به گزارش افکارنیوز، دیروز را باید روز رایزنی های جدی کاندیداهای ۲ جناح اصلی حاضر در انتخابات نامید. صبح دیروز با خبر دیدارهای جداگانه «محمدرضاعارف» و «حسن روحانی» با آیت ا… «هاشمی رفسنجانی» آغاز شد. دیدارهایی که عصر یکشنبه و به فاصله یک ساعت از هم در دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شده است. دیداری که خبرش شاید داغ ترین خبر مربوط به این جریان در روزهای پس از اعلام صلاحیت ها باشد. از این دیدار البته جزئیاتی نیز منتشر شده است و رئیس ستاد انتخاباتی روحانی پس از این دیدار و در مقابل احتمال اجماع او با عارف از جدی بودن روحانی برای حضور در عرصه انتخابات سخن گفته است: «حسن روحانی تا آخر در صحنه حضور خواهد داشت». در مقابل سخنگوی «عارف» هم از جدی بودن حضور این نامزد انتخابات در عرصه رقابت سخن گفته و تصریح کرده که در دیدار آیت ا… هاشمی درباره حمایت وی از عارف بحثی نشده است. از سوی دیگر عصر دیروز دیدار مهم دیگری هم در تهران برگزار شد. دیداری که ممکن است جزئیات آن تاثیر بسزایی در ائتلاف ۱ + ۲ داشته باشد. این جلسه آنقدر مهم بود که قالیباف خود را از زنجان به تهران برساند و به همراه ولایتی و حدادعادل به دیدار آیت ا… مهدوی کنی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز تهران بروند. دیداری که دبیر ائتلاف پیشرفت درباره جزئیاتش گفت: «اعضای ائتلاف سه گانه ضمن بررسی آرایش سیاسی صحنه انتخابات و با احترام به اصول مورد توافق اولیه و نیز تاکید بزرگان روحانیت، برای ادامه فعالیت در رقابت های انتخاباتی به تصمیم مشترک رسیدند.» دیروز آیت ا… مصباح یزدی هم در مورد جلیلی گفت: به نظر می رسد که آقای سعید جلیلی در اصول و مبانی ضعف ندارد و در مواردی مانند پایبندی به دین، عشق به ولایت، جدیت در اجرای احکام و اهتمام به ارزش های اسلامی، بیش از حد نصاب را دارد. امروز هم جلیلی به قم می رود تا با آیت ا… مصباح یزدی دیدار کند. در میان اخبار انتخاباتی کاندیداها که هر روز داغ تر می شود، حضور آن ها در برنامه های تلویزیونی در رسانه ها مورد توجه قرار گرفته است. برنامه هایی که البته خودشان هم گاهی حاشیه ساز شده اند. البته برخی کاندیداها هم دیروز را در ستادهای خود گذراندند و به ساماندهی امور و تنظیم برنامه ها پرداختند.

جلسات محسن رضایی با اعضای ستاد انتخاباتی مرکزی خود

محسن رضایی هم که سفرها و نشست های خود را از مدت ها پیش آغاز کرده است، دیروز را در ستاد مرکزی انتخاباتی خود گذراند و جلسات هماهنگی برگزار کرد. پایگاه اطلاع رسانی رضایی دیروز خبر داد که اولین جلسه رضایی مربوط به کمیته اقتصادی ستاد مرکزی بوده است. همچنین این پایگاه خبری از تشکیل جلسه کمیته عالی هنر با حضور رضایی و شرکت وی در حلقه نخبگان و نمایندگان دانشجویی خبرداد و نوشت که طی روزهای اخیر ۸۲ تن از نمایندگان مجلس به صورت فردی و گروهی با دکتر رضایی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دیدار و گفتگو کرده اند. از ستاد وی همچنین خبر رسید که او امروز ساعت ۱۰:۳۰ در بازار تهران کنفرانس خبری برگزار می کند. همچنین آنطور که تسنیم نوشته، اولین مستند تبلیغاتی که از تلویزیون پخش خواهد شد مختص محسن رضایی است که ساخت آن بر عهده ۴۰ فیلمساز با عنوان جنبش بزرگ فیلمسازان قرار دارد.

فعال شدن ستادهای ولایتی در تمام استان ها

علی اکبر ولایتی هم که یکشنبه شب به گفت و گوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما رفته بود واعلام کرده بود که به نفع هیچکس کنار نمی کشد، عصر دیروز به اتفاق سایر اعضای ائتلاف پیشرفت یعنی قالیباف و حدادعادل به دیدار آیت ا… مهدوی کنی رفت. روز یکشنبه برخی منابع از احتمال حضور آیت ا… یزدی در این جلسه خبردادند، اما روز گذشته در تأیید این مسئله خبری منتشر نشد.

خاموشی: اعضای ائتلاف سه گانه برای ادامه فعالیت به تصمیم مشترک رسیدند

پس از این جلسه سید مهدی خاموشی دبیر ائتلاف پیشرفت به تسنیم گفت: اعضای ائتلاف سه گانه ضمن بررسی آرایش سیاسی صحنه انتخابات و با احترام به اصول مورد توافق اولیه و نیز تاکید بزرگان روحانیت، برای ادامه فعالیت در رقابت های انتخاباتی به تصمیم مشترک رسیدند. وی البته تصریح کرد که سه عضو ائتلاف با حفظ مبانی اصولگرایی و تاکید بر «مشروعیت، مقبولیت و کارآمدی» به عنوان اصول اولیه و مشترک ائتلاف، طی جلساتی متعدد و نهایتا در جلسه روز دوشنبه(ششم خرداد) که با بزرگان روحانیت برگزار شد؛ به این نتیجه رسیدند که پیروزی ائتلاف در گرو حضور اعضای آن در صحنه است. دبیر ائتلاف سه گانه اصولگرایان اظهارکرد: اعضای ائتلاف با احترام و صمیمیت کامل به این تصمیم مشترک رسیدند و همکاری و تعامل خود را بیش از پیش استمرار بخشیده و پس از پیروزی در انتخابات نیز آن را ادامه خواهند داد. فارس هم از این جلسه خبردادکه حجج اسلام حسن نظری شاهرودی، سید محمد غروی ومحمود رضا جمشیدی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و حجت الاسلام علی ابراهیمی رئیس دفتر این جامعه در این نشست حاضر بودند. همچنین حجج اسلام سید رضا تقوی، مروی، مصباحی مقدم، مصطفی پور محمدی وناصحی هم به عنوان نمایندگان جامعه روحانیت مبارز در جلسه حضور داشتند. دیروز یکی از مشاوران دکتر ولایتی هم از رونق گرفتن فعالیت های ستادهای وی در استان ها خبرداد. سید شریف حسینی به تسنیم گفته که فعالیت ستادهای ولایتی در تمام استان ها آغاز شده و ستادها در کل کشور فعال هستند. او درباره فیلم تبلیغاتی ولایتی نیز گفته است که این فیلم تقریباً آماده شده و با توجه به زمان مشخص شده برای ارائه به صدا و سیما، طبق برنامه تحویل داده خواهد شد حجت الاسلام جعفر شجونی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و جامعه روحانیت مبارز دیروز در گفت وگو با تسنیم، در خصوص نامزد مورد حمایت حزب موتلفه در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: موتلفه به کاندیداتوری ولایتی تمایل دارد و بنابراین در انتخابات از وی حمایت خواهد کرد. پایگاه اطلاع رسانی ولایتی هم نوشت که نشست سفرا، کارداران و دیپلمات های وزارت امور خارجه در حمایت از علی اکبر ولایتی برگزار شد. دیروز خبر رسید که در جلسه شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین، علی اکبر ولایتی به عنوان نامزد نهایی این تشکل انتخاب شد. هرچند روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین با تکذیب حمایت از یک کاندیدای خاص اعلام کرد: جامعه اسلامی مهندسین از نظر جبهه پیروان و جامعتین پیروی و حمایت کامل را خواهد نمود؛ این بیانیه را مهر منتشر کرده است.

جلسات قالیباف با نمایندگان مجلس

محمدباقر قالیباف دیگر عضو ائتلاف پیشرفت که سفرهای فشرده انتخاباتی او این روزها انجام می شود شب گذشته از زنجان به تهران برگشت تا در قالب ائتلاف ۱ + ۲ به دیدار آیت ا…مهدوی کنی برود. در عین حال کمال الدین پیرموذن نماینده مجلس به تسنیم گفته که بین ۷۰ تا ۸۰ درصد اعضای فراکسیون رهروان ولایت مجلس از حامیان محمدباقر قالیباف هستند و اعضای ستاد حامیان قالیباف که مختص نمایندگان است، هر هفته با وی جلسه دارند. به گزارش تسنیم پرویز اسماعیلی سخنگوی ستاد انتخاباتی محمدباقر قالیباف گفته که حامد زمانی آهنگسازی و خوانندگی موسیقی انتخاباتی قالیباف را انجام می دهد. محمد باقر قالیباف نیز کار تهیه مستند خود را بر عهده محمود رضوی تهیه کننده سینما و تلویزیون گذاشته است. پایگاه خبری این نامزد انتخابات نیز دربخش تریبون آزاد سایت از بازدیدکنندگان خواسته است مهم ترین سوالات خود از قالیباف را مطرح کنند. در این بخش سوالاتی چون نظر شما درباره مذاکره با آمریکا چیست؟ آیا حاضر هستید با آمریکاییها مذاکره کنید؟ نظر شما درباره حجاب و گشت ارشاد چیست؟ این روش را تایید می کنید یا خیر؟ و برای مهار گرانی و تورم چه برنامه ای دارید؟ آمده است.

برنامه های حدادعادل برای دولت یازدهم رونمایی شد

غلامعلی حدادعادل هم که جزو ائتلاف ۱ + ۲ است دیروز برنامه هایش را برای دولت یازدهم رونمایی کرد. برنامه ای که به نوشته نسیم ۲۵۰ نفر ازاساتید دانشگاه و نخبگان در مدت ۵ ماه در ۲۴ جلد، برای ۱۸ وزارتخانه و ۶ دستگاه دولتی تدوین کرده اند. دیروز همچنین خبرگزاری فارس فیلمی از حدادعادل منتشر کرد که نشان می دهد او به سوال یک خبرنگار انگلیسی زبان درباره حضور جلیلی در عرصه انتخابات، به زبان انگلیسی پاسخ می دهد و حتی از یکی از خبرنگاران که به زبان انگلیسی صحبت می کند، اشکال می گیرد. همچنین حسین رحمانی نیا قائم مقام ستاد انتخاباتی حداد عادل به خبرنگار تسنیم گفته " ستادهای انتخاباتی حداد عادل در استان ها در حال فعال شدن است ".

جامعه مدرسین فعلاً به گزینه نهایی نرسیده است

در همین حال آیت ا… کعبی عضو جامعه مدرسین در گفت و گو با فارس با رد برخی اخبار مبنی بر تعیین گزینه نهایی مورد حمایت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، گفت: جامعه مدرسین فعلاً ورود مصداقی به انتخابات نداشته است.

جلیلی رسما به عنوان کاندیدای مورد حمایت جبهه پایداری معرفی شد

دیروز برای سعید جلیلی اما روز پر خبری بود. صبح دوشنبه امیرحسین قاضی زاده، سخنگوی جبهه پایداری به صورت رسمی سعید جلیلی را گزینه نهایی جبهه پایداری در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری عنوان کرد. او با اشاره به جلسه یکشنبه شب گذشته کمیته ۵ نفره جبهه پایداری با سعید جلیلی، اظهار داشت: شورای مرکزی این جبهه صبح دوشنبه تصمیم گرفت که به صورت رسمی موضع جبهه پایداری را در این باره اعلام کند. بلافاصله پس از این خبر نیز حجت الاسلام قاسم روانبخش عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با اشاره به دیدار صورت گرفته با سعید جلیلی به فارس گفت: در این دیدار کاملاً روشن شد و ما اطمینان حاصل کردیم که جلیلی تا آخر می ماند و به نفع هیچکس کنار نمی رود. فارس همچنین نوشت: آیت ا… مصباح گفت: با توجه به تحقیق ها، بررسی ها و مشورت ها، به نظر می رسد که آقای سعید جلیلی در اصول و مبانی ضعف ندارد و در مواردی مانند پایبندی به دین، عشق به ولایت، جدیت در اجرای احکام و اهتمام به ارزش های اسلامی، بیش از حد نصاب را دارد وممکن است هرکسی در مسائل فرعی دارای ضعف هایی باشد. تسنیم هم گزارش داده براساس برنامه ریزی انجام شده، سعید جلیلی امروزسه شنبه با حضور در قم، با آیت ا… مصباح یزدی دیدار و گفت وگو خواهد کرد. همچنین شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی ستادهای مردمی کامران باقری لنکرانی را در اختیار سعید جلیلی قرار داده است. شاید به همین دلیل هم بود که تسنیم نوشت: همایش ستادهای استانی و شهرستانی سعیدجلیلی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری که قرار بود فردا(سه شنبه) برگزار شود، به روز پنج شنبه موکول شد. ایسنا نیز خبر داد که اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با صدور بیانیه ای از سعید جلیلی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرد. تسنیم هم خبرداد که سعید جلیلی برای دیدار با گروهی از نمایندگان مجلس، امروز به خانه ملت می رود. تسنیم اشاره نکرده که سفر جلیلی به قم، قبل یا بعد از حضور او در مجلس خواهد بود.

اعتراض سخنگوی عارف به قطع برنامه وی و پاسخ مدیر شبکه جام جم

اما پس از آن که ستاد انتخاباتی محسن رضایی روز یکشنبه به سانسور شدن بخشی از اظهارات وی در تلویزیون اعتراض کرد، دیروز سایت رسمی ستاد محمدرضا عارف نوشت: «اولین برنامه تبلیغاتی دکتر محمدرضا عارف در صدا وسیما با کج سلیقگی مسئولان این رسانه نیمه تمام باقی ماند. در حالی که قرار بود یک‍شنبه شب محمدرضا عارف در برنامه " انتخاب ایرانی " در شبکه جام جم صدا و سیما به سوالات هموطنان خارج از کشور پاسخ دهد، پس از گذشت دقایقی از این برنامه به یک باره در حالی که دکتر عارف در حال پاسخگویی به یکی از سوالات هموطنان خارج از کشور بود برنامه قطع شد. قطع این برنامه انتخاباتی در حالی صورت گرفت که ضبط آن صبح روز یکشنبه انجام شده بود.» ساعتی پس از انتشار این انتقاد، محمد طلوعی، مدیر شبکه جهانی جام جم توضیح داد: «نوار ضبط شده این برنامه در حین پخش دچار اشکال فنی شد و تلاش همکاران فنی شبکه جام جم برای برطرف کردن مشکل در کوتاه مدت میسر نشد؛ لذا مسئولان صداوسیما تصمیم گرفتند برای محفوظ ماندن حق این نامزد محترم، برنامه کامل را مجددا شب جمعه(دهم خرداد ماه) پخش کنند.» اما دیروز مهم ترین خبری که درباره عارف منتشر شد خبر دیدار او با آیت ا… هاشمی رفسنجانی بود. در این باره سیدحسن رسولی سخنگوی ستاد انتخاباتی عارف به فارس گفت که این دیدار یک دیدار «شخصی» بوده است، در عین حال وقتی از او سوال شد که آیا در این دیدار صحبتی در مورد حمایت آقای هاشمی از عارف مطرح شده یانه؟ رسولی توضیحات بیشتری داد: «فضای بحثوارد این موضوع نشد و ما باید قدری پیش برویم چرا که الان زمان طرح چنین مسائلی نیست.» او همچنین از دیدارهای ۲ روز یک بار عارف با خاتمی هم خبر داد. رسولی به تسنیم هم گفت که " روحانی وارد باشگاه اصلاح طلبان نشده و خارج از مجموعه اصلاح طلبان به انتخابات ورود کرده است ". فارس همچنین خبرداد که مجید برزگر از فیلم سازان جوان کشور، ساخت فیلم انتخاباتی «محمدرضا عارف» را آغاز کرده است. دیروز جمعی از جوانان اصلاح طلب کشور هم در نامه ای به سید محمد خاتمی خواستار حمایت وی از کاندیداتوری محمدرضا عارف شدند.

ترکان: آقای هاشمی به روحانی گفت تا پایان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری با قدرت حضور داشته باشد

روحانی که امروز قرار است به جمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران برود و به سوالات شان پاسخ دهد، عصر یکشنبه به دیدار آیت ا… هاشمی رفته بود. آنطور که مشرق نوشته است، محمد نعمت زاده رئیس ستاد انتخاباتی او هدف ازاین دیدار را بحثدرباره مسائل انتخاباتی عنوان کرده است: «در این نشست درباره مسائل مختلف انتخاباتی از جمله دیدگاه های هاشمی درباره آینده و حضور اصلاح طلبان در انتخابات بحثشد… تاکنون هیچ برنامه ریزی برای دیدار روحانی با خاتمی صورت نگرفته است…بنده از دیدگاه های عارف بی اطلاعم اما حسن روحانی تا آخر در صحنه حضور خواهد داشت… روحانی دنبال پیروزی در انتخابات است و برنامه های مدونی برای این موفقیت پیش بینی کرده است.» همچنین اکبرترکان قائم مقام ستاد انتخاباتی در گفت وگو با مهر گفت: آیت ا… هاشمی تاکید کرده اند که روحانی باید تا پایان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری با قدرت در عرصه حضور داشته باشد. ترکان افزود: آقای هاشمی خطاب به روحانی گفته است که شما با قدرت به فعالیت خود در انتخابات ریاست جمهوری ادامه دهید و بنده هم به موقع در این باره اقدام خواهم کرد. دیروز همچنین جبهه مردمی اصلاحات با صدور بیانیه ای حمایت خود را از کاندیداتوری حجت الاسلام حسن روحانی اعلام کرد. فارس هم خبرداده است که مناظره انتخاباتی نمایندگان دانشجویی ستاد کشوری جلیلی و روحانی چهارشنبه ۸ خرداد در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود. آن طور که تسنیم نوشته صبح دیروز تعدادی از دانشجویان دانشگاه های تهران با حسن روحانی دیدار و گفت وگو کرده اند. روحانی در این دیدار اظهار امیدواری کرده که فضای دانشجویی فضایی آرام و به دور از جنجال های افراطی باشد و همه به سمت جذب حداکثری و حضور گسترده در انتخابات حرکت کنیم. خبر دیگر از ستاد روحانی این که شاهسواری تهیه کننده فیلم انتخاباتی روحانی در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: فیلم انتخاباتی آقای روحانی در مرحله ضبط قرار دارد. قبلا اعلام شده بود که مسعود جعفری جوزانی کارگردان این فیلم است اما جعفری جوزانی اعلام کرد: برای پنجمین بار ساخت فیلم تبلیغاتی برای هر یک از کاندیدا ها را تکذیب می کنم.

غرضی: به شورای نگهبان نامه نوشتم که به نفع هیچکس کنار نمی روم

محمد غرضي هم که قبلا اعلام کرده بود هزينه اي براي تبليغات انجام نمي دهد و تنها از طريق برنامه هاي تلويزيوني به ميان مردم خواهد رفت ديروز به خبرگزاري مهر رفته بود تا پاسخ گوي خبرنگاران باشد. به گزارش فارس غرضي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آقاي شريعتمداري از شما درخواست کرده به نفع عارف و روحاني کنار برويد، گفت: بنده به شوراي نگهبان نامه نوشتم که به نفع هيچکس کنار نمي روم و همين کار را خواهم کرد. البته اين دوستان به من لطف دارند. همچنين به گزارش تسنيم اعلام شده است که فيلم تبليغاتي غرضي برگرفته از تصاوير آرشيوي است.