به گزارش ایرنا، گزیده ای از بازتاب گسترده سخنان محمود احمدی نژاد در رسانه های خارجی به این شرح است:
رادیو دویچه وله در گزارشی اعلام کرد: محمود احمدی‌نژاد در نخستین نشست خبری خود در سال جدید به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد. در حوزه سیاست خارجی جمهوری اسلامی، محمود احمدی‌نژاد با تأکید بر عدم دخالت ایران در امور داخلی سایر کشورها، بیانیه شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران را فاقد ارزش حقوقی خواند.
این رادیو افزود: احمدی‌نژاد ضمن رد دخالت ایران در امور داخلی همسایگانش، خواستار خروج عربستان از بحرین شد و راه حل دو دولت فلسطین و اسراییل را فریبکاری خواند. وی همچنین اقتصاد ایران را در حال شکوفایی دانست.
پایگاه خبری مصری ' الیوم السابع ' هم نوشت: محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران روز دوشنبه در نشستی خبری اعلام کرد که کشور متبوعش خواهان برقراری روابط با مصر است و در عین حال ابراز امیدواری کرد که تحولات منطقه، افق های روشنی در پیش روی ملت های اسلامی بگشاید.
این پایگاه خبری افزود: احمدی نژاد خاطر نشان ساخت که تهران پیوسته به برقراری روابط دوستانه با تمامی کشورها و مردم آن جز اسرائیل علاقه مند بوده و مصر در این میان جایگاه ویژه ای دارد.
احمدی نژاد در مورد پیش شرط هایی که مصر برای از سرگیری مناسبات با ایران اعلام کرده بود، گفت: این درست نیست که برای ایجاد ارتباطات و مناسبات میان ملت دو کشور، شرط هایی وجود داشته باشد.
خبرگزاری ' شینهوا '(چین) نوشت: احمدی‌نژاد روز دوشنبه شعار ' تغییر ' باراک اوباما را ' دروغ ' دانست.
این رسانه چینی به نقل از احمدی‌نژاد افزود: باور دارم اگر رئیس جمهور قبلی آمریکا با ننگ صحنه سیاست را ترک کرد جانشین او ننگین‌تر و زشت‌تر صحنه سیاست را ترک خواهد کرد.
خبرگزاری فرانسه نوشت: احمدی‌نژاد هر گونه اتهامات مبنی بر جاسوسی تهران در کویت را تکذیب کرد.
این خبرگزاری به نقل از رئیس جمهور ایران افزود: ‌اینکه گفته می‌شود عده‌ای در کویت جاسوسی می‌کنند، جاسوسی چه چیزی را می‌کنند؟ کویت چه چیزی دارد که ایران بخواهد جاسوسی کند. اگر منظور مردم کویت هستند که با ما دوست هستند و اگر هم منظور دولت است، دولت کویت نیز دوست ماست.
پایگاه خبری شبکه الجزیره نوشت: احمدی‌نژاد از عربستان سعودی خواست که نیروهای خود را از بحرین خارج کند و وی اعلام کرد که شورای همکاری خلیج فارس در برابر فشارهای آمریکا کرنش نشان داده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش خود نوشت: رئیس جمهور ایران از رقیب منطقه‌ای خود یعنی عربستان خواست که نیروهای نظامی خود را از بحرین خارج کند.
آسوشیتدپرس به نقل از احمدی‌نژاد نوشت: عربستانی‌ها با استقرار نیروهای خود اقدام ناشایستی را مرتکب شدند… دولت بحرین نیز با کشتن مردم خود کار زشتی را مرتکب شد.
این خبرگزاری آمریکایی اظهارات رئیس جمهور ایران درباره دولت آمریکا را منتشر کرد و به نقل از احمدی‌نژاد نوشت: من باور دارم که دولت آمریکا امروز ننگین‌تر از دولت قبلی است. آمریکا و نقشه‌های آن محکوم به شکست هستند.
' صدای آمریکا ' در گزارشی تحت عنوان ' ایران دخالت غربی در چالش‌های منطقه را محکوم نمود ' به انتقادات رئیس جمهور ایران از دولت ' باراک اوباما ' و دخالت آن در امور خاورمیانه اشاره کرد.
صدای آمریکا به نقل از احمدی‌نژاد اعلام کرد: هدف مداخله غرب و آمریکا در کشورهای لیبی و بحرین، تامین منافع اسرائیل است.
این رسانه در ادامه افزود: احمدی‌نژاد گفت که آمریکا باید روابط دیپلماتیک بر پایه عدالت را در قبال ایران در پیش گیرد.
شبکه خبری المنار نیز نوشت که ' محمود احمدی‌نژاد ' اعلام کرد ایران طی سالی که گذشت با وجود تحریم‌ها از سوی دشمنان ملت ایران، پیروزی‌های بزرگی به دست آورد.
رویترز نیز بخش‌هایی از سخنان رئیس جمهور ایران را پوشش داد. این خبرگزاری انگلیسی نوشت که محمود احمدی‌نژاد معتقد است که قیمت نفت به ۱۵۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید و قیمت‌های کنونی واقعی نیستند.
بی‌بی‌سی نوشت: رئیس جمهور ایران معتقد است که بیانیه اخیر شورای همکاری خلیج فارس که در آن ادعا شده ایران در امور این کشورها دخالت می‌کند، تحت فشار آمریکا و همپیمانانش صادر شده است.
خبرگزاری رسمی کویت ' کونا ' نیز در پوشش خبری کنفرانس مطبوعاتی رئیس جمهور ایران نوشت: احمدی‌نژاد به تمایل کشور خود برای برقراری ارتباط با مصر اشاره کرد.
پایگاه خبری القدس نیز نوشت که رئیس جمهور ایران روز دوشنبه تاکید کرد که انقلاب‌های اخیر در دنیای عرب به پایان اسرائیل منتهی می‌شود.
این پایگاه خبری ادامه داد: احمدی‌نژاد گفت که تشکیل خاورمیانه جدید بدون اسرائیل و آمریکا نزدیک است و کشورهای عربی باید این موضوع را درک کنند که آمریکا بی‌وفاترین دوستی است که می‌توان با آن دوستی کرد.
پایگاه خبری ' الشروق ' نیز نوشت: احمدی‌نژاد گفت که آمریکا به دنبال تخریب روابط ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس است اما ما به این کشورها می‌گوییم که متهم کردن ایران هیچ مشکلی را حل نمی‌کند و ما همچنان آماده هستیم که دست دوستی را دراز کنیم.
پایگاه خبری عرب‌آنلاین نیز نوشت که احمدی‌نژاد اعلام کرد، کشورهای عربی نباید به آمریکا و همپیمانانش اعتماد کنند چون هدف نهایی آمریکا نجات اسرائیل است.