به گزارش افکارنیوز، حجت الاسلام حسن روحانی که در گفت و گوی ویژه خبری سخن می گفت درباره مذاکرات هسته ای در دوران مسئولیت خود گفت: ما فن آوری هسته ای را کامل کردیم. ما فن آوری هسته ای را متوقف کردیم؟! ما که می گوییم یعنی نظام و رهبری نه حسن روحانی. این همان بود که ۱۲ روز بعد از مذاکرات تهران فرمودند در این مذاکرات توطئه آمریکا و اسرائیل شکسته شد.

روحانی با اشاره به دوره مسئولیتش به عنوان دبیرشورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه سیاست ما در آن ۲۲ ماه تحت نظارت رهبری که نماینده ایشان در شورای عالی امنیت ملی بودم این بود که تهدیدها را دفع کنیم و توطئه آمریکا را بشکنیم افزود: آمریکا می‌خواست پرونده ما را به شورای امنیت ببرد. آمریکا این را تا پشت درب نیویورک هم برد؛ تا ماده ۱۸ برد. ماده ۱۹ یعنی شورای امنیت. ما نمی خواستیم کشور دچار جنگ و تحریم شود. آمریکا می خواست بلای لیبی را سر ما بیاورد.

وی با اشاره به اینکه «ما دنبال این بودیم که فناوری کامل شود» گفت: آن روز که ۳ وزیر آمدند تنها ۱۰ سانتریفیوژ می‌چرخید، کیک زرد نداشتیم. ما می خواستیم آن تهدید را تبدیل به فرصت کنیم. آنها می خواستند بگویند ایران دنبال بمب است. ما می خواستیم بگوییم آمریکا دروغ می‌گوید. با ارشادات رهبری توانستیم.

حجت الاسلام حسن روحانی با اشاره به مذاکرات تهران گفت: آقای فیشر آمد به تهران و گفت ما قول دادیم که نمی گذاریم پرونده به شورای امنیت برود. انگلیس و فرانسه قول دادند از حق وتو استفاده می‌کنند. این آن است که می گویم باید تهدید به فرصت تبدیل شود.

دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی با اشاره به منتشر شدن خاطرات رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: البرادعی می گوید سه وزیر اروپایی به من گفتند ما سپر انسانی شدیم در برابر آمریکا که به ایران کاری نکند.
وی تصریح کرد: من نمی خواهم بگویم از آمریکا می ترسیم، اما تا جایی[که میتوانیم] نباید بگذاریم جنگ بشود. البته اگر جنگ شود می جنگیم. من همان طلبه‌ای هستم که در جنگ نقش داشتم.

روحانی اظهارداشت: صلح آمیز بودن فعالی های هسته‌ای را با حضور آمریکا ثابت کردیم. شورای حکام در ۱۳۸۳ تصویب کرد فعالیت ایران صلح آمیز است؛ این یعنی شکست آمریکا. همان چیزی است که خانم رایس می‌گوید ما می خواستیم ایران را منزوی کنیم اما آنها ما را منزوی کردند.

وی با بیان اینکه امروز باید تلاش بیشتری کنیم که پرونده از شورای امنیت خارج شود افزود: این تحریم‌ها ظلم است. ما آن زمان با وزرا مذاکره کردیم. کم کم رفتیم با روسا یعنی شیراک مذاکره کردیم. امروز یک ایران سطحش بالاست مابقی ۵ + ۱ در سطح مدیر کل حاضر می‌شوند. ما در این نبرد با همت بلند و با وحدت ملت وتدبیر این کار را خواهیم کرد.

روحانی در پاسخ به اینکه برخی می‌گویند در قرارداد سعدآباد همه چیز متوقف شد. چقدر دولت تدبیر انتقاد پذیر است؟ اظهارداشت: این حرف دروغ است؛ این‌ها مال بی سوادهاست! شاید کسی که در گوشی به شما می‌گوید بی سواد است. بیانیه تهران است نه قرارداد!
وی تصریح کرد: ما مذاکره تهران را در مهر ۸۲ انجام دادیم. می دانید یو سی اف در سال ۸۳ افتتاح شد؟! کیک زرد می دانید کی درآمد؟! زمستان ۸۳. ما متوقف کردیم؟! ما کامل کردیم! نه اینکه من، دانشمندان ما این کار را کردند.
دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: «ما» که می گویم یعنی نظام و رهبری. ۱۲ روز بعد از مذاکرات تهران رهبری فرمودند در این مذاکرات توطئه آمریکا و اسراییل شکسته شد. اگر بخواهید عین عبارت رهبری را هم می خوانم. این همان بد اخلاقی هاست که می گویم. این صدا و سیما شما انقدر این بد اخلاقی ها را گفته است شما هم باور کرده‌اید. روزی که من پرونده را ترک می‌کردم ۱۷۰۰ سانتریفیوژ آماده داشتیم.