گروه سیاسی:

به گزارش روزنامه لس آنجلس تایمز طرح آمریکا برای انتقال اعضای گروه مجاهدین خلق از عراق به دلیل مقاومت رهبران این گروه با موانع متعددی روبرو شده است. بنا به گزارش این روزنامه، دولت عراق در تلاش است تا از اعضای این گروه محافظت کند.

به گزارشافکارنیوز، تلاش های دهه گذشته به هدف یافتن کشور جدیدی برای اقامت فرقه رجوی، تنها چند روز پس از آغاز انتقال تعدادی از اعضای این سازمان تروریستی به کشورهای اروپایی با موانع جدی روبرو شده است.

این در حالیست که چهارده عضو سازمان مجاهدین خلق روز ۱۵ مه از حومه بغداد به آلبانی پرواز کردند. این اولین گروه از ۳۱۰۰ عضو مجاهدین خلق بوده اند که در طی سه دهه گذشته در اردوگاه اشرف در عراق اقامت داشته اند.

رجوی مانع اصلی خروج منافقین از عراق
در حالیکه تا چندماه پیش تلاش های زیادی برای خروج منافقین از عراق انجام شده بود و کادر رهبری این گروهک تروریستی هم کم و بیش از این تلاش ها حمایت می کرد اما اکنون سرکرده آنها، مسعود رجوی در برابر هرگونه خروج از عراق به شدت مقاومت می کند. بثجونز، دستیار معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده در امور خاور میانه نیز به این موضوع اعتراف کرده است. وی روز چهارشنبه به کنگره گفت با وجود خطراتی که جان اعضای مجاهدین خلق در عراق را تهدید می کند رهبری این سازمان برای خروج نیروهای خود از این کشور همکاری نمی‌کند.

وی خطاب به اعضای کمیته فرعی امور خارجه کنگره گفت با وجودی که مقامات ایالات متحده برای متقاعد کردن رهبری این گروه برای همکاری در زمینه خروج(اعضای مجاهدین) نهایت تلاش خود را به کار برده اند اما " تعداد بسیار اندکی اجازه یافته اند تا از عراق خارج شوند ".

مقامات سازمان ملل متحد از سال ۲۰۰۳ تاکنون در تلاش بوده اند تا اعضای این فرقه تروریستی را از عراق خارج و در کشور دیگری اسکان دهند دلیل بیشتر این تلاش ها این است که گروهک رجوی با سابقه سیاهی که از دوران صدام حسین برای مردم عراق به یادگار گذاشته اکنون مورد نفرت دولت و مردم این کشور قرار گرفته است.

روزنامه لس آنجلس تایمز می نویسد " با وجودی که رهبران مجاهدین خلق برای خروج از اردوگاه اشرف واقع در استان دیالی با مقامات عراق و سازمان ملل متحد توافق نامه امضا کردند اما به نظر می رسد رهبری این سازمان برای خروج اعضای خود از عراق تردید دارد. " این روزنامه به نقل از دیپلمات ها گزارش می دهد ظاهراً رهبران مجاهدین ترجیح می دهند در عراق بمانند و به تلاش های خود برای سرنگونی دولت ایران ادامه دهند.

چرا رجوی برای عدم خروج از عراق پافشاری می کند؟
درحالیکه پیش از این ۱۵نفر از اعضای منافقین از عراق خارج شده اند که هم اکنون مسعود رجوی در برابر هرگونه خروج مقاومت می کند. تعداد افرادی که از کمپ اشرف فرار می کنند روزانه در حال افزایش است. با اینکه رجوی‌ها در طی چند سال تلاش توانستند ارتباط اعضای گروهک خود را با دنیای بیرون قطع کنند اما اکنون با تعداد زیادی از کسانی روبرو هستند که برای فرار از اشرف لحظه شماری می کنند. با انتقال کمپ اشرف از عراق به لیبرتی تعداد بیشتری از افراد از این گروهک جدا خواهند شد.

از سوی دیگر منافقین در حالی چندین سال را در عراق با حاکمیت مسعود رجوی، سرکرده این گروهک تروریستی گذراندند که که با انتقال اعضای این گروهک به کمپ لیبرتی کنترل اوضاع از دست وی خارج شده و تنها سازمان ملل و دولت آلبانی خواهند بود که بر این گروهک نظارت می کند. در واقع انتقال گروهک منافقین به لیبرتی سوت پایانی است بر سرکردگی و حکومت رجوی‌ها بر اعضای این گروه.
حامد فتاحی، مجید جواهریان، جلال صادقی، نسترن رستگارپور، شهرام منظم، جمشید فراشی، بابک شجاری، مهدی سلیمانی، سمانه منفرد، محسن کاوند، بهرام فراشی، شکرالله صادقلو، حنیف درودیان و موسی جابری فر کسانی هستند که از اشرف به لیبرتی در آلبانی رفته اند.

لس انجلس تایمز نیز به این موضوع اعتراف می کند و می نویسد: " رهبری این گروه در پاریس ظاهراٌ به اعضای زیردست خود که تحت کنترل شدید و جدی آن ها فعالیت می کنند اجازه نمی دهد تا با سازمان ملل همکاری و در روند انتخاب اعضای گروه و اسکان مجدد آن ها در کشورهای دیگر به مقامات این سازمان کمک کنند ".

در شرایطی که رهبری مجاهدین خلق سال های طولانی در برابر خروج از اردوگاه اشرف مقاومت کرده بود اما در نهایت انتقال بیشتر ساکنان اشرف به یک اردوگاه موقتی در ماه سپتامبر آغاز شد. " حدود صد نفر از این اعضا که مصمم بودند به مبارزه خود ادامه دهند و بر این عقیده اند که قدرت های جهانی به آن ها خیانت کرده اند، هنوز در اشرف اقامت دارند. "

مقامات سازمان ملل و دولتمردان آمریکا معتقدند اعضای این گروه به دلیل مواضع خصومت آمیز چندین گروه عراقی در قبال این سازمان باید عراق را در اسرع وقت ترک کنند، آن ها همچنین می گویند صبر دولت عراق که مسئولیت محافظت از آن ها را به عهده دارد نیز لبریز شده است.
قرار است فقط حدود دویست تن از اعضای مجاهدین خلق در آلبانی اسکان بیابند. مقامات سازمان ملل و ایالات متحده می گویند به دلیل پیشینه فعالیت های یک گروه مسلح که پیش از این از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۲ در فهرست گروه های تروریستی ایالات متحده قرار داشت، هیچ کشوری همه آن ها را نخواهد پذیرفت.

منافقین بازنده نهایی بازی خواهند بود
همچنین گفته می شود این سازمان با فکر اینکه شاید دوباره دورانی درعراق برسد که با ایران سازش نداشته باشد و شاید جرقه جنگی دوباره بین ایران وعراق موقعیت سازمان را در عراق تثبیت کند، یا اینکه درعراق دوباره حزب بعثبه قدرت برسد، یا به هر حال بین امریکا و ایران جنگی در بگیرد تا سازمان از سوی امریکا مورد استفاده قرار بگیرد، بر ماندن در عراق پافشاری می کنند.
اگر تحلیل سازمان این باشد بنظر می رسد که درهرسه گزینه بازنده اصلی خودش می باشد، چرا؟

اگردرعراق دولتی سر کار باشد که با ایران رابطه خوب نداشته باشد حتی اگر مانند صدام سودای خاک ایران را در سر داشته باشد عراق به دلیل شرایط داخلی خود توان ایستادگی در برابر ایران را ندارد.

همچنین با فرض محال اگر قرار باشد که بعثی ها درعراق با حکومت فعلی درگیر شوند به طور قطع اولین کسانی که درعراق بطور کل نابود خواهند شد همین منافقین هستند، زیرا سربازان سالخورده و فاقد روحیه گروهک رجوی که سال‌ها است به امیدی واهی در اردوگاهی نظامی در تبعید به سر می‌برند در همان نخستین حملات به طور کامل از میان خواهند رفت.

و در آخر اگر بین ایران و امریکا هم جنگی رخ بدهد که هرگز چنین نخواهد شد مجاهدین در این میان تنها به عنوان طعمه برای نیروهای امریکائی کابرد دارند.