افكار نيوز - آنچه در ذيل ميآيد حاشيههايي است از ديدار برخي از دانشجويان با محمود احمدينژاد رئيس جمهور كه از عصر روز گذشته در سالن شهيد بهشتي نهاد رياست جمهوري برگزار شد. فارس در اين خصوص نوشت:

* روزهای قبل وقتی معلوم شد که رئیس جمهور می‌خواهد با دانشجویان دیدار کند، نحوه دعوت از دانشجویان مورد اعتراض تشکل‌های دانشجویی قرار گرفت. این اعتراض ادامه داشت و تا ساعاتی قبل از برگزاری این دیدار نمایندگان تشکل‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی ضمن اعتراض به گزینشی دعوت کردن افراد به این دیدار اعلام کردند که هیچ یک از نمایندگان آنان در مراسم دیدار با رئیس‌جمهور حضور ندارد.

* پس از اعتراضات دانشجویان، محمدحسن صالحی‌مرام معاون ارتباط و اطلاع‌رسانی رحیم مشایی در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها گفت که برای دیدار دانشجویان با رئیس جمهور گزینشی عمل نشده است و محمدجعفر بهداد معاون امور سیاسی مشایی نیز گفت که توسعه دایره ارتباط با دانشجویان " تدبیر جدید " در نشست با رئیس جمهو‌ر است.

* دعوت‌شدگان از ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه اجازه ورود یافتند و کم کم وارد سالن شهید بهشتی شدند. رئیس جمهور هم در حالی که کامران دانشجو وزیر علوم و سیدمحمد حسینی وزیر ارشاد او را همراهی می‌کردند، ساعت ۱۸:۱۵ وارد محل دیدار با دعوت‌شدگان شد. صالحی‌مرام ‌دقایقی بعد به این جمع پیوست و بهداد هم یکی دو بار در جلسه مشاهده دیده شد. ابوالحسن فقیه رئیس جمعیت هلال احمر اواسط برنامه وارد سالن شد و با راهنمایی مسئولان برگزاری مراسم روی صندلی سمت چپ ‌وزیر علوم نشست.

* مشایی البته در این جلسه غایب بود و غیبتش موجب تعجب برخی حاضرین شده بود؛ یکی از دانشجویان می‌گفت " کم کم به حضور مشایی در همه جلسات و دیدارها عادت کرده بودیم! "

* پسران و داماد احمدی‌نژاد هم در این جلسه حضور داشتند. حنیف‌حسین ستاریان و حسین نوبختی مسئولان نشریات همت و موج اندیشه که با انتقادات گسترده اصولگرایان روبرو بود، از دیگر حاضران بودند. گفته می‌شد مشایی پشت‌پرده انتشار نشریات همت و موج اندیشه است!

* مجری فردی به نام حسن قاسمی بود که گفته شد عضو کانون نخبگان جوان است. مجری ابتدا جمع حاضر را جمعی از دانشجویان و فعالان تشکل‌های دانشجویی معرفی کرد و سپس گفت: حاضرین جوانان دانشجوی فعال در عرصه فرهنگ و انقلاب، تشکل‌های دانشجویی، کانون‌های مساجد، بسیج‌های محلات، هیئات مذهبی و انجمن‌های علمی هستند و سعی شده است جمعی از جوانان که تا به حال نتوانسته‌اند در این جلسات حاضر شوند، انتخاب شوند.
البته مجری هیچ یک از سخنرانان را به عنوان نماینده ‌تشکل‌های دانشجویی، کانون‌های مساجد، بسیج‌های محلات و هیئات مذهبی سخنرانی معرفی نکرد.

* یکی از افرادی که به عنوان دانشجو پشت تریبون قرار گرفت و به عنوان دبیر سابق یک تشکل دانشجویی صحبت کرد، فردی است که بیش از یکسال از فارغ‌التحصیلی وی می‌گذرد.

* حمیدرضا نصیری با عنوان دانشجوی مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت نیز یکی از افرادی بود که پشت تریبون قرار گرفت. وی معتقد بود که کجای مملکت ما اسلامی است؟ از همین روی نصیری معتقد بود که نباید همه جا احکام قطعی اسلامی اجرا شود!

* نصیری درباره مسئله حجاب نیز صحبت کرد. وی معتقد بود مسئولان باید بنشینند و یک برنامه ۱۰ ساله تدوین کنند. نه اینکه بگویند آستین تا اینجا گناه و تا آنجا حلال است. نصیری تأکید می‌کرد که با مسئله حجاب باید فرهنگی برخورد شود، نه با گشت ارشاد. مجری پس از صحبت‌های نصیری خواستار کف مرتب برای سلامتی وی شد!

* سعید جودکی فرد دیگری بود که به عنوان دانشجوی دانشگاه علم و صنعت پشت تریبون قرار گرفت. وی هم در بحثحجاب نظراتی مشابه نصیری ایراد کرد و گفت که گروهی که مدعی اصولگرایی هستند سعی دارند نگاه فرهنگی دولت را فقط به یک نقطه مانند حجاب و عفاف مربوط کنند. وی همچنین گفت که ما به عنوان " دانشجویان " از سیاست و رویکرد فرهنگی دولت حمایت می‌کنیم و واکنش‌ها به برخی نگاه‌های فرهنگی دولت را سیاسی می‌دانیم.

* جودکی همچنین گفت که جریانی به ظاهر همراه اما ضد دولت در روزنامه دولت(روزنامه ایران) شکل گرفته است.

* سید محمد حسین سید غفوری، فرد دیگری بود که پشت تریبون قرار گرفت. وی اعلام کرد که اینجا جای نقد نیست. چون موضوع را نمی‌شود باز کرد، وجه کارشناسی‌اش مشخص نمی‌شود. تعریف هم نمی‌توان کرد چون مانند قتل می‌ماند. وی همچنین به فرهنگ کار جهادی و … اشاره کرد.

* زهیر انصاریان، دیگر مدعوی بود که پشت تریبون قرار گرفت. انصاریان سخنان خود را به اهمیت علوم انسانی و مسائل مطرح درباره این علوم اختصاص داد.

* دیگر مدعویی که پشت تریبون قرار گرفت، سید ابوالفضل عطایی بود که گفت: اگر دولت در بحثحجاب و عفاف اقدامی نکند، نباید انتظار داشت که نهاد دیگری این کار را انجام دهد. عطایی همچنین به ضعف اطلاع‌رسانی در دولت اشاره کرد.

* محمدعلی شجاعی نیز نفر بعدی بود که پشت تریبون قرار گرفت. وی خطاب به احمدی‌نژاد اظهار داشت: شما فرزند ملت هستید. قبلی‌ها فرزند خلفی نبودند. ابتدای انقلاب هم فرزندان خوب ملت زود شهید شدند. یک فرزند در خانواده اگر درس‌خوان باشد و همه‌چیزش خوب باشد اما پدر و مادر به او گیر بدهند، این فرزند دلخور می‌شود و می‌گوید چرا به قبلی‌ها که آنگونه بودند این اندازه گیر ندادید. البته نباید از توقعات زیاد دلگیر باشید. شما باید مظلوم باشید و این مظلومیت را به جان بخرید. من احساسم درباره شما این است که به دلایل مختلف، فشارهای مختلفی به شما وارد می‌شود و در ایده‌آل‌های اجرایی و هدف‌گذاری‌ها با کارشناسان کارنشناس مواجه شدید و احساس کرده‌اید که شما باید سرعت خود را کم کنید و با جامعه پیش بروید. شما باهوش و توانمند هستید.

* راشد مصطفائی که عضو کانون دانشجویی هلال احمر معرفی شد، اظهار داشت: ما را در برنامه‌های دانشجویی تحویل نمی‌گیرند، اما شما محبت کردید و دانشجویان عضو کانون دانشجویی هلال احمر را دعوت کردید. وی سپس به ارائه گزارشی درباره فعالیت‌های این کانون پرداخت.

* زعفرانی دیگر فردی بود که پشت تریبون قرار گرفت و به موضوعاتی نظیر تولید علم، مدیریت علم، بومی شدن محصولات علمی اشاره کرد و پیشنهاد داد تعاونی‌های هسته‌ای تحقیقاتی علمی توسط بدنه دانشجویی کشور تشکیل شود.

* برخلاف همه دیدارهای دانشجویی که انتقاد و اعتراض و مطالبه‌گری جزء لاینفک این دیدارهاست، در این دیدار هیچ یک از سخنرانان از مجموعه دولت انتقاد جدی نکرده و اغلب وقت به تعریف و تمجید گذشت. همچنین با توجه به اینکه در ۲-۳ سال اخیر، انتقاد به مشایی و رحیمی به ترجیع‌بند انتقادات دانشجویان از دولت تبدیل شده، در این دیدار هیچ انتقادی به این دو عضو دولت انجام نشد.

* رئیس‌جمهور ساعت ۱۹:۲۵ پشت تریبون قرار گرفت و با ابراز تأسف از وقت کم جلسه گفت: " بعد از افطار می‌توانید بمانید؟ " که مدعوین با فریاد " بله " پاسخ رئیس‌جمهور را دادند. احمدی‌نژاد ادامه داد: " باید حرف‌های من را گوش بدهید. گوش می‌دهید؟ " که مجدداً همه گفتند: " بله ". احمدی‌نژاد ادامه داد: " وقتی اذان شد، بروید افطار و برگردید برای ادامه جلسه. "

* با فرارسیدن وقت اذان صحبت‌های احمدی‌نژاد به پایان رسید. رئیس‌جمهور خطاب به دانشجویان اعلام کرد که بروید افطار کنید من اینجا منتظر شما هستم.

* پس از پایان افطار و نماز، مسئولان، دعوت شدگان را به داخل جلسه راهنمایی می‌کردند و البته خبرنگاران هم از در دیگر به بیرون هدایت شدند! تا مراسم بعد از افطار بدون حضور خبرنگاران برگزار شود.

/ب.