به گزارش افکارنیوز، هشتم خرداد ماه تهران میزبان نشست دوستان سوریه است. در همین زمینه سید عباس عراقچی سخنگوی دستگاه دیپلماسی در نشست هفتگی با خبرنگاران در «راه‌حل سیاسی و ثبات منطقه‌ای» را شعار این نشست اعلام کرد و گفت که از وزرای خارجه، مقامات و شخصیت‌های بلندپایه و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی برای حضور در این نشست دعوت به عمل آمده و تاکنون استقبال خوبی از این نشست صورت گرفته است.

‌وی این نشست را تلاشی از سوی ایران برای کمک به راه‌های سیاسی در خصوص موضوع سوریه خواند و افزود: ما از ابتدا معتقد بودیم که این بحران هیچ راه‌حل و راهکار نظامی ندارد و باید از طریق راهکارهای سیاسی و برگزاری گفت‌وگوهای ملی بین دولت سوریه و مخالفین به راهکاری عادلانه و مطلوب دست یافت.

تهران پس از ارائه طرح شش ماده‌ای برای حل بحران سوریه اقدام به برگزاری ۲ نشست در تهران و دمشق کرده است.

جمهوری اسلامی ایران همچنین یکی از اعضای فعال گروه چهارجانبه منطقه‌ای ایران، مصر، عربستان سعودی و ترکیه برای حل بحران سوریه بوده است.

در سومین نشست که قرار است چهارشنبه هشتم خرداد ماه در تهران برگزار شود بر ضرورت گفتوگو به عنوان تنها راهحل بحران سوریه و واگذاری هرگونه تصمیم گیری به مردم سوریه بدون هرگونه دخالت خارجی تأکید خواهد شد.