به گزارش افکارنیوز، اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه مدعی شد که گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌یی ایران که روز چهارشنبه منتشر شد نشان می‌دهد که ایران در حال توسعه فعالیت‌های هسته‌یی‌اش است که این نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و شورای حکام آژانس به حساب می‌آید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که این گزارش " نگرانی‌ها درباره ماهیت منحصر صلح‌آمیز برنامه هسته‌یی ایران را تشدید می‌کند ".

سخنگوی اتحادیه اروپا مدعی شد که ایران هم‌چنان از همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تلاش‌هایش برای حل موضوعات باقیمانده از جمله مسایلی که به ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته‌یی ایران اشاره دارند، خودداری می‌کند.

او گفت: به این ترتیب ایران الزامات قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را که در ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۲ تصویب و خواستار همکاری بیش‌تر ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد را نقض می‌کند.

اشتون نمایندگی گروه ۱ + ۵(آمریکا، انگلیس، روسیه، فرانسه، چین و آلمان) را در مذاکرات هسته‌یی با ایران بر عهده دارد.

به گزارش ایسنا، گزارش «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عصر روز چهارشنبه به وقت محلی در اختیار ۳۵ عضو شورای حکام آژانس قرار گرفت.

مدیرکل آژانس گزارش فصلی خود درباره ایران را در ۱۴ صفحه و ۷۲ پاراگراف منتشر کرده است. گزارش آژانس ۱۰ روز قبل از نشست شورای حکام برای بررسی در اختیار ۳۵ عضو این شورا قرار گرفته است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود درباره ایران، بار دیگر بر منحرف نشدن مواد هسته‌یی اعلام شده ایران از مسیر صلح آمیز، تاکید کرد.

آمانو هم‌چنین از ایران می‌خواهد که توافقنامه پادمانی‌اش را کاملا اجرا کند و به سایر وظایفش عمل کند و برای تحقق نتایج ملموس درباره همه مسائل مهم باقیمانده تعامل کند، این امر در قطعنامه‌های الزام‌آور شورای حکام و قطعنامه‌های اجباری شورای امنیت ذکر شده است.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به انتشار گزارش آژانس گفت که گزارش اخیر مدیرکل آژانس سندی اثبات کننده درخصوص موفقیت‌ها و دستاوردهای هسته‌یی کشورمان همسو با نظارت کامل آژانس بشمار می‌رود.

علی‌اصغر سلطانیه افزود: این گزارش، همانند گزارش‌های قبلی است و تنها بخشی از آمار و اطلاعات در آن تغییر کرده است.

وی درباره مهم‌ترین پیام این گزارش گفت: پیام بارز این گزارش این است که آژانس می‌تواند به فعالیت‌های خود در زمینه بازرسی‌ها بدون هیچ مانعی ادامه دهد و هیچ شواهدی از انحراف مواد هسته‌یی و فعالیت‌ها به اهداف نظامی مشاهده نشده و این بسیار مهم است که پس از ۱۰ سال بازرسی‌های مستمر آشکار می‌کند بسیاری از اظهارات و ادعاهای رسانه‌های غربی و یا اندک کشورهای غربی کاملا بی‌اساس است.

او گفت: نکته با اهمیت دیگر این گزارش این است که هر بار پیشرفت‌های بیش‌تری از جمهوری اسلامی ایران را در زمینه هسته‌یی را اذعان می‌کند، آن هم زیر نظر آژانس و در چارچوب اهداف صلح‌آمیز، که مفهوم آن موفقیت، درعین تعهد به معاهدات بین‌المللی است.

سلطانیه گفت: در یک کلام این گزارش به صراحت به همه جهان اعلام میکند که تمام فعالیتهای هستهیی ایران زیر نظر آژانس است و این پیام بسیار سریع و مشخص این گزارش است.