'علي اكبر صالحي ' كه روز پنجشنبه در يك شبكه تلويزيوني به مناسبت هفته دولت سخن مي گفت، اظهار داشت: ما به روسيه پيشنهاد ايجاد كنسرسيومي، تحت ليسانس اين كشور را داده ايم تا بخشي از كارها در روسيه و بخشي از كارها در ايران انجام شود كه مسكو در حال بررسي اين پيشنهاد است.
معاون رییس جمهوری درباره ضرورت غنی سازی در ایران اظهار داشت: ما باید به دنیا، توانمندی های بالقوه و بالفعل خود در تولید اورانیوم و تبدیل آن به مجتمع سوخت هسته ای را نشان دهیم چرا که آن وقت، در بحثتجارت بین المللی، مساله تامین سوخت راحت می شود.
صالحی در عین حال تاکید کرد ' ما قصد نداریم سوخت تمام نیروگاههایمان را در داخل تولید کنیم. '
رییس سازمان انرژی اتمی همچنین درباره تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران گفت: ما تاکنون حدود ۲۵ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید کرده ایم که در تلاش هستیم اولین مجتمع صفحه سوخت هسته ای را شهریور ماه سال ۱۳۹۰ تولید کنیم.
معاون رییس جمهوری درباره آخرین وضعیت نیروگاه اتمی بوشهر نیز اظهار داشت: امیدواریم اواخر شهریور ماه جاری، تزریق سوخت به قلب راکتور آغاز و اواخر مهر ماه سر راکتور بسته شود.
وی اضافه کرد: فرایند راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر، درست در زمانی که اوج تحریم ها، فشارها و سختی هاست، آغاز شده است و ما شاهد راه اندازی بزرگترین نماد صنعت هسته ای ایران هستیم که این، به تعبیری مبارزه ای بین آسمانیان و زمینی هاست.
فرایند راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر از ۳۰ مرداد ماه آغاز شد که سوخت اصلی نیروگاه برای بار گذاری در قلب راکتور به ساختمان اصلی نیروگاه منتقل شده است تا در استخر سوخت نگهداری شود و پس از بازبینی های فنی در قلب راکتور قرار گیرد.
صالحی در بخش دیگری از سخنانش، سه اصل مهم در آژانس بین المللی انژری اتمی را ' ایمنی '، ' پادمان ' و ' کمک های فنی به کشورهای عضو آژانس برای ارتقای فناوری هسته ای ' بیان کرد و گفت: اکنون انتقاد و اشکالی که به آژانس وارد است، این است که بین این سه اصل توازن وجود ندارد و این نهاد بین المللی به موضوع پادمان بیش از دو اصل دیگر پرداخته است.
رییس سازمان انرژی اتمی افزود: الان محدودیت های در استفاده از کمک های فنی آژانس به کشورهای عضو این نهاد ایجاد کرده اند که ما اعتراض کرده ایم.
صالحی اضافه کرد: مثلا بحثایمنی نیروگاهها، مساله ای بین المللی است. لذا اگر بخواهیم از تجارب سایر کشور استفاده کنیم، آژانس باید ' تسهیل کننده ' باشد نه ' سد ایجاد کننده '.
صالحی همچنین معاهده ان. پی. تی را ' تبعیض آمیز ' خواند و افزود: در این معاهده نیز آژانس بین المللی انرژی اتمی، بخش تعهد سپردن کشورهای فاقد سلاح هسته ای برای حرکت نکردن به سمت اینگونه سلاح ها را بسیار تقویت کرده اما بخش خلع سلاح را عملا مسکوت گذاشته است.
معاون رییس جمهوری در پاسخ به سووال دیگری درباره بیانیه سعدآباد نیز گفت: غربی ها همیشه یکسری بهانه از جمله مساله حقوق بشر، دمکراسی یا سلاح های کشتار جمعی برای فشار به کشورهای دیگر دارند و از آنجا که جمهوری اسلامی ایران در مدار سیاست های ترسیم شده بین المللی آنها حرکت نکرده است، به بهانه واهی مشغول بودن ایران به فعالیت های سری که اصلا مبنای حقوقی و فنی ندارد، پرونده هسته ای را تشکیل دادند.
وی افزود: موضعگیری های ایران از جمله در موضوع فلسطین که منطقی، توام با استدلال و به منظور حمایت از مردم مظلوم فلسطین بوده است، به مذاق غرب خوش نمی آید. بنابراین، آنها پرونده ای مصنوعی و ساختگی را برای ایران درست کردند که می خواستند در همان سال ۲۰۰۲ میلادی، آن را به شورای امنیت سازمان ملل ببرند.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد آنها داشتند اجماع جهانی علیه ما ایجاد می کردند که جمهوری اسلامی ایران با هوشمندی سیاسی، بحثمذاکره با آلمان، انگلیس و فرانسه را آن زمان مطرح کرد.
صالحی گفت: در واقع، در آن زمان با این کار، اجماع جهانی را شکستیم. در مذاکرات سعدآباد، از سوی غرب مطرح شد که اگر شما - ایران - شش ماه تعلیق کنید، دیوار بی اعتمادی را برمی داریم. شش ماه گذشت اما دیدیم که غرب همچنان بهانه تراشی می کند تا اینکه قبل از دولت نهم، مقام معظم رهبری فرمودند، تعلیق را متوقف کنید چون غرب به پیمان هایش متعهد نیست.
وی اضافه کرد: ‌بحمد الله تاکنون هر آنها فشارها را بیشتر کرده اند، ما بیشتر پیشرفت کرده ایم و این از الطاف الهی است.
معاون رییس جمهوری درباره پرونده ' حسین موسویان ' نیز اظهار داشت: ' خیلی در جزییات قضیه نیستم. اینها مسایلی است که اظهارنظر درباره آن نیاز به اطلاعات کافی و وافی دارد تا صحبت بر مبنای حق و مستندات باشد. '
صالحی اضافه کردک‌ ' زمانی، انسان نظرات شخصی دارد که محترم نیز هست اما وقتی مراجع ذیصلاح ورود می کنند، ابراز نظرات شخصی جایی ندارد و ممکن است اشکال ایجاد کند. '