مشرق نوشت: با توجه به عدم تصویب بودجه سال ۹۰ در مجلس، این سوال پیش می آید که هزینه کلان برگزاری جشن جهانی نوروز از چه محلی تامین شده است.

حمید بقایی رئیس سازمان میراثفرهنگی در ماه های پایانی سال ۸۹ در گفتگویی از هزینه ۳ میلیارد تومانی برای برگزاری جشن جهانی نوروز ۹۰ در تهران خبر داده بود و گفته بود که این هزینه از محل لایحه بودجه سال ۹۰ تامین خواهد شد.

بقایی تاکید کرده بود: " سه‌میلیارد تومان از بودجه‌ی سال آینده‌ی کشور که تحت عنوان کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی است، برای جشن نوروز ۹۰ که هشتم فروردین‌ماه در تهران برگزار می‌شود، پیش‌بینی شده است ".

اما اکنون با توجه به اینکه به دلیل کمبود وقت، بررسی و تصویب بودجه سال ۹۰ تا روزهای پایانی سال ۸۹ در مجلس به پایان نرسید و فقط مبلغی برای هزینه های جاری ۲ ماه اول سال در اختیار دولت قرار گرفت، هزینه میلیاردی جشن جهانی نوروز از چه محلی تامین شده است؟

این نکته را نیز نباید فراموش کرد که بر اساس قانون، دولت فقط می تواند متناسب با همان بودجه سال ۸۹ مبلغی که برای ۲ ماه اول سال در اختیارش قرار گرفته را هزینه کند.

حمید بقایی رئیس سازمان میراثفرهنگی در بخش دیگری از همان مصاحبه که با خبرگزاری ایسنا انجام شده بود، در پاسخ به این سوال که کدام بخش از این جشن، هزینه‌ای حدود سه‌میلیارد تومان نیاز دارد؟ گفته بود: " یک بخش از بودجه برای مهمانانی هزینه می‌شود که به مراسم دعوت شده‌اند شامل هزینه‌های اقامت، جانبی و تشریفات آن‌ها، همچنین بخش دیگری از این اعتبار، هزینه‌ی کارهای فرهنگی و هنری است که قرار است در این حوزه‌ اتفاق بیفتد ".

حمید بقایی برگزاری نمایشگاهها و همایشهای مرتبط با این موضوع را که قرار است در خارج از کشور برپا شود، بخش دیگری دانست که از این اعتبار برای آن استفاده شود و ادامه داد: "علاوه بر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، وزارت ارشاد، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت کشور و وزارت امور خارجه در این موضوع مشارکت دارند".