افكار نيوز - نخستوزير جامو و كشمير آزاد با تبريك به دولت و مردم ايران به منظور راهاندازي نيروگاه بوشهر، تصريح كرد كه اگر قرار باشد بين ايران و آمريكا يكي را انتخاب كنيم، قطعاً ايران انتخاب ما خواهد بود.

سردار " عتیق احمد " نخست‌وزیر جامو و کشمیر آزاد(جامو و کشمیر تحت کنترل پاکستان) در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کشمیر سوخت‌گیری نیروگاه هسته‌ای بوشهر را به ایران تبریک گفت و بر حق قانونی ایران در استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی تأکید کرد.

عتیق احمد افزود: من به ملت ایران به خاطر آنکه در شرایط سخت و دشوار هم از دولتشان حمایت کردند، تبریک می‌گویم. دولت هم با راه‌اندازی نیروگاه بوشهر ثابت کرد که ایران، کشوری صلح‌دوست است و برنامه هسته‌ای آن‌ها اهداف صلح‌آمیز دارد.

نخست‌وزیر جامو و کشمیر آزاد در پاسخ به سؤالی در رابطه با تحریم‌های ایران گفت: ‌ایرانی‌ها در برابر تحریم‌ها مصون هستند و آسیبی نخواهند دید اما قطعاً جامعه جهانی با اعمال تحریم علیه ایران، منافع زیادی را از دست می‌دهد.

وی افزود: آمریکا و ایران هر دو کشورهایی مستقل هستند، بنابراین اگر آمریکا حق استفاده از برنامه هسته‌ای را دارد، چرا باید با برنامه هسته‌ای ایران مخالفت کند؟ در حقیقت همین استانداردهای دوگانه در سیاست‌های ایالات متحده است که موجب بروز بحران‌های بین‌المللی می‌شود.

عتیق احمد با ابراز مخالفت قاطع خود با تحریم ایران گفت: هر کشوری حق دارد تا کاری را که فکر می‌کند برایش بهتر است انجام دهد، از سوی دیگر وقتی ایران بارها اعلام کرده است که برنامه هسته‌ای این کشور برای اهداف صلح‌آمیز است، پس چرا آمریکا این گفته را باور نمی‌کند؟

وی اظهار داشت: دولت بطور کامل از موضع ایران حمایت می‌کند و اگر زمانی برسد که می‌بایست بین آمریکا و ایران یکی را انتخاب کنیم، قطعا از ایران حمایت خواهیم کرد.

در ادامه وی افزود: اکنون ایران عضو باشگاه هسته‌ای جهان شده است و کل تحریم‌ها علیه این کشور ناعادلانه است.

عتیق احمد همچنین از همه کشورهای اسلامی خواست تا حمایت کامل خود از ایران را نشان دهند تا وارد عصر جدیدی از پیشرفت شوند.

ایران روز شنبه آخرین مرحله از انتقال سوخت به نیروگاه هسته‌ای بوشهر را در حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مقامات ارشد ایران و روسیه آغاز کرد.

نیروگاه اتمی بوشهر می‌بایست سال ۱۹۹۹ تکمیل می‌شد اما فشارهای بیش از حد سیاسی و اقتصادی آمریکا، رژیم‌صهیونیستی و دیگر متحدان آن‌ها موجب تاخیر در ساخت نیروگاه شد.

رآکتور بوشهر تا روز ۲۲ سپتامبر بطور کامل سوخت‌گیری می‌شود و انتظار می‌رود که در اولین مرحله ۵۰۰ مگاوات برق از طریق این نیروگاه تولید شود و در آینده نزدیک نیز این مقدار به هزار مگاوات خواهد رسید.

/ب.