شنيدهها حاكي از اين است كه در يك ماه گذشته تعداد زيادي پرونده جيب بري به كلانتريها ارجاع شده كه در آنها مالباختگان اظهار داشتهاند كه ظرف كمتر از يك ساعت از ربوده شدن كيف و مداركشان، كارتهاي بانكي آنها خالي شده است.
این در حالی است که اکثر این افراد اظهار داشته‌اند که شماره رمز کارت خود را روی کارت یا جای دیگری ننوشته بودند.
بر اساس استعلام‌هایی که از بانک‌های صادر کننده‌ی این کارت‌ها صورت گرفته، مشخص شده که سارقین بدون سعی و خطا و در اولین باری که رمز کارت را وارد نموده‌اند، توانسته‌اند وارد سیستم بانکی شوند.
بر این اساس به نظر می‌رسد که شبکه بانکی کشور هک شده و این سارقین به شماره رمز تمامی کارت‌های عضو شتاب دسترسی دارند. در این حالت تعویض رمز کارت توسط صاحب کارت نیز نمی‌تواند جلوی سرقت را بگیرد. زیرا شبکه سارقین به رمز جدید نیز دست خواهند یافت.
بر اساس گزارش‌های رسیده از کلانتری‌ها، سارقین پس از سرقت کارت‌های بانکی مقداری از موجودی را نقدا از عابربانک‌ها دریافت می‌کنند و پس از مشخص شدن موجودی کارت با مراجعه به مغازه‌های طلافروشی اقدام به خرید طلا می‌نمایند تا بدین شکل هیچ اثری از خود به جای نگذارند.
با توجه به اینکه سقف برداشت روزانه از کارت‌های شتاب ۵ میلیون تومان در روز است، سارقین در همان ساعات اولیه می‌توانند این موجودی را از کارت برداشت نمایند. و در صورتی که صاحب کارت متوجه سرقت کارت خود شود احتمالا پیش از آنکه بتواند کارت خود را مسدود نماید، تمامی موجودی وی از کارتش برداشت شده است.
با توجه به شکایات رسیده در این خصوص، عموم مردم باید تا مشخص شدن نتیجه‌ی این پرونده مراقبت‌های بیشتری را از کارت‌های بانکی خود داشته باشند و در صورت مفقود شدن کارتشان، بلافاصله کارت خود را مسدود نمایند.

/ب+