به گزارش افکارنیوز، علی عبداللهی معاون امنیتی وزارت کشور در حاشیه نشست امروز وزیر کشور با استانداران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه وزارت کشور مسئول امنیت انتخابات است، گفت: شورای امنیت کشور که همه دستگاه های امنیتی، انتظامی، نظامی، اطلاعاتی و قضایی عضو آن هستند در واقع با مشورت و همفکری همه دستگاه ها امنیت انتخابات را برگزار خواهند کرد.

وی با بیان اینکه بحثامنیت انتخابات بحثی نیست که با شروع ثبت نام و طرح ریزی انتخابات آغاز شود، افزود: از مدت ها قبل امنیت انتخابات برنامه ریزی کرده ایم و پیش بینی های لازم برای پیشگیری ها انجام شده است تا چنانچه مواردی پیش آید اقدامات و تصمیمات لازم اتخاذ شود.

معاون امنیتی وزارت کشور با بیان اینکه تلاش جامعه امنیتی این است که هزینه های امنیتی در جامعه را کاهش دهند، ادامه داد: در فتنه ۸۸ هزینه های زیادی به کشور تحمیل شد، لذا با توجه به تجربیات دوره های گذشته با یک برنامه ریزی دقیق از تکرار چنین اتفاقاتی جلوگیری خواهیم کرد.

عبداللهی با بیان اینکه برای کنترل مرزها در زمان انتخابات نیز اقدامات لازم صورت گرفته است، تصریح کرد: استقرار نیرو، تقویت، تجهیزات و کنترل گلوگاه های مرزی از جمله اقداماتی است که در این زمینه انجام گرفته است.

وی افزود: اگر لازم باشد بعضی از مرزها را در ایام انتخابات می بندیم همچنان که این موضوع در دوره‌های گذشته هم عرف بوده و در زمان اجلاس غیرمتعهدها هم برخی از مرزها بسته شد، اما اینبار این موضوع را با مقامات وزارت امور خارجه زودتر هماهنگ کردیم تا اقدامات لازم با دیگر کشورها در این خصوص انجام گیرد.

معاون امنیتی وزارت کشور همچنین با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه امنیت داخلی گفت: با تجربه ای که نیروی انتظامی کسب کرده و جلسات متعددی که ما با ناجا داشتیم همه برنامه ها و اقدامات لازم مرور شده و برای کنترل امنیت داخلی کشور نیز مشکلی نخواهیم داشت.

عبداللهی خاطر نشان کرد: ما همچنین جلسات مستمری با معاونین سیاسی و امنیتی استانداران سراسر کشور داریم تا تمهیدات لازم را پیگیری و اتفاقات صورت گرفته را رصد کنیم.

وی با بیان اینکه تاکنون هیچ مشکلی در امنیت انتخابات وجود نداشته است، گفت: انشاءالله تا روز انتخابات نیز با مشکلی مواجه نخواهیم شد.

معاون امنیتی وزارت کشور همچنین در پاسخ به این سوال که چرا در روز اعلام اسامی احراز صلاحیت‌شدگان انتخابات ریاست جمهوری نیروهای امنیتی و نظامی در سراسر شهر دیده می شدند، گفت: اقداماتی که ما انجام می دهیم بخشی از آن بر مبنای اطلاعات و بخشی دیگر از آن بر مبنای احتمالات است و بر اساس تجربیاتی که داریم پیش بینی کرده بودیم که ممکن است برخی اقدامات صورت گیرد لذا نیروها در سطح شهر مستقر شدند.

عبداللهی تصریح کرد: روز اعلام اسامی کاندیداها با روز مانور نیروی انتظامی نیز مصادف شده بود و اکثر نیروهای امنیتی برای مانور نیروی انتظامی بودند.