره شویم و از آنها نترسیم و تسلیم آنها نشویم.


*** گزینه " مقاومت " رویکرد اصلی برای مقابله با تهدیدهای رژیم صهیونیستی


دبیرکل حزب الله لبنان گزینه مقاومت را رویکرد اصلی برای مقابله با تهدیدهای رژیم صهیونیستی دانست و تاکید کرد، گزینه مقاومت، ارتش و مردم تنها رویکرد مقابله با هر گونه تجاوزگری و ماجراجویی رژیم صهیونیستی در برابر لبنان است.

سید حسن نصرالله گفت: لبنان و مقاومت اسلامی آن در شرایط حساسی قرار دارد و تنها اتحاد، همدلی و بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های موجود برای قدرتمند بودن، می تواند ما را از این مقطع حساس به سلامت گذر دهد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان، رژیم صهیونیستی را خطری " بالقوه " برای لبنان توصیف کرد و گفت: اسرائیل امروز با چشم داشت به سرزمین، منابع آب، نفت و گاز لبنان خطری است که اگر قوی نباشیم هیچگاه نمی‌توانیم از حق خود در برابر این رژیم دفاع کنیم.

سید حسن نصرالله دستاوردهای مقاومت را حاصل خون جوانان لبنانی دانست و تاکید کرد، آنچه که رزمندگان مقاومت با ایثارگری خلق کرده‌اند تبدیل به الگویی شده که همگان درصدد آموختن آن هستند.


نصرالله در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جاسوسان بازداشت شده در لبنان با تاکید بر اینکه بیش از صد جاسوس و بنا بر برخی آمار رسمی تا ۱۵۰ جاسوس صهیونیست بازداشت شده در لبنان وجود دارد، بار دیگر خواستار اجرای حکم " اعدام " برای افرادی شد که این حکم علیه آنها صادر شده است، چرا که این اقدام قدرت بازدارنده‌ای در تعامل با دشمن است.


دبیرکل حزب الله لبنان درباره دادگاه ترور رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان نیز گفت: من در کنفرانس مطبوعاتی گذشته مجموعه‌ای از قرائن(درباره ترور رفیق حریری) ارائه دادم و دلایل قطعی ارائه ندادم و اگر دلایل قطعی ارائه می دادم، منطقه متحول می شد.

وی افزود: من گفتم که قرائن و اطلاعاتی ارائه دادم که افق تحقیقات را در این باره باز می کند، با این وجود بسیاری در این باره گفتند ما دلایل قطعی ارائه نداده‌ایم. من یقین دارم که این افراد نمی‌شنوند و پیگیری نمی‌کنند.

نصرالله تاکید کرد، برخی از سیاستمدان و روزنامه نگاران در لبنان و خارج لبنان هستند که به آنها پیامک کوتاه ارسال می‌شود که چنینی مطلبی را بیان کن و آنها خود چیزی درباره آن مطلب نشنیده و یا نخوانده‌اند.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: من گفتم که اگر دولت از ما بخواهد اطلاعات خود را در اختیار دستگاه قضایی لبنان قرار خواهیم داد و نخست وزیر نیز چنین درخواستی از ما داشت و ما نیز اطلاعات خود را در اختیار دستگاه قضایی قرار دادیم که باز هم برخی اعلام کردند ارائه قرائن و شواهد به دستگاه قضایی لبنان به رسمیت شناختن دادگاه بین المللی است در حالی که این به رسمیت شناختن دادگاه بین المللی و تحقیقات بین المللی نیست.

وی در مورد درباره شاهدان دروغین و ساختگی مربوط به پرونده ترور رفیق حریری نخست وزیر اسبق لبنان گفت: همه آنچه که دولت در این خصوص انجام داد این بود که از وزیر دادگستری خواست این مساله را به لحاظ قانونی بررسی کند که این مساله خوب بود اما سخنگوی دادگاه بین المللی گفت توجهی به مساله شاهدان دروغین ندارد که این امر بسیار عجیب است، زیرا آنها چهار سال دادگاه را گمراه کردند.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: همه لبنانی‌ها باید بدانند که چه کسی تحقیقات را منحرف کرد، این یک حق ملی است و فریاد لبنانی‌ها برای رسیدن به این حق همچنان ادامه خواهد یافت.


نصرالله همچنین نسبت به بروز مشکل برق در کشور هشدار داد و از دولت خواست تا به فکر تاسیس یک نیروگاه هسته‌ای صلح‌آمیز برای تامین برق کشور باشد.

وی گفت: یک مشکل واقعی که در کشور وجود دارد مساله کمبود برق است و اکنون نیز این مساله مطرح شده است که ممکن است کشور با مشکل آب نیز مواجه شود. این مشکل، مساله جدیدی نیست و وزیر کنونی مسئول وجود این مشکل نیست.

دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: اکنون مشکلی به نام بحران واقعی برق در کشور وجود دارد که وضع هوا و گرمای موجود در لبنان نیز آن را دو چندان کرده است.

وی گفت: در برخی از مطبوعات دیدم که گفته شد برخی از تحرکات در برخی مناطق دارای ابعاد سیاسی بوده است، اما بر اساس اطلاعات من این تحولات دارای هیچ جنبه سیاسی نبوده است و هیچ گروه سیاسی در پشت تحولات که در برخی جاده ها و خیابان‌ها روی داد نبوده است و به هیچ عنوان این تحولات از سوی مخالفان(حزب الله و متحدانش) و موافقان(چهارده مارس) حمایت نمی‌شد.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: برخی‌ها مدعی شدند حوادثاخیر مانوری از سوی یکی از طرف‌های سیاسی که مقصودشان ما بودیم، برای براندازی دولت انجام شد در حالی که ما خواهان همکاری با دولت برای رفع مشکلات مردم و بحران‌های آنها هستیم.

دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد، مخالفان اگر بخواهد دولت را سرنگون کنند نیازی به حضور در خیابان ها ندارند، بلکه می توانند از طریق پارلمان این اقدام را انجام دهند.

نصرالله درباره مشکل قطعی جریان برق در کشور افزود: از دولت درخواست می‌کنیم که این موضوع را بررسی و چارچوبی را برای حل آن مطرح کند و ما نیز همگی از آن حمایت می کنیم. از مردم نیز می‌خواهیم که در این خصوص صبر پیشه کنند و آرامش و انضباط خود را حفظ کنند و با هر درخواستی به خیابان‌ها نیایند چرا که فایده‌ای نخواهد داشت.

وی گفت: اگر این اقدام آنها دارای پیام بود، پیام‌شان رسید و اگر منظور آنها اعمال فشار به دولت بود تصور می‌کنم فشاری که وارد شد کافی است و بیش از آن فایده‌ای نخواهد داشت.

سید حسن نصرالله در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر افزود: طی چند روز گذشته سخنان زیادی درباره نیروگاه اتمی بوشهر ایراد شد. نیروگاه هسته‌ای بوشهر در ایران که بخش عمده‌ای از نیازهای این کشور به برق را تامین خواهد کرد، کمتر از آن هزینه برداشته است که لبنان در بخش برق خود هزینه کرده است.

وی افزود: وارد ارقام نمی‌شوم چرا که نیازمند اطلاعات دقیق است، اما هزینه آن کمتر از میلیاردها دلاری است که دولت لبنان در بخش برق هزینه می‌کند. از ایرانی‌ها که دوستان ما هستند باید یاد بگیریم.

دبیرکل حزب‌الله لبنان تصریح کرد: ایران دارای ذخایر نفت، گاز و ذخایر گوناگون دیگری است، با این وجود رهبران ایران چه می گویند؟ پس از بیست یا سی یا چهل سال اگر نفت و گاز تمام شود چگونه باید برق مردم تامین شود؟ پس باید انرژی اتمی مسالمت‌آمیز تهیه کنیم.

وی افزود: به این معنا که ایران به استفاده از انرژی صلح آمیز اتمی برای فراهم کردن برق مردمش برای ده‌ها سال آینده می‌اندیشد و دلیل آن نیز نگرانی از پایان یافتن منابع نفتی و گازی است، در حالی که ما در لبنان که ذخایر نفت و گاز نداریم و با بحران برق مواجه هستیم آیا نباید به طور جدی در این خصوص طی یک سال، دو سال، ده سال، بیست یا سی سال آینده فکری کنیم؟ آیا این مساله راه حل ریشه‌ای ندارد؟ من از دولت لبنان می خواهم به طور جدی طرح ساخت نیروگاه انرژی صلح آمیز هسته‌ای را برای تولید برق لبنان بررسی کند.

نصرالله تاکید کرد، ممکن است هزینه این طرح بسیار کمتر از برنامه چهار ساله باشد. ما می‌توانیم نیروگاه‌های هسته‌ای داشته باشیم که نه تنها انرژی برق در سراسر لبنان را تامین کنند بلکه به ما این امکان را نیز بدهند تا این برق را به سوریه، قبرس، ترکیه، اردن و دیگر کشورها بفروشیم. چرا ما باید به این مساله فکر نکنیم؟ چرا ما نباید به مساله هسته‌ای فکر نکنیم؟ اگر آروزی آن را داشته باشیم به آن خواهیم رسید.


وی در مورد احتمال نفوذ اسرائیل در حزب‌الله لبنان گفت که این حزب دو بخش مجزا با عنوان " ساختار سازماندهی شده " و " بخش مردمی " دارد، حزب الله در بخش مردمی پرونده‌ای در اختیار ندارد و ممکن است نفوذهایی در این زمینه صورت گرفته باشد، اما با اشاره به ساختار سازماندهی شده حزب‌الله لبنان گفت که تمام تلاش مقاومت از۲۸ سال گذشته این است که نفوذی در این بخش صورت نگیرد.

نصرالله اعلام کرد: سیستم ضدجاسوسی حزب الله لبنان بزرگترین سیستم در نوع خود در جهان است و من بر اساس اطلاعات علمی به شما می‌گویم که هنوز نفوذی به حزب‌الله صورت نگرفته است.

وی افزود: تاکنون کسی به دستگاه حزب الله نفوذ نکرده است و من بر اساس داده‌های علمی حرف می‌زنم. مقاومت کاملا محافظت شده و ایمن است و اگر چنین نبود در جنگ ژوئیه پیروز نمی‌شد.

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: در آن جنگ همه مناطق را بمباران کردند اما مراکز مقاومت سالم ماند چرا که اسرائیل هیچ اطلاعاتی درباره آنها نداشت.

وی در بخش دیگری از سخنانش ارتباط میان عبودیت و مقاومت را ارتباطی جوهری و اصیل خواند و تصریح کرد که " روزه‌دای " نیز یکی از شکل‌های مقاومت یا زمینه‌ساز آن است.

نصرالله ادامه داد: اگر بخواهیم میهنی کریم، سربلند، سرور، آزاد و مستقل داشته باشیم، این موضوع تنها زمانی به دست می‌آید که عناصر قدرت را در اختیار داشته باشیم و از سختی‌ها نترسیم و در برابر آنها تسلیم نشویم.

/ب+