به گزارش افکارنیوز، غلامحسین الهام در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که چرا رییس‌جمهور تا کنون حکم رییس سازمان نظام پزشکی را امضا نکرده است؟ گفت: موضوع در دست ایشان در حال بررسی است. البته آقای رییس‌جمهور قبلا نیز اعلام کرده بودند که انتخابات از نظر قانونی مخدوش است و حرف ایشان مبتنی بر قانون بوده و این انتخابات در شرایطی برگزار شد که اشکال قانونی داشته است.

وی هم‌چنین در مورد اظهارات امروز سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر این‌که حضور رییس‌جمهور در روز گذشته در ستاد انتخابات وزارت کشور غیرقانونی و یک اقدام مجرمانه است، با رد این‌گونه اظهارنظرها گفت: اول این‌که به نظر من در مورد ادبیاتی که در ارتباط با رییس قوه مجریه به کار برده می‌شود باید با احتیاط و دقت بیش‌تری صحبت‌ها منعکس شود و این‌که قبل از بررسی و اثبات یک اقدام در یک محکمه بیاییم و آن اقدام را مجرمانه و غیرقانونی تلقی کنیم درست نیست و در این خصوص باید دقت شود و اگر جایی شائبه حقوقی وجود دارد بگوییم شائبه حقوقی وجود دارد و آن بررسی کنیم.

الهام با بیان این‌که حضور رییس‌جمهور در ستاد انتخابات اشکال قانونی نداشت، گفت: اول این‌که طبق قانون انتخابات، تبلیغات از زمانی آغاز می‌شود که اسامی داوطلبان از سوی شورای نگهبان به صورت رسمی اعلام شده باشد و اکنون این اتفاق نیفتاده است و هنوز اسامی داوطلبان از سوی شورای نگهبان اعلام نشده است.

سخنگوی دولت افزود: در حال حاضر نیز اخبار برخی از کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری از صدا و سیما پخش می‌شود. البته ممکن است برخی را منعکس کند و برخی را منعکس نکند و روش تبعیض‌آمیزی داشته باشد ولی به طور کلی چون زمان تبلیغات نرسیده اشکالی در کار صدا و سیما در ارتباط با پخش اخبار برخی از کاندیداهای ریاست جمهوری وجود ندارد.

وی در ادامه به ماده ۷۶ قانون انتخابات اشاره کرد و گفت: فکر می‌کنم اظهارنظرها بر اساس این ماده صورت گرفته باشد. اگر اشتباه نکنم در این ماده آمده است که مسوولان اجرایی و نظارتی که در امر اجرای انتخابات دخیل هستند حق ندارند له یا علیه نامزدی صحبت کنند ولی باید توجه داشت که رییس‌جمهور در امر انتخابات مسوولیت مستقیمی ندارد و وزیر کشور مسوولیت دارد. گرچه اخیرا می‌گویند وزیر کشور هم مسوولیت ندارد ولی به طور کلی این قانون معطوف به وزیر کشور و ناظران انتخابات است و رییس‌جمهور دخالت مستقیمی در امر انتخابات ندارد و این ماده شامل رییس‌جمهور نمی‌شود.

الهام ادامه داد که ایشان روز گذشته در ستاد انتخابات با ادبیات روشنی اعلام کردند که من اکنون در مرخصی هستم و به عنوان رییس‌جمهور حضور پیدا نکرده‌ام و به عنوان یک شخص حقیقی در این‌جا حضور دارد و به عنوان محمود احمدی‌نژاد به عنوان یک شخص حقیقی اظهارنظر می‌کنم و همان‌طور که می‌دانید شخصیت حقیقی جدا از شخصیت حقوقی است.

وی افزود: همانطور که آقای رییسجمهور گفتند هیچکس نمیتواند اراده خود را به ملت تحمیل کند و این مردم هستند که تصمیم نهایی را میگیرند و انتخاب نهایی را انجام میدهند.