به گزارش افکارنیوز، ‌ فاطمه و یاسر هاشمی یک ماه پیش در مراسم اعلام نامزدی حسن روحانی حضور داشتند اما ثبت‌نام هاشمی در یک ربع آخر مانده به پایان وقت ثبت‌نام نامزدها، تکلیف نامزدی حسن روحانی را به محاق برد. با این حال و در پی عدم احراز صلاحیت هاشمی، به نظر می‌رسد وی به حمایت از روحانی تمایل دارد. دراین‌باره قائم‌مقام ستاد انتخاباتی حسن روحانی از جزئیات دیدار این نامزد انتخابات با هاشمی رفسنجانی خبر داد و به خبرگزاری مهر گفت: آنچه بنده از این دیدار نقل می‌کنم براساس آن چیزی است که آقای روحانی برای بنده و اعضای ستاد نقل کرده است
ترکان افزود: روحانی به دیدار آقای هاشمی رفته و ایشان تاکید کرده‌اند که رئیس مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام باید تا پایان رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری با قدرت در عرصه حضور داشته باشد.
وی تصریح کرد: آقای هاشمی خطاب به روحانی گفته است که شما با قدرت به فعالیت خود در انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه دهید و بنده هم به موقع دراین‌باره اقدام خواهم کرد.
محمد نعمت‌زاده رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی نیز درباره آخرین توصیه هاشمی به روحانی گفت: روز گذشته آقای روحانی با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ملاقات داشت و ایشان خواستار دوری از فضای گله‌گذاری و تخریب‌ها شد.
وی افزود: آقای هاشمی خطاب به روحانی گفته که شما با قدرت به فعالیت خود در انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه دهید و بنده هم به موقع دراین‌باره اقدام خواهم کرد.
این اظهارات در حالی است که پیش از این محمد هاشمی رئیس دفتر هاشمی و مجید انصاری از اعضای ستاد انتخاباتی وی اعلام کرده بودند اصلاح‌طلبان پس از عدم احراز صلاحیت هاشمی نامزدی در انتخابات ندارند.
از سوی دیگر هنوز خاتمی و طیف اصلاح‌طلبان نزدیک به وی موضع روشنی اتخاذ نکرده‌اند. خاتمی که با زیرکی از نامزدی شانه‌ خالی کرده و به تعبیر برخی محافل اصلاح‌طلب هاشمی را به میدان هل داده، چند‌بار با عارف ملاقات کرده اما حاضر نشده از معاون اول خود در دولت اصلاحات به طور علنی حمایت کند. طیف مجمع روحانیون و حزب مشارکت چندان دل‌خوشی از روحانی ندارند و از عارف نیز به خاطر شکستن قرق تحریم انتخابات و اعلام نامزدی مستقل ناراحتند. آنها در عین حال یک‌بار در انتخابات ۱۵ماه پیش مجلس، گزینه تحریم را تجربه کرده‌اند که سودی در پی نداشت اما همسویی این طیف با جبهه ضدانقلاب و اپوزیسیون را آشکارتر کرد.
در همين حال گفته ميشود روحاني و عارف به طور جداگانه با هاشمي ملاقات کردهاند.